Novoroční slevy až 84 % na vybrané zboží (šátky, roušky, oblečení, lůžkoviny,...). Najdete v kategorii AKCE.

Co jsou roztoči a co způsobují?

 Co jsou roztoči?

Roztoči jsou malí živočichové z řádu pavoukovců. Běžně mají velikost jen mezi 80 nanometry a 1 milimetrem a okem jsou tedy prakticky neviditelní. To by až tak nevadilo, vzhledem k tomu, že krásy moc nepobrali. Bohužel ale o své přítomnosti umí dát nepěkně vědět a to především těm z nás, kteří trpí alergiemi.

Žijí v domácnostech a za vhodných podmínek přežívají až několik týdnů. V tomto časovém období se páří 3x - 4x, dokáží se tedy pomnožit docela rychle. Roztoči mají nečlánkované tělo, první pár končetin tvoří tzv. chelicery neboli klepítka buď ve tvaru skutečných klepítek nebo jehlic. Přestože jsou pavoukovci, nemají nutně osm nohou, některé druhy mají třeba jen dva páry. Roztoči se živí odumřelou lidskou kůží, ale také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. Nepohrdnou ale ani odumřelými tělíčky svých soukmenovců. Vysloveně sympatičtí, krásní a čistotní spolubydlící, že?

Kde se roztočům líbí nejvíce?

Nejlepší příbytek pro roztoče je v těsné blízkosti člověka, jen tak mají neomezený přísun potravy ve formě šupinek lidské kůže. A kde doma trávíme velké množství času? Ano v posteli. Ta tedy vyhrává jako místo s nejvyšší koncentrací roztočů. Lůžkoviny, matrace, povlečení - tam všude tyhle potvůrky najdete ve velkém množství.

A když říkáme velkém, myslíme tím miliony až desítky milionů. Roztoč nepohrdne ale ani polstrováním na sedacích soupravách či křeslech, vyskytuje se také v šatnících, kobercích a závěsech či v plyšových hračkách. Roztoči se nachází i v prachu, v každém gramu prachu jich je 2 000 až 15 000 a výzkumy dokonce ukázaly, že až 10 % hmotnosti běžného polštáře tvoří po dvou letech používání prach.

 

roztoc-ve-vlasech roztoci-v-perine

Měli by nám roztoči vadit?

V prvé řadě je nutné říci, že s roztoči jste žili, žijete a žít budete. Jsou opravdu v každé domácnosti, jejich samotný výskyt nesouvisí s čistotou. S uklízením a čistotou ale souvisí jejich množství. Pokud jste alergik je více než nutné toto množství držet na uzdě. Roztoči totiž umí způsobit množství alergických reakcí.

Alergenem pro člověka není samotný živočich, ale jeho trus. A zde platí přímá úměra: čím více roztočů máte doma, tím více se pomnoží, vytvoří kolonie a tím více alergenního trusu budou produkovat. Mezi nejčastější alergické obtíže, které roztoči způsobují patří: ucpaný nos, chronická rýma, kašel či atopický ekzém. Pokud máte “alergii na prach” ve skutečnosti je to alergie na roztoče. Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na roztoče, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa. 

Lze se jich zbavit?

Zatímco běžného pavouka humánně vynesete ven ve sklenici nebo nehumánně plácnete pantoflí, zbavit se roztočů není tak jednoduché. Bohužel i když je zahubíte, neznamená to, že vám přestanou škodit. Jednak je zahubíte pouze chvilkově a mrtvá tělíčka totiž často slouží jako potrava pro další kolonii roztočů.

S rázným hubením či používáním insekticidů je třeba být obezřetní, mohou napáchat víc škody než užitku. Na roztoče mnohem více platí pravidelná hygiena, dezinfekce domácnosti a důslednost a také používání speciálního ložního prádla a povlaků. Pokud vás roztoči trápí, přečtěte si průvodce s praktickými návody, jak omezit množství roztočů u vás doma.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení