Kam v létě potřebujete respirátor? Přečtěte si článek. Nezapomeňte, že do letadla bývají povinné, pořiďte si například letní respirátor.

Jak odstranit zápach z bot? Známe zaručený postup

Nevábný odér z bot není jen doménou sportovců a těžce pracujících. Stačí, abyste se v neprodyšné obuvi vydali v parném létě na krátkou procházku – a malér je na světě. Jak zápach bot rychle odstranit a proč k němu vůbec dochází?

 

Příčiny zápachu obuvi

Příčin nepříjemného pachu může být celá řada. Záleží mj. na:

 • stavu vaší obuvi, zejména vložek a jednotlivých vrstev tkaniny,
 • venkovních podmínkách – v teplém, vlhkém počasí se na botách snáze zachytí různé mikroorganismy,
 • vaší fyziologii (rizikovým faktorem je nadměrné pocení chodidel).

Za zápach bot jsou ve většině případů zodpovědné odpadní látky, které vylučují přemnožené bakterie a plísně. Může se ale také stát, že tyto sloučeniny do bot „naberete“. Stačí šlápnout do stojaté vody či bahna nebo namočit obuv v moři.

Jak se zápachu z bot zbavit

Jako jedno z prvních řešení se nabízí praní bot. To ale není dobrý nápad hned z několika důvodů:

 • namočením se obuv deformuje a ani po uschnutí nemusí nabýt původního tvaru,
 • vlivem teplé vody může dojít k odlepení podrážky a vymytí barev,
 • kovové přezky a další části trekových bot jsou náchylné ke korozi a následnému ulomení (což je problém, který na náročném treku řešit nechcete),
 • obuv může svou odstředivou silou pračku těžce poškodit (buben se točí i rychlostí 1 400 a více otáček za minutu).

Zanedbatelné není ani zdravotní riziko. Při praní obuvi totiž hrozí zanesení pračky bakteriemi, plísněmi a dalšími mikroorganismy. Vzhledem k ideálním podmínkám (teplo a vlhko) hrozí jejich rychlé přemnožení a přenesení na oblečení, které začne také páchnout. Zpravidla je pak nutné provést několik pracích cyklů na 90 °C, abyste se nebezpečných patogenů zbavili.

Co tedy se zapáchající obuví?

V první řadě nechte boty důkladně proschnout, nejlépe na slunečném místě. Eliminací přebytečné vlhkosti zastavíte další růst bakterií a plísní. O zbytek mikroorganismů se pak postará sluneční UV záření.

Schnutí výrazně urychlíte, pokud vnitřek obuvi vycpete novinovým papírem. Nikdy boty nesušte s pomocí fénu nebo dokonce v troubě – příliš vysoká teplota materiál obuvi nenávratně poškodí.

Alternativou je použití spreje do bot proti zápachu. Obsahuje nanočástice stříbra, které aktivně likvidují bakterie i plísně. Fungují na jednoduchém principu – stříbrné atomy se naváží na membrány a enzymy, bez kterých nemohou mikroorganismy příjímat potravu a množit se. Rychle tak dojde k jejich úhynu.

Slabší antibakteriální vlastnosti vykazují také některé esenciální oleje a tanin, sloučenina obsažená např. v černém čaji. Osvědčeným receptem proti zápachu bot je proto vložit do obuvi – alespoň na 24 hodin – několik vlhkých sáčků s čajem či nastrouhanou citrusovou kůru.

A co vložky?

Samostanou kapitolou jsou vložky do bot. Pokud nejsou poškozené a zapáchají, vyperte je na vysokou teplotu (alespoň 60 °C) a nechte důkladně proschnout. Pokud poškozené jsou, vyměňte je – mikroorganismy se totiž v trhlinách rády usazují a a je skoro nemožné je odtud dostat.

Sáhnout můžete i po antibakteriálních vložkách s nanočásticemi stříbra. Tím se už ale dostáváme k prevenci – tedy k tomu, jak zápachu bot předcházet.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=vlo%C5%BEky+do+obuvi/

Zásadní je prevence

Nejlepším způsobem, jak zápach z bot vyřešit, je přijmout taková opatření, která jeho vzniku v první řadě zabrání. Obuv po nošení vždy důkladně vyvětrejte, zejména pokud v ní trávíte delší dobu. Pokud je to možné, v práci se přezouvejte, abyste v botách netrávili polovinu dne.

Jestliže přezutí možné není, prokáží vám – vedle zmíněného spreje a vložek – dobrou službu také ponožky se stříbrnými vlákny. Ponožky ostatně noste v uzavřených botách vždy. Významně tak zredukujete přenos bakterií a potu do materiálu obuvi (viz článek jak se zbavit zápachu nohou).

V náročném terénu vám pomůže i vhodná impregnace. Odpuzuje totiž vodu, takže mikroorganismy k povrchu obuvi vůbec nepustí. Hodí se i pro boty opatřené voděodpudivou membránou, jako je např. GoreTex, Sympatex ad.

Co si z článku odnést?

 • Hlavní příčinou zápachu bot jsou přemnožené bakterie a plísně. Mezi rizikové faktory patří poškozená obuv, teplé a vlhké počasí a nadměrné pocení nohou.
 • Boty je lepší neprat, hrozí jejich poškození a zníčení pračky. Vždy je nejprve nechte vyschnout, ideálně na slunci.
 • Likvidaci bakterií urychlíte s pomocí antibakteriálního spreje s nanočástnicemi stříbra.
 • Množení bakterií a plísní zabráníte také používáním vložek a ponožek se stříbrnými nanovlákny.

 

Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.

Zdroje

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení