Alergie na prach: příznaky a řešení

Když mluvíme o alergii na prach, máme většinou na mysli prach, který se vyskytuje v domácnostech. Prašné prostředí může sice být i venku či třeba v nějakém výrobním provozu, ale nebývá tam zpravidla takové množství alergenů, jako v domácím prostředí. Pokud máte podezření, že alergie na prach se vás může týkat, čtěte dále. 

alergie-na-prach-fb

 

Prach sám o sobě není alergenem

Prachové částice jsou sice dráždivé pro dýchací ústrojí, ale nejsou samy o sobě alergenní. Můžeme si je představit spíše jako takový přepravní prostředek pro alergeny. Až když se na prachové zrno nabalí nějaká alergenní částice, stává se nepříjemností pro citlivé jedince – alergiky. Taková alergenní částice může být třeba pyl, část zvířecího chlupu, spora plísně a nebo výkal roztoče

Tip: Nevíte, zda máte alergii? V našem článku se dozvíte více. 

Za prašnost může více faktorů

Jak prašná je vaše domácnost a jaké je složení prachu u vás doma závisí samozřejmě dílem na tom, jak často uklízíte, ale jsou i faktory, které úplně ovlivnit nemůžete. Je to třeba poloha domu, klimatické a zeměpisné podmínky nebo roční období. Více prachu obecně bývá v zimě, kdy méně větráme a jsme více doma.

prach

Množství prachových částic také kolísá v různých místnostech – více prachu je třeba v ložnici, kde bývá i více textilu a větší sucho, méně prachu pak najdeme třeba v koupelně. 

Alergie na roztoče = alergie na prach

Hlavním alergenem v domácím prachu jsou roztoči – tedy spíše roztočí výměšky. Pokud trpíte alergickými příznaky ve vnitřních prostorách a říkáte, že máte alergii na prach, s největší pravděpodobností máte alergii na roztoče. Zajímavé je, že roztoči se nevyskytují v nadmořských výškách nad 1 200 m. n. m. Suché a chladné horské klima jim nevyhovuje, ale naopak vyhovuje alergikům.

Tip na článek: Co jsou roztoči a co způsobují?

Příznaky a projevy alergie na prach

 • ucpaný nos
 • chronická rýma
 • kašel až astma
 • zvýšená ranní únava a oteklý obličej
 • opakované záněty dutin či nosohltanu
 • opakované záněty středního ucha 
 • atopický ekzém, obzvláště u malých dětí

Poznáváte se v příznacích? Pokud ano, doporučujeme se objednat k alergologovi, ale zkuste také zapřemýšlet, co u vás doma můžete změnit. Alergolog vám sice pomůže s diagnózou, ale s domácím prachem vám nejlépe pomůže důslednost a prevence. Roztoči a jejich alergenní výkaly se nejčastěji nachází v našich lůžkovinách, povlečení a matracích. V matraci každého z nás žije až několik milionů prachových roztočů. Zaměřit se na ochranu lůžka a snížení prašnosti domácnosti je tedy základ. 

Tip: Jak se efektivně zbavit roztočů v čalounění a matraci? Přečtěte si náš článek. 

#produkty#https://www.nanospace.cz/protiroztocove-luzkoviny/

dite-alergie

Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na prach, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa. 

Jak zmenšit prašnost domácnosti?

 1. Větrejte! – v ložnici má být chladno a sucho, teplota do 20°C a max 50% vlhkost vzduchu
 2. Vysávejte! – pravidelně vysávejte kvalitním luxem, vysávejte i matrace a přikrývky 
 3. Upravte lůžko: používejte bariérové lůžkoviny a bariérové povlaky na matraci s nanovlákennou membránou
 4. Zbavte se: plyšových koberců, kožešin, těžkých závěsů, čalouněného nábytku, starých plyšových hraček atd.
 5. Vymalujte zdi! – zvažte použití tzv. samočistících fotokatalytických nátěrů, které samy likvidují alergeny a prach. 
 6. Pořiďte si kvalitní čističku vzduchu - Jak si vybrat si přečtěte zde. 
Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.