Jak se připravit na alergickou sezónu?

Začíná pylová sezóna a s ní i nepříjemné projevy alergie. Víte, jak se chránit před pylovou alergií a co vás zachrání před roztoči?

jak-se-pripravit-na-alergickou-sezonu-fb

 

Co je alergie?

Alergie nastává, když imunitní systém reaguje na cizí látku, kterou může být třeba pyl, včelí jed nebo srst domácích mazlíčků. Ovšem pro většinu lidí jsou tyto alergeny neškodné.

Když máte alergie, váš imunitní systém vytváří protilátky, které identifikují konkrétní alergen jako škodlivý. Když přijdete do kontaktu s alergenem, reakce vašeho imunitního systému může mít za následek problémy s dýcháním, vyrážku, rýmu, slzení očí či problémy s trávicím systémem. 

TIP: Jak poznám, že mám alergii?

Závažnost alergií se u jednotlivých osob liší a může se pohybovat od drobného podráždění až po anafylaxi – potenciálně život ohrožující stav nouze. Zatímco většinu alergií nelze vyléčit, léčba může pomoci zmírnit příznaky alergie.

Kdy začíná pylová sezóna?

Pylová sezóna začíná již na jaře a trvá do podzimu, můžeme ji rozdělit na 3 období.

 • Stromy - nejčastější jsou olše, břízy, habry, lísky a duby.
 • Traviny a obilniny - nejčastější jsou srha, tomka, jílek, bojínek a lipnice.
 • Plevely - nejagresivnější pyly ambrózie, pelyňku a kopřivy.

Na začátku jara dominuje alergen dřevin, v létě se nejvíce setkáme s pylem trav a poslední podzimní období se vyznačuje převahou pylů plevelů a spor plísní.

alergicka-sezona

Kdy přesně začne pylová sezóna se ovšem může rok od roku lišit, nemůžeme jasně stanovit její začátek. Všechno záleží na počasí, pokud zima byla tuhá a mrazivá, je možné, že první alergeny se objeví až ke konci března. Naopak při teplejší zimě se můžeme s alergeny setkat již v průběhu února.

Tip: Stáhněte si pylový kalendář nanoSPACE v pdf a buďte na pylovou sezónu připraveni. 

Jak se projevuje alergie?

Alergie se může projevovat několika různými způsoby a každý jedinec může mít rozdílné příznaky. Naše těla mohou reagovat rozvojem ekzému (atopická dermatitida), senné rýmy (alergická rýma), alergického astmatu, potravinové alergie nebo anafylaxe, což je závažná a potenciálně smrtelná alergická reakce.

Mezi nejčastější projevy alergie patří:

 • Rýma
 • Astma
 • Kýchání
 • Ekzém
 • Nadměrná tvorba hlenu
 • Slzení očí
 • Kopřivka
 • Snížená koncentrace a rozhodování

Jak zjistit, že máte alergii?

Pokud se, obzvlášť v jarních a letních měsících, necítíte ve své kůži, jste unavení, máte ucpaný nos a slzí vám oči, možná právě i vy trpíte alergií. Jak to zjistit?

Nejlepším způsobem je určitě návštěva lékaře, který vám zjistí, zda alergií trpíte nebo se jedná o jiné onemocnění. Lékař je schopný vám určit diagnózu pomocí podrobného rozboru obtíží, kožních testů na vnitřní stranu předloktí a případné vyšetřen krve pro doplnění diagnózy.

Je tady ovšem ještě jedna možnost, a tou jsou domácí testy na alergii. Nemusíte tedy hned k lékaři, ale z pohodlí domova si můžete udělat domácí test a na základě jeho výsledků navštívit alergologa.

AllergoCHECK NanoRepro AG dokáže s 96 % přesností odhalit alergii na kočky, pyly a prach. A jak na to? Test vám zabere pouze 15 minut a potřebujete k němu jen 1 kapku vaší krve, takže se nebojte, zvládne to opravdu každý.

Co vám může doporučit lékař?

AIT - alergenovou imunoterapii, což je jediná léčba, která řeší příčinu alergického onemocnění. Principem je snižování přecitlivělosti organizmu na alergen. Kromě léčebného účinku má i preventivní, protože brání ke vzniku nových alergií. Tuto léčbu vám může předepsat pouze váš alergolog.

Alergenová imunoterapie probíhá ve dvou fázích. Úvodní léčba spočívá v podávání postupně zvyšujících se dávek alergenu. Následně léčba přijde do fáze udržovací, což znamená, že pravidelně a dlouhodobě využíváte příslušné dávky alergenu po dobu několika let. Alergen si na kontakt s alergenem zvyká a vytváří si větší snášenlivost. Léčba může mít 3 formy - tablety nebo kapky podávané pod jazyk a injekce, které aplikuje pouze lékař.

Čím se chránit?

Pylový kalendář a pylové zpravodajství

Pokud trpíte alergií na pyl, vaším nejlepším přítelem se stane tzv. pylový kalendář. Najdete v něm, v jaký měsíc roste daná dřevina, travina či bylina, tudíž se můžete vyvarovat nepříjemných alergických reakcí.

Skvělé je také pylové zpravodajství, které vás upozorňuje, jaké dané rostliny rostou přímo v aktuálním týdnu, takže je přeci o něco přesnější než samotný pylový kalendář. Pokud tedy trpíte alergií na pyl, doporučujeme sledovat i pylový zpravodaj.

TIP: Jak na jaře bojovat s pylovou alergií?

Léky na alergii

Samozřejmě vám pomohou i léky na alergii, tzv. antihistaminika, které vám předepíše lékař, ale některé druhy můžete koupit i ve volném prodeji. Léky jsou většinou složeny z kortikoidů, které tlumí projevy zánětu a ovlivňují imunitní odpověď.

Protiroztočové lůžkoviny

Alergii na roztoče se můžete účinně bránit i ve spánku. Postel totiž bývá sídlem milionu roztočů, ti se živí částečkami naší kůže a milují tmu a teplo. Dokážete si představit, že s nimi sdílíte vaši postel? Proto jsou protiroztočové lůžkoviny vhodné i pro lidi, kteří alergií na roztoče netrpí.

#produkty#https://www.nanospace.cz/protiroztocove-luzkoviny/

Na trhu najdete spoustu variant protiroztočových lůžkovin. Můžete koupit celé sady, dětské přikrývky, letní i celoroční přikrývky nebo jen polštář. Tyto lůžkoviny obsahují vrstvu nanotkaniny, která brání množení roztočů.

TIP: Alergie na roztoče: jak s ní bojovat?

Spreje, filtry, kapky a výplachy

Alergická rýma, známá také jako senná rýma, je nejčastějším projevem alergie. V tomto případě vám mohou nejvíce pomoci spreje do nosu. Spreje fungují tak, že vytváří v nose ochrannou bariéru a nepropustí do sliznice vdechované škodlivé látky, pyly, alergeny a mikroorganismy.

Pokud vás při alergii trápí i slzení očí, určitě byste si měli pořídit kvalitní kapky do očí. Kapky jsou vhodné na denní hygienu, hydrataci očí, a zabezpečují ochranu před působením externích faktorů. 

Užitečný pomocník při alergické a infekční rýmě je určitě výplach nosu. Tato procedura je doporučována jako součást pravidelné péče o dýchací cesty. Výplach odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci. Druhou variantou výplachu nosu můžete provést pomocí pulzační nosní sprchy Sinugatorproplach nosu při alergii a senné rýmě či nachlazení a chřipce. Důkladné vyčištění nosních dutin solným roztokem bez pálení v nose. 

TIP: Výplach nosu jako prevence alergie i léčba respiračních onemocnění

#produkty#https://www.nanospace.cz/kapky-a-spreje/

Pokud jste unaveni kýcháním a svědícím nosem, vyzkoušejte nosní filtr RHINIX, který Vám zpříjemní váš den. Nosní filtry jsou navrženy tak, aby umožňovaly volné dýchání a chránily nos před pylem, vzdušnými alergeny, viry, bakteriemi a dalšími látkami, kterým neumožní přestup na nosní sliznici a následné spuštění nežádoucí reakce. Je to tak jednoduché.

Generátory ozónu

Samostatnou kapitolou jsou generátory ozónu, které dokážou zpříjemnit život nejen alergikům. Pojďme si představit ozónové čističky. 

Ozón má velmi dobrý dezinfekční účinek a dokáže hubit bakterie, plísně, viry i mikroorganismy. Přístroje pracují na principu působení aktivního kyslíku (O3/ozon), který se po ukončení aplikace přemění zpátky na kyslík (O2). Výhodou generátoru ozónu je, že dokáže vyčistit i vnitřky matrací a čalounění od roztočů, nevýhodou je, že nesmíte být v místnosti, když běží.

Čističky vzduchu

Výběr kvalitní a tiché čističky vzduchu může znamenat obrovskou úlevu pro alergiky, obzvlášť v noci. Můžete si zvolit přímo čističku vzduchu pro alergiky, která obsahuje předfiltr na prachové částice a HEPA filtr, který dokáže čistit vzduch od virů, bakterií, alergenů, pylu i zápachu. Pokud máte doma problém s nízkou vlhkostí vzduchu, zkuste čističku a zvlhčovač vzduchu v jednom. Jak vybrat čističku vzduchu si přečtěte zde.

#produkty#https://www.nanospace.cz/cisticky-vzduchu/

TIP: Přečtěte si článek o tom, jak vybrat nejlepší čističku vzduchu.

Samočistící nátěry

A na konec tu máme pro vás něco, o čem jste možná neslyšeli, a tím jsou samočistící nátěry. Natřením zdi fotokatalytickým nátěrem vytvoříte neviditelnou nano vrstvu, která bude čistit vzduch od alergenů, bakterií, virů, ale i zápachu. 

samocistici-natery

Navíc zůstává roky sněhobílá, nešpiní se a odpuzuje pavouky. Nátěry FN NANO jsou vhodné jak do exteriérů i do interiérů.

 

Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.