Kyselina hyaluronová a pleť: jak vybrat správnou kosmetiku

 

Funkce kyseliny hyaluronové v těle

Kyselina hyaluronová je druh sacharidu, který se (ve formě tzv. hyaluronátu) přirozeně vyskytuje mj. v chrupavkách, rtech a mezibuněčné hmotě. Polovina celkového množství kyseliny hyaluronové v lidském organismu je pak v kůži, zejména v její svrchní části – v pokožce.

Sloučenina je proslulá svými protistárnoucími, hydratačními a hojivými účinky. Její molekuly mají kulatý tvar a dokáží nasát obrovské množství vody. V těle se tak kyselina hyaluronová vyskytuje ve formě gelu, který tkáním propůjčuje elasticitu a schopnost tlumit nárazy. Není proto náhodou, že je tato látka základní složkou kloubní tekutiny.

V kůži kyselina hyaluronová zajišťuje průchod živin a tekutin a podílí se tak na výživě a hydrataci. Díky své schopnosti vázat vodu zároveň zpomaluje její úbytek (evaporaci) skrze kožní póry. Důležitou roli hraje tato látka při hojení, kdy k poraněné pokožce propouští krevní složky a buňky imunitního systému.

Zmíněné schopnosti kyseliny hyaluronové potvrdila např. studie z roku 2014 uveřejněná ve vědeckém periodiku The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. Ženy, které si přípravek s touto látkou aplikovaly na pokožku 2× denně, zaznamenaly po 8 týdnech až 40% snížení hloubky vrásek a zvýšení pevnosti a pružnosti pleti až o 55%.

cream-4337708_1920

Mezi další pozitivní účinky kyseliny hyaluronové patří schopnost:

  • pronést do hloubky pleti minerály, vitamíny, aminokyseliny a další účinné látky,
  • napomoci potlačení akné a kožního zánětu,
  • zmírnit zčervenání kůže,
  • potlačovat volné radikály, které vznikají působením slunečního UV záření a mohou vést k poškození kožních buněk a rakovině.

Nepříjemnou zprávou je, že množství této sloučeniny v těle s věkem klesá. Za jejím odbouráváním stojí mj. nezdravý životní styl, zejména kouření a konzumace alkoholu.

Existuje naštěstí řada kosmetických přípravků, kterými lze kyselinu hyaluronovou doplnit a mladistvý vzhled pokožky tím obnovit. Nejprve se ale podívejme, jaké druhy této látky existují a jaké přednosti mají.

 

Nízko - a vysokomolekulární kyselina hyaluronová: v čem se liší?

V těle se kyselina hyaluronová vyskytuje jako molekula, ve které jsou za sebou navázány disacharidové jednotky, podobně jako korálky na niti. Čím více těchto jednotek je, tím je molekula objemnější – a tím hůře se do pokožky vstřebává. Od toho se pak odvíjí i účinek příslušného kosmetického přípravku.

Kyselinu hyaluronovou obecně dělíme na:

  • nízkomolekulární (označuje se také jako nanomolekulární) – v této formě prochází kyselina hyaluronová do větší hloubky a působí déle; napomáhá odstranění hluboce založených vrásek, hydratuje hlubší vrstvy pleti a dodává jim pružnost,
  • vysokomolekulární – tento typ kyseliny hyaluronové se drží na povrchu a účinkuje kratší dobu; vypíná drobné vrásky a zavodňuje viditelnou část pokožky.

 

Jak vybrat kosmetiku s kyselinou hyaluronovou

Vybírejte přípravky s nejvýše 2 % kyseliny hyaluronové – při vyšších koncentracích vám paradoxně hrozí vysušení pokožky. 

Dbejte také na to, aby součástí hyaluronové kosmetiky byla tzv. okluziva, tedy látky olejové povahy bránící úniku vody z kůže. Mezi běžně používaná okluziva patří např. bambucké máslo, včelí vosk či kokosový olej.

Jakou kosmetiku zvolit?

název přípravku

typ kyseliny hyaluronové

popis

použití

Hyaluronové oční sérum NAFIGATE

nízkomolekulární

neparfemované sérum s Revitalinem RF (směs látek pro výživu pleti); vhodné i pro citlivou pokožku

revitalizace očního okolí, vypnutí pleti a projasnění kruhů pod očima; pro muže i ženy od 25 let

Hyaluronový oční krém NAFIGATE

vysokomolekulární

neparfemovaný krém s chlorellou a mandlovým a ovesným olejem; vhodný i pro citlivou pokožku

hydratace očního okolí, snížení otoku; pro muže i ženy od 25 let

Hyaluronové sérum NAFIGATE

nízkomolekulární, 2% koncentrace

neparfemované sérum; vhodné i pro citlivou pokožku

redukce vrásek a jizev, hydratace a zvýšení pevnosti a pružnosti pleti; pro muže i ženy od 25 let

Liftingové sérum s hyaluronanem NAFIGATE

nízkomolekulární, 2% koncentrace

neparfemované sérum s výtažkem z listů rostliny Bulbine frutescen (komplex Liftonin Xpert); vhodné i pro citlivou pokožku

redukce vrásek a jizev, hydratace a zvýšení pevnosti a pružnosti pleti, podpora tvorby kolagenu;

pro muže i ženy od 40 let

Hyaluronové sérum pro redukci vrásek 50+ NAFIGATE

nízkomolekulární

neparfemované sérum s výtažkem z prosa; vhodné i pro citlivou pokožku

redukce vrásek a jizev, hydratace a zvýšení pevnosti a pružnosti pleti, podpora tvorby kolagenu a keratinu; pro muže i ženy od 50 let

Hylauronový hydratační denní krém SPF 15 NAFIGATE

vysokomolekulární

neparfemovaný krém s červenou řasou, arganovým olejem a vitamíny A a E; vhodný i pro citlivou pokožku

hydratace pokožky a její ochrana před slunečním zářením; pro muže i ženy od 30 let

 

Má kyselina hyaluronová nežádoucí účinky?

Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, alergické reakce jsou proto extrémně vzácné. Pokud se už projevy alergie vyskytnou, prakticky vždy jde o reakci na některou z doprovodných látek v kosmetickém přípravku. Před aplikací proto sérum či mast nejprve vyzkoušejte na malém kousku pleti.

Vyšší riziko nežádoucích účinků je při injekční aplikaci, kdy kvůli invazivní povaze zákroku může dojít k otoku a tvorbě modřin. Hrozí ale i poškození nervů a ztráta citlivosti v daném oblasti – je proto vhodnější vyzkoušet nejprve konzervativnější přístup v podobě kosmetických přípravků.

 opalovacikremy2

Co si z článku odnést?

  • Kyselina hyaluronová se v těle vyskytuje zejména v pokožce, chrupavkách a kloubní tekutině, kde má hydratační a hojivé účinky (mj. napomáhá utlumit akné).
  • Díky schopnosti kyseliny hyaluronové pojmout obrovské množství vody se chová jako gel, který tlumí nárazy, vypíná pleť a zajišťuje její elasticitu.
  • Nízkomolekulární kyselina hyaluronová je (ve formě séra) vhodná pro hloubkovou hydrataci a vyhlazení vrásek, její vysokomolekulární varianta (ve formě krému) se hodí k hydrataci a vypnutí povrchu pleti.
  • Vybírejte kosmetiku s nejvýše 2 % kyseliny hyaluronové a s přídavkem bambuckého másla, kokosového oleje či jiné olejovité sloučeniny, která vlhkost v pleti uzamyká.
Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.

Zdroje:

Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging
Functions of hyaluronan in wound repair
Interactions of hyaluronic acid with the skin and implications for the dermal delivery of biomacromolecules
Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans