Novoroční slevy až 84 % na vybrané zboží (šátky, roušky, oblečení, lůžkoviny,...). Najdete v kategorii AKCE.

Jak odstranit plíseň z nehtů (onychomykózu) i bez předpisu

 

Co je to onychomykóza?

Tímto termínem označují odborníci několik různých plísňových onemocnění nehtů způsobených určitými druhy hub, plísní a kvasinek. Ve většině případů jsou postiženy nehty u prstů na nohou, zpravidla pak palec či malíček.

Mykózou nehtů trpí asi 10 % populace (mezi diabetiky ale až třetina) a častěji se vyskytuje u mužů. Asi u poloviny lidí se onychomykóza po vyléčení vrátí.

Mezi rizikové faktory, které rozvojí plísně na nehtech napomáhají, patří:

 • věk nad 60 let (starší lidé mívají oslabenou imunitu),
 • dlouhé nošení uzavřené obuvi (bez dostatečné cirkulace vzduchu se ustavuje teplé a vlhké mikroklima ideální pro růst plísní – varovným příznakem je zápach nohou),
 • oslabená imunita v důsledku nemoci nebo určitých zákroků (rizikoví jsou pacienti po transplantaci, kteří užívají léky oslabující imunitu),
 • omezený krevní oběh (často v důsledku cukrovky),
 • procházení se naboso ve veřejných bazénech, šatnách apod.,
 • poškození nehtu např. během túry.

Jak poznat mykózu

Mezi typické projevy patří ztluštění nehtu a změna barvy na žlutou. Nehet je křehký a s postupující mykózou se drolí a – podle typu plísně – mění barvu zelenou, bílou či černou. V některých případech může dojít i k oddělení celé nehtové ploténky od lůžka.

Plísně napadají i kůži v okolí nehtů a mezi prsty na nohou. Zde se infekce projevuje vysušením, zčervenaním a „šupinatěním“ pokožky. V pokročilém stádiu onychomykózy se rozvíjí zápach a nehet zarůstá. Pacienty s plísní na nehtech někdy trápí bolest při chuzi.

Pokud plíseň neléčíte, může dojít k trvalému poškození nehtu, roznesení infekce dále do těla či k druhotné infekci (napadení podrážděné pokožky bakteriemi). To vše může vést k amputaci postižených prstů nebo až k život ohrožujícímu septickému šoku.

Léčba plísně nehtů

Na onychomózu v počátečním stádiu dobře zabírá octová lázeň. Jak ji připravit? Přidejte do lavoru s teplou vodou dvě lžíce kuchyňského octa a několik zrnek hypermanganu. Chodidla do lázně ponořte na 10 až 15 minut. Někteří lidé doporučují nahradit ocet několikami kapkami bělidla (např. Savo), tato varianta ale může být nebezpečná – raději se jí vyhněte.

Proti plísním nehtů jsou neejefektivnější léky obsahující terbinafin, itrakonazol či flukonazol. Tyto látky se usazují v nehtovém lůžku, brání růstu spór a narušují metabolismus kvasinek a plísní, což vede k jejich odumření. Nevýhodou systémových léků jsou vedlejší účinky – nepříznivě působí na játra.

U méně vážných případů nasazují lékaři masti s ciklopiroxem. Zmíněné preparáty jsou ale na předpis, jehož vystavení může zabrat i několik týdnů. Pokud nemůžete na návštěvu u kožního specialisty čekat, nezbývá než se poohlédnout po volně prodejných preparátech.

Volně prodejné přípravky proti plísni nehtů

Oblíbené jsou přípravky s biokompatiblními nanovlákny, která nehet obalí a po až 2 týdnů postupně uvolňují účinné látky. Patří sem např. bezbarvý lak na nehty FRANAIL s extraktem z oregana a aloe vera. Tyto výtažky mj. obsahují látky karvakrol, thymol a bradykinázu, které mají:

 • antimykotický a antibakteriální efekt (pomáhají i proti sekundární infekci),
 • hojivé vlastnosti,
 • prevenční účinky (brání rozvoji plísně).

Před aplikací je potřeba nehty odlakovat. Postižené nehty stačí po nanesení laku postupně zastřihnout. Jedna lahvička vydrží na 6 až 10 aplikací na všechny nehty.

Alternativou je FRANAIL aditivum do laku proti plísním nehtů, který funguje na stejném principu jako předchozí přípravek. Flakón obsahuje nanovlákna ve formě prášku, který vsypete do svého oblíbeného barevného laku. Lahvičku zahřejete dlaněmi a třepáním ji promícháte. Lak potom normálně nanesete.

Počítejte s tím, že léčba onychomykózy zabere několik týdnů až měsíců. Je totiž třeba počkat, dokud postižená ploténka neodroste. Během léčby choďte v nové obuvi, kterou alespoň 2krát týdně vystříkejte dezinfekčním sprejem s nanostříbrem.

Prevence proti plísni na nehtech

Ideální je nosit obuv s dostatečnou cirkulací vzduchu, ne vždy je to ale možné. Boty proto alespoň pravidelně střídejte a vždy je nechte dokonale „vyvětrat“. 

Rozvoji plísní a spór brání ponožky se stříbrným vláknem. Nanostříbro pomáhá potlačit také bakterie a brání rozvoji zápachu (detaily zjistíte v článku o nanočásticích stříbra).

Dejte také pozor na přenos plísňových spór dalšími cestami – v obuvnictví si nezkoušejte boty bez ponožek a nikdy nepoužívejte cizí ručníky. Léčbu onychomykózy doporučujeme podpořit užíváním přípravků na posílení imunity.

Co si z článku odnést?

 • Onychomykóza je plísňové onemocnění, které zpravidla napadá nehty na nohách. Rizikovým faktorem pro rozvoj onemocnění je vyšší věk, nadměrné pocení chodidel a dlouhé nošení uzavřené obuvi.
 • K rozvoji plísně na nehtech jsou extrémně náchylní diabetici, lidé s poruchou imunity a osoby po transplantaci.
 • Během onychomykózy mění nehet svou barvu, ztlušťuje se a postupně se drolí. Napadení pokožky plísní se projevuje zčervenáním kůže a tvorbou šupinek.
 • Pokud se plíseň nehtů neléčí, dochází k zarůstání nehtové ploténky, rozvoji bolesti a druhotné infekci. V ojedinělých případech může onychomykóza vést k septickému šoku.
 • Nejúčinnějšími léky na nehtovou plíseń jsou přípravky terbinafinem. Dobře fungují také masti s ciklopiroxem. Tyto preparáty jsou na předpis.
 • Volně dostupnými produkty pro léčbu plísně nehtů jsou bezbarvé laky, které obsahují nanovlákna s výtažkem z oregana a aloe vera. Efekt laků je dlouhodobý, po jediném nanesení vylučují účinné látky až po dobu 14 dnů.

 

Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.

Zdroje:Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení