Novoroční slevy až 84 % na vybrané zboží (šátky, roušky, oblečení, lůžkoviny,...). Najdete v kategorii AKCE.

Opalovací krémy: Na co si dát při výběru pozor?

 

  opalovacikremy

Znáte pojem cirkulární kosmetika?

Ještě, než se pustíme do představení sekce přírodních opalovacích krémů, bylo by fajn si vysvětlit, co vlastně znamená pojem cirkulární kosmetika a jaký je její smysl. Troufám si říct, že spoustu z vás o ní ani neví, a to je velká škoda.

Cirkulární kosmetika se zabývá využitím odpadu k výrobě nových, ekologicky šetrných kosmetických produktů. Pro kosmetické společnosti je to výzva, jak zachránit planetu, ale i pokožku, protože si na ni díky cirkulární kosmetice namažete jen přírodní, většinou vegan-friendly a fair-trade produkty.

Na skládkách končí neuvěřitelné množství tun kosmetického odpadu. A výrobci se začali ptát: „Co kdybychom mohli část tohoto odpadu použít k výrobě udržitelných kosmetických produktů?“ A tak vznikla cirkulární kosmetika.

Co znamená upcyklace?

V posledních letech se mnoho kosmetických společností začalo zabývat upcyklací vyřazených surovin, které lze znovu použít pro výrobu kosmetiky.

Upcyklace je proces přeměny vedlejších produktů, odpadních materiálů nebo vyhozených předmětů na nové materiály nebo produkty.

Odpad z potravin a nápojů představuje hlavní zdroj materiálů, které lze upcyklovat do kosmetických přípravků, zejména do přírodní a organické kosmetiky, jelikož často obsahují přísady, které mají pro pokožku bohaté vlastnosti.

Taková kosmetika se dá vyrobit i z použitých přírodních olejů, o kterých si myslíme, že jsou už dávno odpadem. Použitý olej se zpracuje na 100 % přírodní polymer, který se rozloží v přírodě a je neškodný pro planetu.

opalovacikremy2

„Tam, kde jiní vidí odpad, tak my vidíme budoucnost, jak pomoci planetě a dát přírodním materiálům nový život.“
NATURETICS
 

Na co si dát pozor při výběru opalovacích krémů?

Je dobré vědět, na co se dívat při výběru opalovacích krémů. Tak schválně, na co koukáte vy? Určitě vám jako první padne do oka číslo ochranného faktoru neboli SPF, je to tak?

Je pravdou, že tento ukazatel je také důležitý, ovšem ne ten nejdůležitější. Co nám SPF vlastně ukazuje? Díky němu víme, kolikrát více času můžeme strávit na sluníčku do té doby, než nás popálí.

A co je tedy ten nejdůležitější ukazatel, na který bychom se měli dívat?

Škodlivé ultrafialové paprsky dělíme na UVA paprsky a na UVB paprsky.

  • UVA paprsky – prostupují do hlubších vrstev pokožky; urychlují stárnutí
  • UVB paprsky – poškozují kůži na povrchu; podílejí se na vzniku vrásek

Většina opalovacích krémů z drogerií nás ochrání pouze před UVB paprsky, ovšem my potřebujeme krém, který nás ochrání i před UVA paprsky.

Ideální opalovací krém má SPF mezi 20 až 50, ale umí nás ochránit před oběma typy ultrafialového záření.

Nenechme se zmást tím, že opalovací krém potřebujeme pouze na slunění u moře. Sluníčko bývá rok, co rok nebezpečnější a může ohrozit naši pokožku nejen v letních měsících.

Věděli jste, že v zimě sníh odráží až 80 % pro pleť nebezpečných paprsků? Proto je vhodné dbát na ochranu pokožky třeba i na horách.

opalovacikremy1

Druhy opalovacích krémů

Opalovací krémy dělíme podle filtru, který obsahují.

  • Krémy s minerálním UV filtrem – vytváří na pokožce clonu, která odráží UV paprsky
  • Krémy s chemickým filtrem – UV záření pohlcují a proměňují je na teplo

Zajímavost: Jediný oxid zinečnatý, který spadá do skupiny krémů s minerálním UV filtrem, nás dokáže ochránit před oběma UV paprsky.
Krémy s chemickými filtry mohou být velmi nebezpečné.
Obsahují totiž látky, které jim pomáhají pronikat do kůže a pronikají i do krevního oběhu.
Nežádoucí účinky mohou být alergická reakce nebo změna hormonálních procesů.

 

UV filtry ničí korálové útesy

Další nevýhodou UV filtrů je zásah do životního prostředí. UV filtry škodí korálovým útesům, narušují jejich bělení a růstový proces. U ryb dokonce způsobují mutace a omezují vývoj buněk u mořských ježků. Jak je tohle všechno možné? Představte si, že se namažete nekvalitním a chemickým opalovacím krémem. Pak se jdete koupat do moře a většina krému se smyje a zůstává ve vodě, kde žije spoustu živočichů.

opalovacikremy3 Zajímavost: Každý rok skončí v oceánu 14 000 tun opalovacích emulzí.

V čem je lepší přírodní UV filtr?

  • Chrání pokožku bez hutné bílé vrstvy.
  • Nemá negativní vliv na životní prostředí.
  • Nevytváří skleníkové plyny.
  • Nepoškozuje ozonovou vrstvu.
  • Skládá se pouze z plně recyklovaných zdrojů.
  • Po smytí z pokožky se rozloží na přírodní látky.

 

Až budete vybírat svůj další opalovací krém, myslete na sebe, ale i na planetu. Zkuste si přečíst složení a zaměřit se na to, proti jakým ultrafialovým zářením vás krém může ochránit. Pamatujte, že bychom měli vždy začít hlavně sami u sebe. A tělo i příroda vám to vrátí.

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.