🚨 Až 4000 Kč cashback při zakoupení čističky vzduchu značky Airbi. Více informací zde

Jak bojovat proti prvním vráskám?

První vrásky se na obličeji člověka objevují spíše v oblastech, kde se kůže při mimice přirozeně skládá. Vyvíjejí se v důsledku toho, že se kůže časem stává tenčí, a méně elastická. Vrásky se také obvykle objevují na částech těla, které jsou nejvíce vystaveny slunci, jako je obličej a krk, hřbety rukou a paží. 

Jsou přirozenou součástí stárnutí a týkají se každého. Mnoha lidem se však nelíbí vzhled vrásek a snaží se proti těmto vetřelcům bojovat všemožnými prostředky. Chcete vědět, jak správnou péčí a prevencí můžete vrásky oddálit, anebo vyhladit? Vše se dozvíte v článku.

jak-bojovat-proti-prvnim-vraskam-fb

 

Co způsobuje vrásky?

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí. Jak lidé stárnou, jejich kůže se stává tenčí, sušší a méně elastická, což znamená, že je méně schopná se chránit před poškozením. Výrazy obličeje, jako je úsměv, zamračení nebo mžourání, vedou k rozvoji jemných linek a vrásek v mladém věku. Tyto linie se prohlubují, jak člověk stárne. 

Vrásky postihují lidi různého odstínu pleti odlišně kvůli strukturálním a funkčním rozdílům v kůži. Výzkumy naznačují, že kompaktní dermis je silnější v kůži černochů a Asiatů, což pravděpodobně chrání před vráskami na obličeji. 

Tip: Přečtěte si článek a objevte tajemství hydratující kosmetiky MYRAMAZE®.

Jaké faktory ovlivňují vývoj vrásek?

 • Vystavení slunci,
 • kouření,
 • dehydratace,
 • léků,
 • environmentálních a genetických faktorů,
 • vystavení ultrafialovému (UV) záření,
 • vystavení nadměrnému slunění či vystavení solárií.

UV záření rozkládá kolagenová a elastinová vlákna v kůži. Tato vlákna tvoří pojivovou tkáň, která podporuje kůži. Jak se tato vrstva rozpadá, pokožka se stává slabší a méně pružná. Kůže začíná ochabovat a objevují se vrásky. 

Tmavší pokožka obsahuje více melaninu a chrání před mnoha škodlivými účinky UV záření. Lidé, kteří pracují na slunci, mají vyšší šanci na rané vrásky. Nošení oděvů, které zakrývají pokožku, jako jsou klobouky nebo dlouhé rukávy, mohou oddálit vývoj vrásek.

Pravidelné kouření urychluje proces stárnutí pokožky, protože snižuje její prokrvení. Alkohol pleť dehydratuje a u suché pleti se častěji tvoří vrásky.

vrasky-co-na-ne

Prevence

Každý má vrásky a linky, které se postupem času stávají výraznějšími. 

Některé způsoby, jak zabránit nebo omezit jejich rozvoj: 

 • Používání sluneční ochrany. 
 • Vyhýbání se UV záření. 
 • Nosit klobouk a oblečení na ochranu pokožky a každý den používat opalovací krém
 • Pravidelně mazat pleť krémem. Zvlhčení zabraňuje vysoušení, což snižuje možnost tvorby vrásek.
 • Přestat kouřit. Kouření výrazně urychluje stárnutí pokožky a způsobuje kožní vrásky. 
 • Pití méně alkoholu. Alkohol dehydruje pokožku, což časem způsobuje poškození. 
 • Jíst zdravou, vyváženou stravu. Jíst hodně ovoce a zeleniny může zabránit poškození pokožky, zatímco cukr a rafinované sacharidy mohou urychlit stárnutí pokožky. 
 • Mytí obličeje dvakrát denně. Použijte jemný čisticí prostředek. Tření pokožky může způsobit podráždění a urychlit stárnutí pokožky. 
 • Mytí obličeje po silném pocení. Pot může dráždit pokožku a časem ji poškodit. To platí zejména při nošení klobouku nebo helmy.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je přírodní látka, která se nachází přirozeně v tekutinách v očích a kloubech. Působí jako polštář a lubrikant v kloubech a jiných tkáních. 

Pro kosmetické účely se používají různé formy kyseliny hyaluronové. Kyselina může také ovlivnit způsob, jakým tělo reaguje na zranění a pomoci snížit otoky. Kyselina hyaluronová dokáže výrazně snížit hloubku vrásek a zvýšit pevnost a pružnost pokožky.

Tip: 7 důvodů, proč vaše pleť potřebuje kyselinu hyaluronovou? Dozvíte se v dalším článku.

Jakou kosmetiku vybírat?

Ať už vás trápí první vrásky nebo jiný kožní problém, základní pravidlo při výběru kosmetiky je, aby byla šetrná k vaší pokožce, bez parabenů a na přírodní bázi, protože to, co si mažete na obličej by nemělo mít jakýkoli chemický původ.

Určitě byste si neměli vystačit jen s odlíčením a krémem. Vždy je žádoucí volit i vhodné sérum, a pokud se jedná o vrásky kolem očí, tak i sérum na oční okolí, které si poradí i s jemnou kůží.

TIP: Kyselina hyaluronová: Jaké jsou nejlepší produkty?

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=redukci+vr%C3%A1sek

Liftingové sérum 

NAFIGATE Anti-Aging je unikátní liftingové sérum. Základ tvoří kyselina hyaluronová, která vysoce hydratuje pleť ve všech vrstvách. Sérum obsahuje až 7 % aktivních látek, mezi které patří Liftonin Xpert. Tato látka přispívá k dlouhodobé obnově kolagenu v pokožce.

Oční sérum

Základem očního séra je kyselina hyaluronová, která hydratuje a vypíná pleť i v nejhlubších vrstvách pokožky. Přírodní látky v séru obsahují aktivní složky, které mají vědecký prokázaný efekt pro zvýšení přísunu kyslíku pokožce na celulární úrovni a tím viditelně zlepšují vzhled a kvalitu pleti. 

Hydratační krém proti vráskám

NAFIGATE hydratační denní krém proti vráskám s kyselinou hyaluronovou a arganovým olejem, který do hloubky hydratuje zralou pleť i pokožku s prvními příznaky stárnutí. Kyselina hyaluronová vyhlazuje vrásky, výtažek z červené řasy navíc podporuje přirozenou tvorbu kolagenu. Výsledkem je dlouhodobě hladká a hydratovaná pleť bez vrásek.

TIP: Jaké výhody přinášejí kyseliny v kosmetice?

Pleťové masky s anti-aging účinkem

Pro pravidelnou péči o vaši pleť doporučujeme zařadit revoluční suchou plátýnkovou nanovlákennou masku pro profesionální péči na doma, která je dnes extrémně populární v kosmetických salonech. Nanovlákenná pleťová maska anti-aging redukuje jemné rýhy a vrásky, stimuluje syntézu kolagenu, odstraňuje odumřelé kožní buňky a zvlhčuje pleť. Má řádově vyšší účinnost přenosu aktivních látek do pleti oproti běžným maskám (více jak 90 %). 

Tip: Jak funguje nanovlákenná maska nanoBeauty?

Pro nejviditelnější vrásky pod očima doporučujeme využívat alespoň 1x týdně podoční masku Nano Eye Lift 6+2. Podoční vyhlazující maska okamžitě a neinvazivně vypíná vrásky díky nanovláknům, kyselině hyaluronové a vyživujícímu krému. Aplikací masky dochází k okamžitému vyhlazení vrásek, redukcí podočních vaků a kruhů pod očima. Nejvyšší efekt nastává po 48 hodinách.

Tip: Přečtěte si, jak funguje nanovlákenná maska, která redukuje až 75 % vrásek.

vrasky

Proč nanovlákna v kosmetice?

Nanovlákna využívají svých jedinečných vlastností a mají široké využití nejenom v kosmetice, ale i ve tkáňovém inženýrství, biomedicíně, filtrování, kompozitech, ochranných oděvech, elektrických a optických aplikacích, senzorech a zemědělství. Protože nanotechnologie umožňuje výrobu mnohem ekologičtějších a efektivnějších produktů, které jsou navíc bez konzervačních látek, kosmetika vyráběná nanotechnologickými metodami přitahuje pozornost ve všech oblastech. 

Nanotechnologie přináší zlepšení kvality kosmetických produktů, jsou obohaceny o vkládání nanomateriálů jako nanoemulze, nanopigmenty, nanolipozomy, nanočástice a nanovlákna. Kosmetické produkty pro osobní péči, jako jsou krémy a laky proti mykóze nehtů či masky proti stárnutí, jsou příklady kosmetiky, která obsahuje nanostrukturní materiály.

Nanolipozomy zapouzdřují bioaktivní látky používané v kosmetice tak, aby přípravek neucpával kožní póry a snadno prostupoval vzduchem a vodou rozpustnými materiály. 

Vysoká úroveň retence

Díky svým vylepšeným vlastnostem, jako je malá velikost pórů a vysoká poréznost, mohou absorbovat obrovské množství tekutin

Prodyšné materiály

Díky jejich vlastnostem propustnosti kyslíku a vody je lze použít jako prodyšnou kosmetiku, jako čističe, zvlhčovače atd. 

Hlubší dodání

Velká povrchová plocha nanovláken také zvyšuje kontaktní povrch mezi síťkou a pokožkou, což zajišťuje účinné dodávání aktivních látek do hlubších částí pokožky.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=anti+aging/

Tip: Doporučujeme kombinovat s doplňkem stravy, který pomáhá udržovat pevnou pokožku bez vrásek - Trans-resveratrol stick.

Nanovlákna mají velký potenciál pro použití v kosmetice. Pokroky v technologiích výroby vláken umožňují navrhovat nové produkty pro všestranné použití v kosmetických aplikacích. Zvýšení povědomí o používání kosmetiky v péči o pleť, stejně jako v terapii a léčení, vede výzkumníky k dalšímu výzkumu v této oblasti. Zdá se, že nanovlákna budou v této specifické aplikační oblasti přitahovat pozornost po mnoho let.

Zdroje

 • Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging
 • Functions of hyaluronan in wound repair
 • Interactions of hyaluronic acid with the skin and implications for the dermal delivery of biomacromolecules
 • Salah, E., & Almazrooa, A. (2018). Hyaluronic Acid: A Promising Skin Rejuvenating Biomedicine. Saudi Journal of Medicine and Medical Sciences, 6(1), 1-6. doi: 10.4103/sjmms.sjmms_68_17
 • Papakonstantinou, E., Roth, M., & Karakiulakis, G. (2012). Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. Dermato-endocrinology, 4(3), 253-258. doi: 10.4161/derm.21923
 • Kaya, G., Tran, C., Sorg, O., & Hotz, R. (2006). Hyaluronate fragments reverse skin atrophy by a CD44-dependent mechanism. PloS one, 1(1), e56. doi: 10.1371/journal.pone.0000056
 • Jiang, D., Liang, J., & Noble, P. W. (2007). Hyaluronan in tissue injury and repair. Annual review of cell and developmental biology, 23, 435-461. doi: 10.1146/annurev.cellbio.23.090506.123337
 • Wang, F., Garza, L. A., Kang, S., Varani, J., & Orringer, J. S. (2011). An in vivo study of the effect of hyaluronic acid filler injections on facial pores. Journal of cosmetic dermatology, 10(2), 131-138. doi: 10.1111/j.1473-2165.2011.00557.x
 • Boregowda, S. V., Booker, C. N., & Smith, M. K. (2019). Topical Hyaluronic Acid as a Dressing for Dermal Wounds. Advances in wound care, 8(6), 250-257. doi: 10.1089/wound.2017.0765
 • An, H. J., Kim, K. J., Kim, H. K., Park, K. S., Kim, H. J., & Kim, C. H. (2012). Molecular mechanism of Angelicae Gigantis Radix for collagen production in normal human dermal fibroblasts. Journal of ethnopharmacology, 142(1), 218-224. doi: 10.1016/j.jep.2012.04.021

 

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.