Novoroční slevy až 84 % na vybrané zboží (šátky, roušky, oblečení, lůžkoviny,...). Najdete v kategorii AKCE.

Rady, jak se zbavit akné pro všechny typy pokožky

 

Akné není problémem pouze dospívajících, ale dokáže potrápit i v dospělém věku. Kromě základních rad pro správnou péči o pokožku je důležité rozpoznat i její typ. Od toho se totiž odvíjí volba nejvhodnějších krémů, čisticích emulzí a vodiček. Hned na úvod je také potřeba zmínit, že pokud řešíte, jak se zbavit akné, je nutné připravit se na dlouhý boj, který si bude žádat každodenní pravidelnou péči. V těžších případech u takzvaného suchého akné je vhodné i použití speciálních přípravků předepsaných dermatologem. Pojďte se ale podívat na rady, jak bojovat proti akné.

 

model-5238048_1920

Druhy akné

Akné může mít několik různých podob a druhů, které se od sebe dají vzájemně odlišit. Každý typ vyžaduje trochu jiný způsob léčby pro získání požadovaného výsledku. V některých případech se však na pleti může vyskytnout i kombinace dvou různých druhů akné. A protože se mazové žlázky nachází různě po těle, objevuje se akné nejenom na obličeji, ale také na krku, zádech, ramenou a podobně.

  • Acne comedonica – objevují se tečky na povrchu kůže v podobě menších, ale nezanícených pupínků.

  • Acne papulopustulosa – zanícené a bolestivé pupínky, které jsou typicky začervenalé.

  • Acne conglobata – nejtěžší a problematicky léčitelná forma akné, kdy se objevuje hodně větších hnisajících pupenů. Protože bývá znět hlubší, zanechává tento druh akné jizvičky.

Obecné zásady, jak se zbavit akné

Následující rady je potřeba brát skutečně jako systematickou léčbu a z velké části i prevenci proti vzniku nových pupínků. Za čas se naučíte i velmi dobře rozpoznat, co konkrétně může být spouštěčem zhoršení pleti ve vašem případě. Jsou totiž oblasti, se kterými toho moc neuděláte. Konkrétně jde například o hormonální změny, které mohou nastávat během menstruačního cyklu. Je tak naprosto normální pozorovat zhruba jeden týden v měsíci zhoršení pleti.

Pokud to myslíte vážně a chcete vyhlásit akné souboj s cílem jeho výrazného potlačení, zaměřte se hned na několik oblastí. Tou první je vhodná čisticí kosmetika používaná alespoň jednou denně. Jde o gely, vody a emulze určené přímo na pleť se sklony k akné. K tomu se navíc hodí přidat i přípravky s účinnými látkami zmíněnými níže. Pro zmírnění akné sáhněte po speciální dekorativní kosmetice, která nebude tolik ucpávat póry a ve svém složení nabídne antibakteriální složky.

Velmi důležitou zásadou je nemačkat a neškrábat jednotlivé pupínky. Snažte se celkově minimalizovat sahání na obličej, protože tím se do pórů dostávají nečistoty. Akné může zhoršovat také konzumace alkoholu nebo kouření. Na vině mnohdy může zčásti být i nezdravý jídelníček, nedostatek spánku a stresu. V kombinaci s nevhodnou péčí o pleť na sebe akné nenechá dlouho čekat.

akne

Jak správně čistit pleť

Pokud pravidelně používáte make-up, měli byste svou pleť důkladně odličovat každý večer. Nikdy byste neměli spát s make-upem. Před používáním odličovacích mlék či olejů vždy obličej opláchněte vlažnou vodou. Ačkoliv to může znít zvláštně, naprosto ideální je odličovat se ve sprše, jelikož máte párou rozšířené póry a jednodušeji se důkladně odlíčíte. Po odlíčení nezapomeňte z obličeje spláchnout vodou odličovací mléko, odličovací vodu či olej, poté teprve aplikujte svou pečující kosmetiku. Na otírání obličeje vždy používejte jiný ručník, než který používáte na ruce a tělo.

Výběr kosmetiky s účinnými látkami

Pro pravidelnou péči o pleť se sklony k akné je potřeba vybrat ty správné a kvalitní přípravky. V jejich složení by se měly nacházet některé účinné látky, které pomohou v boji proti zaníceným pupínkům.

Kromě vnějšího ošetření vhodnou kosmetikou se vyplatí přidat i doplňky stravy s obsahem zinku. Tento prvek totiž hraje důležitou úlohu v udržování optimálního stavu pleti, vlasů a nehtů. Pomáhá také s procesem hojení.

Samozřejmostí je výběr vhodné čisticí pleťové vody pro ranní a večerní vyčištění před nanesením krému, masky či séra. Pro intenzivnější čištění sáhněte po gelovém přípravku. Složení vyladěné přímo pro potřeby problematické pleti se sklony k akné nabídne čistící pleťový gel na citlivou pokožku – Cleansing Gel 200 ml. Díky typické konzistenci pomáhá čistit póry bez narušení přirozené ochranné bariéry kůže. Příměs glycerinu a výtažek z kokosového oleje se zase postará o jemnou hydrataci již během čištění. Hodí se v zásadě pro všechny druhy pleti.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je zajímavá látka přírodního původu. Jde o výtažek z kůry vrby bílé a nabídne přirozené protizánětlivé účinky a pomoc při hojení již vzniklých zánětů a drobných ranek. Právě tato látka je velmi dobrým pomocníkem při snaze o léčbu akné. U lidí, kteří tímto problémem trpí, by tak neměl chybět alespoň jeden přípravek s touto kyselinou. Pro nejlepší účinek a působení na pleti se doporučuje krém s kyselinou salicylovou. Přípravek krém na akné – Acne Cream NAFIGATE 50 ml obsahuje kromě kyseliny salicylové také mandlový olej, takže výborně kombinuje antibakteriální a čisticí vlastnosti s potřebou dostatečné hydratace pro svěží a zdravou pleť.

Zajímavostí této účinné látky je její chemická struktura. Jde o beta hydroxykyselinu, která se rozpouští v oleji. To znamená, že dokáže proniknout do struktury kůže a působit přímo v mazových žlázách či ucpaných pórech, kde potlačuje rozvoj zánětu a následnou tvorbu bolestivých a zarudlých pupínků. Příjemným bonusem navíc je podpora tvorby kolagenu, který se v pleti stará o pružnost a pevnost.

Pozor si zároveň dejte i přílišné používání přípravků s kyselinou salicylovou. Především v případě suché pleti je vhodné každý den aplikovat pouze jeden krém či jiný přípravek s touto látku. U mastné pleti zase přímo nekombinujte s retinoidy, ale použití těchto dvou účinných látek si rozložte na ráno a večer.

Panthenol

Další složkou kosmetiky, která se může ukázat jako nápomocná při boji s akné, je panthenol. Ten pomáhá snížit svědění pokožky a podporuje proces hojení akné. Zároveň jde o látku s výraznější hydratační schopností, kdy zjemňuje a zvláčňuje pokožku. Není se tak čemu divit, že se tato složka nachází v přípravku maska proti akné – Acne Mask 50ml. Tato šetrná maska obsahuje kyselinu salicylovou, zmíněný panthenol a k tomu ještě přírodní polymer P3HB pro absorbování nečistot a pomoc s regulací přebytečného kožního mazu. Kombinace všech těchto ingrediencí vytváří funkční masku vhodnou pro všechny druhy pleti, a především pro ty se sklonem k akné.

Dostatečná hydratace s kyselinou hyaluronovou

Kyselina hyaluronová je snad nejvíce aktuálně používanou složkou v kosmetice. A není se čemu divit, protože její objev znamenal doslova převrat pro aktuální principy a poznatky v dermatologii. V lidském těle se kyselina hyaluronová vyskytuje přirozeně. S přibývajícím věkem však její množství pomalu mizí, takže je na místě doplnění právě ve formě kvalitních kosmetických přípravků. Protože podporuje přirozenou hydrataci a obnovu jednotlivých buněk pleti je velmi dobrou pomocí i v boji proti akné.

Pro skutečně pozorovatelný efekt je nutné zvolit kvalitní přípravek. Příkladem může být hyaluronové sérum – Hyaluron Essential NAFIGATE 20ml, kde je kladen speciální důraz na malé molekuly kyseliny hyaluronové. Díky tomu se dokáže dostat i do hlubší vrstvy pokožky, takže nabídne déle trvající efekt. Sérum se doporučuje aplikovat jednou či dvakrát denně a kombinovat s vhodným krémem.

akne-pece

Akné u suché pokožky

Suchá pokožka je poměrně komplikovaná na správnou péči. I přes nedostatečné vytváření kožního mazu však může trpět na akné. Tento problém se typicky objevuje během používání nevhodné kosmetiky. Snaha o hydrataci v podobě mastných krémů se totiž může zvrtnout ucpáním pórů, které se následně promění i v akné. Suchá pleť je z velké části otázkou genetiky, ale snadno si jí můžete sami vyrobit nevhodnou péčí, stresem, hormonální nerovnováhou a nezdravým životním stylem.

Obecně je vhodné o suchou pleť pečovat s pomocí kosmetiky k tomu určené. V první řadě se vyvarujte používání přípravků s obsahem alkoholu. Ten totiž pleť ještě více vysušuje, což může celý problém výrazně prohloubit. Naopak volte každé ráno a večer očištění pomocí speciální pleťové vody. K tomu přidejte kvalitní krém určený pro suchou pleť.

Péče o normální až smíšenou pleť s akné

Normální až smíšená pleť většinou nebývá tolik problematická. Při tvorbě akné však vyžaduje správnou péči, která zároveň nebude příliš vysušovat. V praxi to znamená používání například pouze jednoho přípravku s kyselinou salicylovou a vhodnou kombinaci s kosmetikou s hydratačním efektem.

U normální pleti je důležité nepodcenit právě hydrataci a zároveň důkladné čištění jako prevenci před zanícením. V případě smíšeného typu je možné pozorovat výskyt akné víceméně pouze v takzvané T zóně na čele, nose a bradě. Tehdy bývá dobré sáhnout po přípravku proti akné a aplikovat ho lokálně na problematická místa.

Jak se zbavit akné u mastné pleti

Už ze své podstaty je mastná pleť nejvíce náchylná k tvorbě akné. Má totiž tendenci ke zvýšené tvorbě mazu, který se může stát prostředím pro rozvoj zánětu. Při správně zvládnuté péči však mastnější pleť nabídne menší problémy s hydratací a nemívá problémy s předčasnou tvorbou vrásek. V rámci prevence vzniku akné je důležité na pleť nesahat špinavýma rukama a skutečně dbát na pravidelné čištění ráno i večer. Vhodné je použití lehčího krému například s kyselinou salicylovou.

Právě u mastné pleti se však může stát, že akné přejde až do seboroického ekzému. Tehdy se na pleti pomnoží kvasinky, které se živí mazem a způsobují záněty v podobě pupínků a malých vřídků. Nepříjemné je doprovodné svědění a pálení, které celý proces ještě o něco zhoršuje. U takto silného akné je nutné navštívit dermatologa pro předepsání vhodného přípravku.

 

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.