Nevábný odér z bot není jen doménou sportovců a těžce pracujících. Stačí, abyste se v neprodyšné obuvi vydali v parném létě na krátkou procházku – a malér je na světě. Jak zápach bot rychle odstranit a proč k němu vůbec dochází?
Příčiny zápachu obuvi
Příčin nepříjemného pachu může být celá řada. Záleží mj. na:
- stavu vaší obuvi, zejména vložek a jednotlivých vrstev tkaniny,
- venkovních podmínkách – v teplém, vlhkém počasí se na botách snáze zachytí různé mikroorganismy,
- vaší fyziologii (rizikovým faktorem je nadměrné pocení chodidel).
Za zápach bot jsou ve většině případů zodpovědné odpadní látky, které vylučují přemnožené bakterie a plísně. Může se ale také stát, že tyto sloučeniny do bot „naberete“. Stačí šlápnout do stojaté vody či bahna nebo namočit obuv v moři.
Jak se zápachu z bot zbavit
Jako jedno z prvních řešení se nabízí praní bot. To ale není dobrý nápad hned z několika důvodů:
- namočením se obuv deformuje a ani po uschnutí nemusí nabýt původního tvaru,
- vlivem teplé vody může dojít k odlepení podrážky a vymytí barev,
- kovové přezky a další části trekových bot jsou náchylné ke korozi a následnému ulomení (což je problém, který na náročném treku řešit nechcete),
- obuv může svou odstředivou silou pračku těžce poškodit (buben se točí i rychlostí 1 400 a více otáček za minutu).
Zanedbatelné není ani zdravotní riziko. Při praní obuvi totiž hrozí zanesení pračky bakteriemi, plísněmi a dalšími mikroorganismy. Vzhledem k ideálním podmínkám (teplo a vlhko) hrozí jejich rychlé přemnožení a přenesení na oblečení, které začne také páchnout. Zpravidla je pak nutné provést několik pracích cyklů na 90 °C, abyste se nebezpečných patogenů zbavili.
Tip na článek: Jak odstranit plíseň z nehtů (onychomykózu) i bez předpisu
Co tedy se zapáchající obuví?
V první řadě nechte boty důkladně proschnout, nejlépe na slunečném místě. Eliminací přebytečné vlhkosti zastavíte další růst bakterií a plísní. O zbytek mikroorganismů se pak postará sluneční UV záření.
Schnutí výrazně urychlíte, pokud vnitřek obuvi vycpete novinovým papírem. Nikdy boty nesušte s pomocí fénu nebo dokonce v troubě – příliš vysoká teplota materiál obuvi nenávratně poškodí.
Alternativou je použití spreje do bot proti zápachu. Obsahuje nanočástice stříbra, které aktivně likvidují bakterie i plísně. Fungují na jednoduchém principu – stříbrné atomy se naváží na membrány a enzymy, bez kterých nemohou mikroorganismy příjímat potravu a množit se. Rychle tak dojde k jejich úhynu.
Slabší antibakteriální vlastnosti vykazují také některé esenciální oleje a tanin, sloučenina obsažená např. v černém čaji. Osvědčeným receptem proti zápachu bot je proto vložit do obuvi – alespoň na 24 hodin – několik vlhkých sáčků s čajem či nastrouhanou citrusovou kůru.
A co vložky?
Samostanou kapitolou jsou vložky do bot. Pokud nejsou poškozené a zapáchají, vyperte je na vysokou teplotu (alespoň 60 °C) a nechte důkladně proschnout. Pokud poškozené jsou, vyměňte je – mikroorganismy se totiž v trhlinách rády usazují a a je skoro nemožné je odtud dostat.
Sáhnout můžete i po antibakteriálních vložkách s nanočásticemi stříbra. Tím se už ale dostáváme k prevenci – tedy k tomu, jak zápachu bot předcházet.
#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=vlo%C5%BEky+do+obuvi/
Zásadní je prevence
Nejlepším způsobem, jak zápach z bot vyřešit, je přijmout taková opatření, která jeho vzniku v první řadě zabrání. Obuv po nošení vždy důkladně vyvětrejte, zejména pokud v ní trávíte delší dobu. Pokud je to možné, v práci se přezouvejte, abyste v botách netrávili polovinu dne.
Jestliže přezutí možné není, prokáží vám – vedle zmíněného spreje a vložek – dobrou službu také ponožky se stříbrnými vlákny. Ponožky ostatně noste v uzavřených botách vždy. Významně tak zredukujete přenos bakterií a potu do materiálu obuvi (viz článek jak se zbavit zápachu nohou).
V náročném terénu vám pomůže i vhodná impregnace. Odpuzuje totiž vodu, takže mikroorganismy k povrchu obuvi vůbec nepustí. Hodí se i pro boty opatřené voděodpudivou membránou, jako je např. GoreTex, Sympatex ad.
#produkty#https://www.nanospace.cz/ponozky/
Co si z článku odnést?
- Hlavní příčinou zápachu bot jsou přemnožené bakterie a plísně. Mezi rizikové faktory patří poškozená obuv, teplé a vlhké počasí a nadměrné pocení nohou.
- Boty je lepší neprat, hrozí jejich poškození a zníčení pračky. Vždy je nejprve nechte vyschnout, ideálně na slunci.
- Likvidaci bakterií urychlíte s pomocí antibakteriálního spreje s nanočástnicemi stříbra.
- Množení bakterií a plísní zabráníte také používáním vložek a ponožek se stříbrnými nanovlákny.
