Akce na čističky vzduchu Airbi 1+1 ZDARMA. Platí do 30. června.

Nanostříbro a 5 způsobů jeho použití

 

Co je nanostříbro (koloidní stříbro) a jak účinkuje

Většina z nás si stříbro představí jako lesklý, kujný materiál, který se využívá ve šperkařství, elektroprůmyslu či medicíně. Tento vzácný kov se ale vyskytuje také v podobě drobných, v roztoku rozptýlených částic s průměrem od 1 do 100 nanometrů (1 000 000 nm = 1 mm).

Tato forma skupenství se nazývá nanostříbro (popř. koloidní stříbro) a má výrazné dezinfekční účinky – potlačuje bakterie, viry i plísně poměrně jednoduchým mechanismem. Jak?

Stříbrné nanočástice na vzduchu podléhají částečné oxidaci. Vzniká oxid stříbrný, ze kterého se působením vlhka uvolňují stříbrné ionty. Ty se váží na buněčnou membránu mikroorganismu a změnou její struktury ji v podstatě „rozbijí“. Patogen uhyne, to ale není vše. Ionty stříbra se totiž z jeho zbytků přenesou na mikroorganismy v okolí – a celý koloběh se opakuje.

Díky svým mikroskopických rozměrům se nanostříbro snadno zabudovává do různorodých textilií. Od toho se pak odvíjí jeho široké uplatnění nejen v rámci zdavotnických a dezinfekčních výrobků, ale také módy.

Roušky se stříbrem

Pomůcky pro ochranu dýchacích cest s nanostříbrem se v poslední době těší velké oblibě. Stříbrné nanočástice jsou pevně zabudované v textilii roušek, kudy při dýchání procházejí veškeré patogeny.

Podle studie zveřejněné v roce 2021 ve vědeckém magazínu International Journal of Nanomedicine nanostříbro potlačuje aktivitu viru SARS-CoV-2, který je zodpovědný za pandemii nemoci COVID-19.

Textilní roušky se stříbrem se vyrábějí v řadě velikostí a vydrží okolo 100 pracích cyklů. Jejich součástí bývá také kapsa pro nanofiltr, který účinnost pomůcky dále zvyšuje.

Jaké produkty je možné využít?

 

Ponožky, trička a další oblečení se stříbrem

Nanostříbro v oblečení účinně potlačuje zápach při nadměrném pocení. Likviduje totiž bakterie a plísně, které se sloučeninami vyloučenými z těla živí a jako odpadní produkt vytváří zapáchající látky.

Také oblečení s nanostříbrem vydrží desítky až stovky pracích cyklů. Díky novodobé tradici nanoprůmyslu v České republice máte na výběr z řady textilních produktů vyrobených v tuzemsku. Jejich nákupem přispíváte k boji proti klimatickým změnám a nepoctivé, levné práci (a tedy i tzv. rychlé módě – viz  dále).

Populární jsou např. ponožky se stříbrem, které eliminují odér i po náročném sportovním výkonu. Stačí je nechat uschnout:

Přidejte se k trendu pomalé módy

Na vzestupu je i prodej triček, topů a šatů s nanostříbrem a termoregulační funkcí. Spolu s jejich „samočístící“ schopností (tu šatům propůjčuje voděodolný povrch z nanočástic) se stávají synonymem pro dokonalý lehký oděv, ve které se téměř nemáte šanci zpotit. A pokud už k pocení dojde, stříbrné ionty jakýkoliv zápach spolehlivě eliminují.

Příkladem jsou šaty z kolekce LADA by nanoSPACE, které ctí trend pomalé módy (slow fasion). Tedy snahu nakupovat oblečení tak, aby jeho výroba a distribuce co nejméně zatěžovala životní prostředí a byla fér k pracovníkům, kteří se na jeho výrobě podílí. Trvalá udržitelnost se propisuje i do životnosti textilie – je několikrát delší než u oblečení z diskontních řetězců.

Topy a šaty z kolekce LADA jsou nadčasové, abyste je vždy bez problémů sladili. Jejich autorkou je návrhářka Lada Vyvialová (podívejte se na rozhovor o pomalé módě). K dispozici jsou také funkční pánská trička s nanostříbrem.

Náplasti a dezinfekce s nanostříbrem

Pro své mikrobicidní účinky se stříbro používá tisíce let při ošetřování ran a pro urychlení hojení. Na trhu tak naleznete např. náplasti s příměsí nanostříbra, ale také dezinfekční prostředky, např.:

Co si z článku odnést?

  • Nanostříbro (koloidní stříbro) má podobu drobných částic o rozměru 1 až 100 nm rozptýlených v tzv. suspenzi.
  • Dezinfekční účinky nanostříbra zajišťuje jeho schopnost deaktivovat – ve formě stříbrných iontů – fungování buněčných membrán mikroorganismů.
  • Nanočástice stříbra potlačují také viry (včetně SARS-CoV-2), využívá se proto i v rámci textilních roušek. Ty lze vyprat až 100krát, aniž by došlo k narušení jejich funkčnosti.
  • Oblečení s nanostříbrem a hydrofobní úpravou brání nadměrnému pocení a potlačuje zápach vznikající rozkladem potu. Podobné vlastnosti mají také ponožky se stříbrným vláknem.
  • Koloidní stříbro se využívá také v dezinfekčních prostředcích a v náplastech.

 

Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.

 

Zdroje:

Promotion of Surgical Masks Antimicrobial Activity by Disinfection and Impregnation with Disinfectant Silver Nanoparticles
Antimicrobial effects of silver nanoparticles
Silver nanoparticles as a new generation of antimicrobials

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení