Zasíláme také na Slovensko. Doručení do 3 dnů od předání dopravci. Pro ceny v EUR použijte přepínátko.

Covid-19: Nejčastější příznaky a jak poznat, jestli ho máte

Aktualizováno: 30.6.2021

Obsah článku

Koronavirus nám komplikuje život už déle než rok. Ze začátku se o novém viru SARS-CoV-2 moc nevědělo. Průběžně však dochází k neustálému zpřesňování informací o onemocnění covid-19. Proto jsme do článku shrnuli nejdůležitější fakta o příznacích covidu-19, testování a prevenci.

covid-priznaky-fb

Příznaky onemocnění covid-19

Každý člověk je jedinečný, a proto se může i onemocnění covid-19 projevovat u nakaženého různě. Záleží také na průběhu nemoci. Povětšinou se příznaky covidu-19 v mnohém podobají běžné chřipkové infekci.

Přibližně 20 % nakažených koronavirem na sobě nepociťuje žádné příznaky, přesto mohou být tito lidé infekční a šířit nákazu do okolí. Podle dosavadních poznatků, může být těchto přenosů nákazy od bezpříznakových jedinců až 59 %. Z toho důvodu je nutné provádět pravidelné testování a následně dodržovat nařízenou izolaci.

Nejčastější příznaky covidu-19 jsou:

 • Teplota 37,3°C a více
 • Kašel
 • Únava
 • Obtíže s dýcháním
 • Bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů
 • Ztráta chuti nebo čichu
 • Různé typy kožní vyrážky – včetně barevných změn na prstech rukou nebo nohou („covidové prsty“)
 • Průjem
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Zánět spojivek

Příznaky závažnějšího průběhu covidu-19:

 • Dušnost – člověk pociťuje výrazné problémy s dýcháním. Zadýchává se při běžných činnostech, dokonce i při pohybu v domácnosti nebo cestou na toaletu. Může se dostavit i pocit dušení se.
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Zmatenost
 • Přetrvávající bolest nebo tlak na hrudi
 • Vysoká teplota - nad 38 °C

Další méně časté příznaky covidu-19:

 • Podrážděnost
 • Zmatenost
 • Snížená úroveň vědomí – může být spojená se záchvaty
 • Úzkost
 • Deprese
 • Poruchy spánku
 • Závažnější neurologické komplikace – mrtvice, zánět mozku, delirium a poškození nervů

Zmíněné obtíže se rozhodně nevyplatí podceňovat. Pokud na sobě pocítíte některý z uvedených příznaků covidu-19 (nebo kombinaci více příznaků), kontaktujte telefonicky vašeho praktického lékaře, který vás bude informovat o dalším postupu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se většina pacientů s covidem-19 vyléčí poměrně snadno bez nutnosti hospitalizace. V takovém případě vám praktický lékař stanoví individuální podpůrnou léčbu, při které byste měli dodržovat izolaci, klid na lůžku a mít dostatečný přísun tekutin. Přibližně 15 % nakažených se potýká se středně těžkým průběhem onemocnění a vyžaduje dodávání kyslíku. Kolem 5 % nakažených se dostane do kritického stavu a potřebuje intenzivní zdravotnickou péči.

Podle dosavadních zkušeností se ukazuje, že větší počet příznaků v prvních dnech, může souviset s těžším průběhem covidu-19. Pozor si dávejte především na dušnost. Pokud se začnete zadýchávat i při mluvení a vykonávání běžných činností, je to známka, že vám klesá hladina kyslíku v krvi. Při dramatickém zhoršení stavu na nic nečekejte a kontaktujte záchrannou službu na lince 155. 

Pokaždé je lepší planý poplach, než pozdní přivolání lékařů.

Mutace koronaviru SARS-CoV-2

U virů dochází poměrně často k různým mutacím, které jsou způsobené chybami během replikace (množení). Čím více se virus rozšíří, tím více se množí a zároveň roste pravděpodobnost vzniku nových mutací.

Covid Portál, který je oficiálním informačním webem České republiky o koronaviru SARS-CoV-2, uvádí, že virus SARS-CoV-2 vytváří přibližně jednu až dvě mutace za měsíc. To znamená, že u koronaviru dochází k mutacím méně často než u ostatních virů, včetně běžné chřipky.

Problém spočívá v tom, že mutace může zásadním způsobem změnit vlastnosti viru. Mohou nastat v podstatě tři základní scénáře:

 • Mutace vede k lepším výsledkům v boji s onemocněním – je to ideální situace, která pomůže zvládnout pandemii. Mutace virus nějakým způsobem oslabí. Může se například snížit infekčnost nebo se projeví mírnějším průběhem onemocnění.
 • Mutace povede k horším výsledkům v boji s onemocněním – teď si krátce představíme přesně opačný směr vývoje, kterého se mnoho epidemiologů, politiků, ekonomů a dalších lidí obává. Vlivem mutace může nová varianta koronaviru nabrat na síle. Může se stát více infekční, rezistentní proti očkování a lekům, nebo se může projevit těžším průběhem onemocnění.
 • Mutace směrem k boji s onemocněním nic nezmění – mutace sice ovlivní genom viru, ale vlastnosti viru se pro člověka nijak zásadně nezmění.

Hlavní ambicí států je pomocí ochranných opatření snížit riziko vzniku nové nebezpečné mutace koronaviru SARS-CoV-2 na minimum. Cíle lze dosáhnout především dodržováním ochranných opatření, mezi které se řadí: používání respirátorů, očkování, dodržování fyzické vzdálenosti, zvýšená hygiena (rukou), izolace, karanténa atd.

Během pandemie covid-19 se cestou přirozeného výběru daří některým variantám koronaviru více rozšířit a přetrvávat v populaci. Další mutace a varianty naopak postupně mizí.

Prozatím odhalené a zdokumentované varianty koronaviru SARS-CoV-2:

 • Britská varianta (mutace alfa)
 • Jihoafrická varianta (mutace beta)
 • Brazilská varianta (mutace gama)
 • Indická varianta (mutace delta)

Více aktuálních informací o mutacích si můžete přečíst například v prezentaci Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Mutace delta = nová hrozba?

Podle informací uvedených v polovině června 2021 na webu CNN Prima NEWS obdrželo ve Velké Britániii alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 více než 41 milionů lidí. Přesto počet nakažených znovu roste a mluví se o další vlně, která může potenciálně ohrozit uvolňování vládních opatření napříč Evropou.

CNN Prima News v článku také zmiňuje, že se nákaza ve Velké Británii nově šíří hlavně mezi mladšími lidmi do 30 let. Další obavy vyvolává fakt, že 95 % nových případů zaznamenaných ve Velké Británii tvoří infekce variantou delta (dříve známou pod označením indická mutace).

Britští vládní experti odhadují, že varianta delta může být o 40 až 80 % nakažlivější než původně dominantní mutace alfa (britská mutace). Anglický úřad veřejného zdraví (PHE) navíc varuje, že při onemocnění variantou delta hrozí větší riziko hospitalizace. Kdybychom znovu sáhli k porovnání s „klasickou“ alfou, je riziko hospitalizace více než 2,5násobné.

Delta děsí odborníky i z dalších důvodů. Podle dostupných informací vás před deltou dostatečně neochrání první dávka vakciny. A dokonce se touto variantou koronaviru nakazilo už i několik osob s ukončeným očkováním.

Příznaky onemocnění variantou delta

Problémy mohou způsobit i odlišné příznaky. Dříve při onemocnění covidem-19 docházelo často ke ztrátě chuti a čichu. Už před výsledkem testů si tak člověk mohl být poměrně jistý, že se nakazil koronavirem SARS-CoV-2 a podle toho se začal chovat. Omezil kontakt s lidmi a provedl další opatření proti šíření nákazy.

Tyto typické příznaky koronaviru se u varianty delta vyskytují minimálně.

Podle britské studie Zoe Covid Symptome patří mezi hlavní příznaky varianty delta:

 • bolest hlavy
 • bolest v krku
 • rýma
 • horečka (uvedlo přibližně 20 % nakažených)

Vedoucí studie Zoe Covid Symptome Tim Spector uvedl, že varianta delta má často příznaky jako těžké nachlazení.

Studie od londýnské Imperial College zmiňuje mezi příznaky delty ještě zimnici, bolest svalů a ztrátu chuti k jídlu. Znovu se jedná o podobné příznaky jako u běžné sezónní chřipky.

Právě v tom může být další riziko mutace delta. Poměrně hodně lidí zažívá čas od času bolest hlavy, bolest v krku, alergickou rýmu nebo dočasné nechutenství. Proto mohou brát krátkodobě zhoršený zdravotní stav na lehčí váhu, vyrazit za zábavou do společnosti a infikovat mnohem více lidí.

Jak se covid-19 projevuje u dětí?

Příznaky covidu-19 jsou u dětí většinou podobné jako u dospělých. Nejčastěji se onemocnění projevuje horečkou, slabostí, bolestí svalů, kašlem, bolestí v krku a trávícími problémy – nevolností, zvracením, bolestmi břicha, průjmem.

Přibližně 90 % dětí do 18 let má však mírný průběh onemocnění covid-19. Děti často dokonce ani nemají žádné příznaky, proto se na infekci koronavirem přijde až po pozitivním nálezu u některého z rodičů.

Riziko těžkého průběhu a hospitalizace hrozí podle WHO především u dětí, které se potýkají s vysokým krevním tlakem, srdečními a plicními problémy, astmatem, cukrovkou, obezitou, rakovinou a neorologickými nebo vývojovými stavy.

Inkubační doba covidu

Inkubační doba koronaviru se pohybuje v rozmezí od 1 do 14 dnů. Nejčastěji se však příznaky projeví do 5 až 6 dne od kontaktu s nakaženou osobou.

Kdo patří do rizikové skupiny?

Mezi ohrožené skupiny patří především lidé ve věku 60 a více let, chronicky nemocní a osoby s oslabenou imunitou. Právě u těchto pacientů dochází často k těžšímu průběhu covidu-19. Závažné dýchací obtíže, které vyžadují intenzivní péči v podobě přístrojové podpory, se častěji rozvinou u lidí s vysokým krevním tlakem, srdečními a plicními problémy, cukrovkou, obezitou nebo rakovinou.

Pozor si však musí dávat všichni, protože těžký průběh ani úmrtí není spojené pouze s rizikovou skupinou.

Jak poznám covid-19 od alergie?

Kašel, ucpaný nos, slzení, zarudlé oči, svědění v nose, škrábání v krku, porucha čichu, v některých případech i bolesti hlavy, únava a různé kožní vyrážky. Jak už asi tušíte, rozeznat od sebe nákazu covid-19 a projevy alergie je poměrně složité.

Co by vás mělo varovat, že se nejedná jen o silnější alergickou reakci? Pozor si dejte především na vysoké teploty, ztrátu čichu a bolesti kloubů. Těžší rozeznávání budete mít u varianty delta, u které se mezi příznaky už moc neobjevuje ztráta čichu a chuti.

Pokud si nejste na 100 % jistí, raději si udělejte test na covid-19. Pokaždé je lepší si svůj zdravotní stav ověřit než zanedbat prevenci a tím ohrozit sebe i ostatní lidi ve vašem okolí.

Možnosti testování na covid-19

Dokud nebude populace kompletně proočkovaná, bude i nadále pravidelné testování jedním z nejefektivnějších nástrojů v boji s onemocněním covid-19. Pomáhá totiž včas odhalit infekční osobu, a tak předejít nekontrolovatelnému šíření viru SARS-CoV-2.

Aktuálně je dostupných několik typů testů na covid-19. Každá metoda se hodí pro jinou situaci a funguje na odlišném principu.

Antigenní testy

Tento typ testů detekuje ve vzorku bílkovinu, která je specifická pro koronavirus SARS-CoV-2. Vzorek se odebírá speciálním tyčinkou ze začátku nosu, takže odběr vzorků není nepříjemný a může ho provést i laik bez zdravotnického vzdělání. Proto jsou antigenní testy uvedené v seznamu výjímek ministerstva zdravotnictví vhodné i k samotestování. Výsledek rapid testu se zobrazí už za 15-30 minut. Antigenní testy jsou nejúčinnější ve fázi nástupu onemocnění, kdy je v těle velké množství viru. Podrobné informace si přečtěte v našem článku Antigenní testy na Covid-19: rychlé a levné řešení.

PCR testy

Je to nejspolehlivější a nejcitlivější metoda, která ve vzorku prokáže přítomnost genové informace viru (RNA viru). Pro analýzu je však nutná spolupráce s odbornou laboratoří a vyhodnocení trvá většinou několik hodin. Další nevýhodou je vysoká cena testu, i proto se nehodí k plošnému testování. 

Testy na protilátky

Nevýhodou je, že nezachytí úplný počátek onemocnění, kdy je člověk nejvíce infekční. Jak už název napovídá, test ze vzorku krve odhalí přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2. Testy na protilátky jsou vhodné pro osoby, které se z nemoci covid-19 zotavují a pro lidi, kteří už onemocnění prodělali a chtějí si ověřit, kolik mají v krvi „ochranných“ protilátek.

Jestli se chcete dozvědět více informací o testech na covid, přečtěte si náš článek Jaký je rozdíl mezi PCR, antigenním a protilátkovým testem?

Jak se chránit před koronavirem?

Mezi základní způsoby, jak se chránit před infekcí koronavirem SARS-CoV-2, patří nošení vhodných ochranných pomůcek, především certifikovaných respirátorů a roušek.

Další možností je očkování proti covidu-19. V současné době zatím probíhá dobrovolné očkování pro vybrané skupiny občanů. Přihlásit se k němu můžete zde.

Riziko nákazy koronavirem SARS-CoV-2 snížíte také dodržováním jednoduchých preventivních opatření:

 • Udržujte si fyzický odstup od ostatních lidí – ideálně 2 metry a více
 • Vyhýbejte se přeplněným místům, špatně větraným prostorám a dlouhodobému kontaktu s lidmi v uzavřeném prostoru
 • Pokud sdílíte vnitřní prostor s více lidmi, snažte se více větrat, abyste do místnosti dostali čerstvý vzduch zvenku
 • Pravidelně čistěte povrchy standardními dezinfekčními prostředky
 • Nedotýkejte se povrchů – především ve veřejných prostorách a zdravotnických zařízeních
 • Myjte si často a důkladně ruce (jak na to se koukněte v instruktážním videu). Použít můžete i dezinfekci na bázi alkoholu
 • Při kašlání si zakrývejte nos a ústa ohnutým loktem nebo kapesníkem. Použité kapesníky ihned vyhazujte do uzavřeného koše a ruce si umyjte nebo vydezinfikujte
 • Dodržujte aktuální protiepidemická opatření nařízená vládou

Kde se dozvím víc informací o covidu-19?

Informací o koronaviru naleznete na internetu obrovské množství. Bohužel, kvalita a pravdivost článků se různí. Situace kolem covidu-19 se navíc neustále mění, takže některé informace nemusí být aktuální. 

Proto informace pokaždé čerpejte z důvěryhodných webů – stránky Ministerstva zdravotnictví, Covid Portál, World Health Organisation, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a další.

Každý den v čase od 8 do 19 hodin můžete také zavolat na bezplatnou informační linku ke koronaviru 1221.