Akce na čističky vzduchu Airbi 1+1 ZDARMA. Platí do 30. června.

Kyselina hyaluronová a pleť: jak vybrat správnou kosmetiku

 

Funkce kyseliny hyaluronové v těle

Kyselina hyaluronová je druh sacharidu, který se (ve formě tzv. hyaluronátu) přirozeně vyskytuje mj. v chrupavkách, rtech a mezibuněčné hmotě. Polovina celkového množství kyseliny hyaluronové v lidském organismu je pak v kůži, zejména v její svrchní části – v pokožce.

Sloučenina je proslulá svými protistárnoucími, hydratačními a hojivými účinky. Její molekuly mají kulatý tvar a dokáží nasát obrovské množství vody. V těle se tak kyselina hyaluronová vyskytuje ve formě gelu, který tkáním propůjčuje elasticitu a schopnost tlumit nárazy. Není proto náhodou, že je tato látka základní složkou kloubní tekutiny.

V kůži kyselina hyaluronová zajišťuje průchod živin a tekutin a podílí se tak na výživě a hydrataci. Díky své schopnosti vázat vodu zároveň zpomaluje její úbytek (evaporaci) skrze kožní póry. Důležitou roli hraje tato látka při hojení, kdy k poraněné pokožce propouští krevní složky a buňky imunitního systému.

Zmíněné schopnosti kyseliny hyaluronové potvrdila např. studie z roku 2014 uveřejněná ve vědeckém periodiku The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. Ženy, které si přípravek s touto látkou aplikovaly na pokožku 2× denně, zaznamenaly po 8 týdnech až 40% snížení hloubky vrásek a zvýšení pevnosti a pružnosti pleti až o 55%.

setrna-kosmetika

Mezi další pozitivní účinky kyseliny hyaluronové patří schopnost:

  • pronést do hloubky pleti minerály, vitamíny, aminokyseliny a další účinné látky,
  • napomoci potlačení akné a kožního zánětu,
  • zmírnit zčervenání kůže,
  • potlačovat volné radikály, které vznikají působením slunečního UV záření a mohou vést k poškození kožních buněk a rakovině.

Nepříjemnou zprávou je, že množství této sloučeniny v těle s věkem klesá. Za jejím odbouráváním stojí mj. nezdravý životní styl, zejména kouření a konzumace alkoholu.

Existuje naštěstí řada kosmetických přípravků, kterými lze kyselinu hyaluronovou doplnit a mladistvý vzhled pokožky tím obnovit. Nejprve se ale podívejme, jaké druhy této látky existují a jaké přednosti mají.

Nízko - a vysokomolekulární kyselina hyaluronová: v čem se liší?

V těle se kyselina hyaluronová vyskytuje jako molekula, ve které jsou za sebou navázány disacharidové jednotky, podobně jako korálky na niti. Čím více těchto jednotek je, tím je molekula objemnější – a tím hůře se do pokožky vstřebává. Od toho se pak odvíjí i účinek příslušného kosmetického přípravku.

Kyselinu hyaluronovou obecně dělíme na:

  • nízkomolekulární (označuje se také jako nanomolekulární) – v této formě prochází kyselina hyaluronová do větší hloubky a působí déle; napomáhá odstranění hluboce založených vrásek, hydratuje hlubší vrstvy pleti a dodává jim pružnost,
  • vysokomolekulární – tento typ kyseliny hyaluronové se drží na povrchu a účinkuje kratší dobu; vypíná drobné vrásky a zavodňuje viditelnou část pokožky.

Jak vybrat kosmetiku s kyselinou hyaluronovou

Vybírejte přípravky s nejvýše 2 % kyseliny hyaluronové – při vyšších koncentracích vám paradoxně hrozí vysušení pokožky. 

Dbejte také na to, aby součástí hyaluronové kosmetiky byla tzv. okluziva, tedy látky olejové povahy bránící úniku vody z kůže. Mezi běžně používaná okluziva patří např. bambucké máslo, včelí vosk či kokosový olej.

Jakou kosmetiku zvolit?

název přípravku

typ kyseliny hyaluronové

popis

použití

Hyaluronové oční sérum NAFIGATE

nízkomolekulární

neparfemované sérum s Revitalinem RF (směs látek pro výživu pleti); vhodné i pro citlivou pokožku

revitalizace očního okolí, vypnutí pleti a projasnění kruhů pod očima; pro muže i ženy od 25 let

Hyaluronový oční krém NAFIGATE

vysokomolekulární

neparfemovaný krém s chlorellou a mandlovým a ovesným olejem; vhodný i pro citlivou pokožku

hydratace očního okolí, snížení otoku; pro muže i ženy od 25 let

Hyaluronové sérum NAFIGATE

nízkomolekulární, 2% koncentrace

neparfemované sérum; vhodné i pro citlivou pokožku

redukce vrásek a jizev, hydratace a zvýšení pevnosti a pružnosti pleti; pro muže i ženy od 25 let

Liftingové sérum s hyaluronanem NAFIGATE

nízkomolekulární, 2% koncentrace

neparfemované sérum s výtažkem z listů rostliny Bulbine frutescen (komplex Liftonin Xpert); vhodné i pro citlivou pokožku

redukce vrásek a jizev, hydratace a zvýšení pevnosti a pružnosti pleti, podpora tvorby kolagenu;

pro muže i ženy od 40 let

Hyaluronové sérum pro redukci vrásek 50+ NAFIGATE

nízkomolekulární

neparfemované sérum s výtažkem z prosa; vhodné i pro citlivou pokožku

redukce vrásek a jizev, hydratace a zvýšení pevnosti a pružnosti pleti, podpora tvorby kolagenu a keratinu; pro muže i ženy od 50 let

Hylauronový hydratační denní krém SPF 15 NAFIGATE

vysokomolekulární

neparfemovaný krém s červenou řasou, arganovým olejem a vitamíny A a E; vhodný i pro citlivou pokožku

hydratace pokožky a její ochrana před slunečním zářením; pro muže i ženy od 30 let

 

Má kyselina hyaluronová nežádoucí účinky?

Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, alergické reakce jsou proto extrémně vzácné. Pokud se už projevy alergie vyskytnou, prakticky vždy jde o reakci na některou z doprovodných látek v kosmetickém přípravku. Před aplikací proto sérum či mast nejprve vyzkoušejte na malém kousku pleti.

Vyšší riziko nežádoucích účinků je při injekční aplikaci, kdy kvůli invazivní povaze zákroku může dojít k otoku a tvorbě modřin. Hrozí ale i poškození nervů a ztráta citlivosti v daném oblasti – je proto vhodnější vyzkoušet nejprve konzervativnější přístup v podobě kosmetických přípravků.

 nafigate-kosmetika-hyalka

Co si z článku odnést?

  • Kyselina hyaluronová se v těle vyskytuje zejména v pokožce, chrupavkách a kloubní tekutině, kde má hydratační a hojivé účinky (mj. napomáhá utlumit akné).
  • Díky schopnosti kyseliny hyaluronové pojmout obrovské množství vody se chová jako gel, který tlumí nárazy, vypíná pleť a zajišťuje její elasticitu.
  • Nízkomolekulární kyselina hyaluronová je (ve formě séra) vhodná pro hloubkovou hydrataci a vyhlazení vrásek, její vysokomolekulární varianta (ve formě krému) se hodí k hydrataci a vypnutí povrchu pleti.
  • Vybírejte kosmetiku s nejvýše 2 % kyseliny hyaluronové a s přídavkem bambuckého másla, kokosového oleje či jiné olejovité sloučeniny, která vlhkost v pleti uzamyká.
Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.

Zdroje:

Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging
Functions of hyaluronan in wound repair
Interactions of hyaluronic acid with the skin and implications for the dermal delivery of biomacromolecules
Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení