Získali jsme Národní cenu kvality za rok 2022. Děkujeme!

Jak vybrat nejlepší odvlhčovač vzduchu?

Prostředí domova by mělo poskytovat kvalitní a zdravé bydlení. Hodně záleží na celkovém pojetí zařízení, stylu a vkusu majitele. Po této stránce si interiér lidé volí podle svých požadavků a nároků. Kromě toho je ale důležité ovzduší, které člověk dýchá, a to nejen venku, ale také doma. Vzduch by neměl být především příliš vlhký. Jak toho docílit?

 

Co ovlivňuje vlhkost vzduchu v obydlí

Pod vlhkostí vzduchu si představte množství vodní páry v něm obsažené. Přitom platí, že vzdušná vlhkost má významný vliv nejen na kvalitu bydlení, ale také na lidské zdraví. Je tedy v našem zájmu, abychom ji udržovali v normálních hodnotách. Pokud totiž bude vlhkost vzduchu nižší, či naopak vyšší, může se to negativně projevit v jednotlivých místnostech a pozná to člověk i na sobě, a to snížením komfortu a vzniku zdravotních potíží.

Existují faktory, které vzdušnou vlhkost ovlivňují. Jsou to třeba každodenní domácí činnosti, k nimž patří vaření, koupání se, sprchování i sušení prádla. Tyto zvyšují obsah vodní páry v interiéru. Ale třeba taková protékající střecha i netěsnost vodovodního potrubí může vlhkost v domě zvýšit.

Kromě výše uvedených faktorů působí ještě roční období, a zejména venkovní klima. Prší-li hodně, je zřejmé, že vlhkost v bytě poroste. Svůj vliv má i stáří budovy. U novostaveb je nutné počítat s tím, že po určitou dobu bude vlhkost vzduchu v místnostech o něco vyšší. Je to dáno hlavně čerstvými omítkami.

Jak ovlivňuje vlhkost vzduchu zdraví člověka

Jak jsme si již uvedli, nesprávná vlhkost vzduchu se na negativně podepisuje na zdraví. Odborníci uvádějí, že v místnostech by vlhkost měla být v průměru mezi 40 až 55 %. Toto je ideální stav, kterého dosáhnout nemusí být právě jednoduché. Stačí, aby v červnu na Medarda zapršelo a deštivé počasí nás bude provázet dalších čtyřicet dnů, jak říká pranostika. Její předpověď nevychází vždy přesně, ale je-li venku deštivo, automaticky se zvyšuje vlhkost také v bytech a domech. Někdy se přibližuje až 80 %, což je číslo, kdy to už na kvalitě bydlení i zdraví poznáte.

Vlhkost v interiéru však souvisí také s teplotou vytápění. Topíte-li na 22 °C, měla by se vlhkost pohybovat mezi 40 až 60 %. Jestliže ale vytápíte pouze na 18 °C, bude ideální vlhkost mezi 60 až 70 %. Určitá vlhkost ve vnitřním prostředí je prospěšná, protože vytváří příznivé mikroklima.

Tip: Jak se zbavit plísní v domácnosti? Přečtěte si článek na našem blogu.

Pokud tohoto stavu nedocílíte, zvýšená vlhkost bude pravděpodobně působit na růst plísní na zdech, začnou se více množit roztoči, vzduch v místnostech bude těžší a bude se v něm hůře dýchat.

Plísně a roztoči v kombinaci se zvýšenou vzdušnou vlhkostí negativně ovlivňují zdraví – zhoršují alergie, astma, způsobují kašel, alergické vyrážky, revmatologická onemocnění, nevolnosti i bolesti hlavy. Více jsou tímto ohroženi alergici, astmatici, malé děti a starší lidé, jejich obranyschopnost organismu je snížená.

Čím měřit vlhkost vzduchu v místnostech

K měření relativní vlhkosti vzduchu v místnostech slouží tzv. vlhkoměry neboli hygrometry. Princip jejich fungování je jednoduchý. Je totiž založen na schopnosti určitých materiálů reagovat na změny vlhkosti vzduchu. Na trhu jsou k dispozici analogové nebo digitální vlhkoměry.

  • Klasický analogový měřič vlhkosti vzduchu využívá jako měřidlo vlasy. V moderních přístrojích jsou ovšem nahrazeny jejich syntetickou napodobeninou. Lidský vlas se totiž vlivem vyšší vzdušné vlhkosti rozšiřuje. Když je vzduch sušší, i vlas se smrští. Existují bimetalové vlhkoměry, v nichž je místo vlasu bimetalová pružina.
  • Elektronické neboli digitální vlhkoměry pracují na principu změny elektrického odporu. V současné době se nejčastěji prodávají bezdrátové, jež jsou schopny kromě relativní vlhkosti měřit také teplotu. Zajímavý je například vlhkoměr Airbi TRIO, u kterého je možné použít pro měření až 4 místnosti najednou.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=vllhkom%C4%9Br+a+teplom%C4%9Br

Co dělat, když máte velkou vzdušnou vlhkost v interiéru

Docílit ideální vzdušné vlhkosti nemusí být tak jednoduché. Kromě pravidelného větrání, opravy protékající střechy či vodovodního potrubí bude možná zapotřebí koupit také odvlhčovač vzduchu, který vlhkost vysouší. Stav, kdy to bude nutné udělat, poznáte snadno. Na zdech se začnou tvořit plísně, můžete mít orosená okna a na dotyk navlhlé vybavení interiéru.

Dnes již není problémem si domů koupit mobilní vysoušeč neboli odvlhčovač vzduchu. Nabídka je poměrně pestrá. Při jeho výběru je ovšem třeba vzít v úvahu určité faktory, jež budou ovlivňovat jeho efektivitu. Těmi jsou hlavně teplota a vlhkost v interiéru. Správný odvlhčovač by měl zvládnout přečerpat během jedné hodiny vzduch v místnosti dvakrát, aby byl znát nějaký pozitivní výsledek a vzdušná vlhkost začala klesat.

Odvlhčovat byste měli umístit do středu místnosti, což je ideální stav. Z estetických důvodů tomu tak ale často nebývá. Rozhodně je dobré ho dát tam, kde se nejvíce vyskytují plísně.

Tip: Přečtěte si článek o 6 ověřených tipech, jak snížit vlhkost v bytě.

Odvlhčovače podle provedení

Podle provedení existují odvlhčovače, jež pouze vysoušení vzduch, a pak kombinace čističky vzduchu s odvlhčovačem. Jestliže se rozhodnete zakoupit pouhý odvlhčovač, protože čistit vzduch nepotřebujete, i v tomto sortimentu si určitě vyberete přístroj, který vám bude vyhovovat. Fungují na principu srážení vzdušné vlhkosti, kdy se voda sbírá do nádržky. Při jeho výběru byste se měli řídit velikostí místnosti, ale také hlučností a existencí dalších funkcí, jako je regulace výkonu, časovač nebo automatické vypnutí.

Výhodou odvlhčovačů Airbi je vybavení HEPA filtrem, který vzduch zároveň čistí od virů, bakterií, spór plísní a prachu. Jsou proto ideální do domácností, v nichž žijí alergici a astmatici. Oceníte noční mód i bezpečnostní pojistku nebo kompaktní rozměry.

Odvlhčovače podle technologie

Na trhu se prodávají odvlhčovače, které pracují na základě různých technologií. Každá nabízí něco pro a proti.

  • Do obytných místností, jež jsou pravidelně vytápěné, se hodí například kondenzační odvlhčovače vzduchu, které nabízejí vysokou účinnost a výkon. Jsou energeticky úsporné. Nehodí se však do místnosti, kde teplota kolísá nebo tam, kde je trvale chladno.
  • Do chladných místností vybírejte raději adsorpční odvlhčovač vzduchu, protože není závislý na teplotě a vlhkosti vzduchu. Jsou schopné účinně pracovat již při teplotě 1 °C. Musíte ale počítat s vyšší spotřebou energie a nižším maximálním výkonem.
  • Další možností je pořídit odvlhčovač vzduchu s Peltierovým článkem. V něm kromě něho nenajdete kompresor ani chladicí plyny, tudíž tento přístroj je výhodný i z hlediska ochrany životního prostředí. Díky bezhlučnému chodu se hodí do místností, kde se spí.

Které parametry při výběru odvlhčovače zohlednit

Vzhledem k tomu, že se na současném trhu nabízejí různé typy odvlhčovačů, je třeba se při jeho výběru zaměřit na to, co od něho požadujete.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=odvlh%C4%8Dova%C4%8D

Velikost místnosti

Zohlednit byste měli zejména velikost místnosti, kterou bude odvlhčovat. Výrobci obvykle udávají doporučené prostory, které je schopné jejich přístroj odvlhčit. Vždy si však nechte určitou rezervu, protože se jedná o orientační údaj.

Odvlhčovací výkon

Je zásadním parametrem a znamená, kolik litrů vody dokáže odvlhčovač odstranit za určitou dobu. Tento výkon je závislý na teplotě a vlhkosti vzduchu. Výkon se může pohybovat od necelého litru až po několik litrů vody. Pro menší místnosti volte výkon 8 až 15 litrů, pro středně velké pokoje 15 až 30 litrů a velké prostory vyžadují odvlhčovače alespoň s výkonem 30 až 40 litrů.

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon odvlhčovače vybírejte s ohledem na velikost místnosti, kde bude pracovat. Jeho hodnota by měla být na úrovni trojnásobku objemu prostoru. Pozor na to, abyste nevybrali přístroj s příliš velkým vzduchovým výkonem. Mohlo by docházet k přesoušení vzduchu, což se negativně projeví na kvalitě vybavení interiéru.

Objem nádržky

Od objemu pro vysráženou vodu se odvíjí i velikost odvlhčovače. Pro běžný provoz vystačí nádoba s objemem asi 5 litrů na 3 dny chodu.

Tip: Přečtěte si článek - Nejlepší čističky vzduchu: Jak vybrat tu pravou?

Hlučnost

Protože se odvlhčovač používá uvnitř místností, je třeba, aby jeho hlučnost příliš nerušila. Moderní přístroje jsou celkem tiché s hlučností od 35 do 50 dB. Do pokojů, kde se spí, vybírejte méně hlučné modely, tedy pod 40 dB.

Příkon

Důležitým parametrem je příkon, který značí spotřebu elektrické energie. Je samozřejmé, že odvlhčovače s vyšším výkonem, budou mít i větší příkon a větší nároky na energii. Na druhou stranu přístroje s malým příkonem, které jsou i levnější, nemusí mít požadovaný výkon.

Funkce a příslušenství

Určitě vás budou zajímat další parametry, jako jsou hmotnost odvlhčovače a jeho rozměry. Ideální je, je-li přístroj vybaven kolečky pro lepší manipulaci. Je nutné vzít totiž v úvahu, že s ním budete chtít občas hýbat, případně přenášet z místnosti do místnosti.

Moderní odvlhčovače dokážou kromě své hlavní funkce vysoušení vzduchu nabídnout třeba ionizátor, který zlepšuje kvalitu ovzduší v interiéru. UV lampa dokáže zlikvidovat viry ve vzduchu obsažené. Určitě využijete regulaci výkonu, časovač, automatické vypnutí či Wi-Fi připojení, abyste mohli přístroj ovládat i na dálku skrze mobilní aplikaci a chytrý telefon.

Porovnání nejlepších odvlhčovačů vzduchu

V nanoSPACE jsme testovali a porovnávali nejnovější odvlhčovače vzduchu na trhu, abychom pro vás vybrali ty, které mají nejlepší poměr ceny a výkonu. Jednoduše si můžete vybrat pomocí tabulky porovnání parametrů o kterých jsme již v článku psali.

Produkt MeacoDry Arete One 10L MeacoDry Arete One 12L MeacoDry Arete One 25L Airbi SPONGE
Obrázek produktu Kondenzační odvlhčovač s čističkou vzduchu MeacoDry Arete One 10L MeacoDry Arete 12L 1 Meaco Arete One 25L 1.medium airbi sponge 2
Typ odvlhčovače Kondenzační  Kondenzační  Kondenzační  Odvlhčovač s čističkou vzduchu
Vzduchový výkon 100 m3/h 100 m3/h 175 m3/h až 130 m3
Odvlhčovací výkon 10l/den 12l/den 25l/den 750 ml/den
Objem nádržky 2,5 l 2,5 l  4,8 l 1 l 
Hlučnost max. 38 dB max. 38 dB max. 42 dB 38-50 dB
Rozměry  472 × 319 × 237 mm 319 x 237 x 472 mm 376 x 232 x 562 mm 195 x 215 x 315 mm
Hmotnost 10,7 kg 10,9 kg 16 kg 2,8 kg
Příkon 163 W 165 W 310 W 45 W
Filtry

omyvatelný prachový předfiltr, HEPA H13

omyvatelný prachový předfiltr, HEPA H13

omyvatelný prachový předfiltr, HEPA H13

HEPA H13

Pracovní režimy

chytrý režim odvlhčování, kontinuální odvlhčování, čištění vzduchu, režim sušení prádla

chytrý režim odvlhčování, kontinuální odvlhčování, čištění vzduchu, režim sušení prádla

chytrý režim odvlhčování, kontinuální odvlhčování, čištění vzduchu, režim sušení prádla

režim odvlhčování, režim čištění

Pro max. místnosti do 10 m2 do 15 m2 do 50 m2 do 20 m2

Výhody

noční režim, dětský zámek, volitelná kolečka a vysouvací madlo, funkce sušení prádla, prodloužená záruka 5 let

noční režim, dětský zámek, volitelná kolečka a vysouvací madlo, funkce sušení prádla, prodloužená záruka 5 let

noční režim, dětský zámek, volitelná kolečka a vysouvací madlo, funkce sušení prádla, prodloužená záruka 5 let

odvlhčuje a čistí zároveň, noční režim, bezpečnostní pojistka, časovač

Pokud tedy hledáte malý a lehce přenositelný odvlhčovač, který vám v běžné domácnosti bude čistit vzduch a zároveň i odvlhčovat, volte spíše Aribi SPONGE do velikosti místnosti 20 m2V případě, že máte doma alergika či astmatika nebo vaše místnosti jsou větší, volte spíše kondenzační odvlhčovače MeacoDry.

Odvlhčovače MeacoDry mají funkce, filtry a pracovní režimy naprosto stejné. Liší se hlavně ve velikosti místnosti a technickém provedení (příkon, rozměr, hmotnost nebo objem nádržky). Proto vám doporučujeme vybírat na základě tabulky, kde jsou jednotlivé rozdíly označeny.

Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.