Získali jsme Národní cenu kvality za rok 2022. Děkujeme!

Alergie na roztoče: jak s ní bojovat?

Alergie jsou čím dál častější civilizační chorobou. Aktuální průzkumy ukazují, že až třetina Čechů trpí nějakou formou alergie a prognózy ukazují, že do roku 2025 by až polovina z nás měla být alergiky. Jednou z nejrozšířenějších alergií je kromě té pylové také alergie na roztoče. Znepříjemňuje život až 27 % Čechů, což není zrovna malé číslo. Tento typ alergie také bohužel není sezónní, ale trápí alergiky po celý rok, a to především při pobytu doma. Alergie na roztoče dokáže člověku zprotivit místo, které má pro nás být nejpříjemnější – naši postel.

 

Příznaky a projevy alergie na roztoče

Pokud vy nebo někdo z vaší rodiny dlouhodobě trpí některým z uvedených příznaků, pak zpozorněte. Alergie na roztoče totiž může být příčinou těchto problémů:

 • ucpaný nos
 • chronická rýma
 • kašel
 • zvýšená ranní únava a oteklý obličej
 • opakované záněty dutin či nosohltanu
 • opakované záněty středního ucha
 • atopický ekzém, obzvlášť u malých dětí
roztoc

Neléčená alergická rýma může způsobit astma

Neléčená alergická rýma může přejít až do průduškového astma. Zhoršující příznaky:

 • obtížné dýchání s možným tlakem na hrudníku,
 • suchý kašel, hvízdavé dýchání

Tip: Co pomáhá na průduškové astma? Najdete v našem článku. 

Alergie na roztoče může být příčinou atopického ekzému

Mezi příznaky atopického ekzému patří zarudlá a svědící pokožka na obličeji, pod vlasy a v záhybech končetin (loketní a podkolenní jamky, zápěstí). 

Tip: Přečtěte si v dalším článku, co pomáhá na atopický ekzém.

Alergie na roztoče snižuje kvalitu spánku

Způsobuje poruchy spánku, únavu, nepozornost, změny nálad, což může ovlivnit každodenní činnosti v práci, ve škole i ve volném čase. 

Roztoči - alergie: Je některé roční období významnější v případě alergie na roztoče?

Alergie na roztoče je celoroční problém, nicméně v některých období se její příznaky obvykle zhoršují. Především počátkem podzimu, kdy se v domácnostech méně větrá a více topí. S větší teplotou se zlepšují i podmínky pro šíření roztočů. 

Jak stanovit diagnózu alergie na roztoče?

Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na prach, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa.  Jak se stanovuje diagnóza u lékaře?

 • Podrobným rozborem obtíží, dosavadní léčby, prostředí a způsobu života,
 • kožními testy – na vnitřní stranu předloktí se aplikují kapky alergenových extraktů, které umožní určit alergen (případně alergeny) způsobující alergii,
  případné vyšetření krve pro doplnění a potvrzení diagnózy.

Jak se zbavit roztočů?

Roztoči žijí a množí se v lůžkovinách, povlečení a matracích. V matraci každého z nás žije až několik milionů prachových roztočů. Výzkumy ukázaly, že 10 % hmotnosti běžného polštáře tvoří po dvou letech používání prach, v němž roztoči žijí. Alergenem pro člověka není samotný roztoč, ale jeho výkaly. To není moc pěkná představa, že?

Tip na článek: Jak se zbavit roztočů (kompletní průvodce).

Hubení roztočů praním?

Říkáte si, že se vás to nemůže týkat, když si pravidelně měníte povlečení a perete ho na 60 °C? Bohužel, týká. Roztoče sice praním na vyšší teplotu krátkodobě zahubíte, ale jejich těla se stanou potravou pro další kolonii, která si už brousí zuby ve vašich polštářích a matracích. Je to takový začarovaný kruh. Doma totiž tyto malé pavoukovce máme všichni a nejde je prakticky vyhubit. Existují sice insekticidy na roztoče, ale jejich efekt je pouze krátkodobý a negativní účinky na naše zdraví převažují nad pozitivy. Je nutno podotknout, že samotný výskyt roztočů nijak nesouvisí s čistotou a hygienou, vyskytují se ve všech domácnostech a běžně poletují vzduchem. Co ale můžeme ovlivnit, je jejich množství. Jak? Především vhodnou prevencí.

Jak zabránit přemnožení roztočů?

Nejlepší variantou pro alergiky je prevence přemnožení roztočů. Ideální je dodržovat několik následujících doporučení:

  • Udržovat ložnici v čistotě,
  • pravidelně větrat,
  • udržovat chladnější prostředí - ideálně kolem 18 °C,
  • používat bariérové lůžkoviny a bariérové povlaky na matraci s nanovlákennou membránou,
  • nemít v ložnici koberce,
  • používat čističku vzduchu.

Česká nanovlákna k vám nepustí žádného roztoče

Bariérové povlaky a lůžkoviny s nanovlákennou membránou, které jsou mimochodem českým vynálezem, fungují jako skvělá mechanická zábrana pro roztoče. Mohou tak alergikům značně zvýšit kvalitu spánku i života. Představte si strukturu membrány jako velmi hustou síť, která roztoče nepustí dál, a ti se tak nemohou množit. Výhodou ale je, že povlečení a potahy plně propouští vzduch, takže jsou velmi pohodlné.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=protirozto%C4%8Dov%C3%A9+l%C5%AF%C5%BEkoviny+/

Pořídit si můžete buď speciální povlaky na matrace a lůžkoviny, na které dáte ještě normální povlečení. Povlaky jsou nejlevnějším řešením a při správné údržbě vydrží funkční mnoho let. Pokud vaše běžné přikrývky a polštáře vyperete a potáhnete bariérovými povlaky, zmenšíte tím koncentraci roztočů ve vašem okolí.

Také ale můžete zainvestovat a koupit si protiroztočové přikrývky či polštáře. Protiroztočové přikrývky a polštáře nanoSPACE obsahují českou nanotkaninu, která brání shromažďování a množení roztočů i jejich alergenů uvnitř přikrývky. Množství roztočů tím výrazně snížíte a zabráníte jim v tvoření nebezpečných kolonií, které způsobují alergické reakce.

Další variantou je pak nanobavlněné povlečení nanoSPACE. Jde o velmi příjemný bavlněný satén s nanotkaninou uvnitř, která taktéž zabrání průniku roztočů a alergenů. Výhodou povlečení je pevná struktury látky s jemným lesklým povrchem a barevná stálost i po mnoha praních.

Lída Kučerová z nanoSPACE
Lída Kučerová je textařka, která při psaní využívá pořádnou dávku empatie a psychologie. Ráda pracuje s emocemi a jejím cílem je lidsky, čtivě a pomocí trefně zvolených slov předávat informace o produktech a zajímavostech zákazníkům nanoSPACE®.