Novoroční slevy až 84 % na vybrané zboží (šátky, roušky, oblečení, lůžkoviny,...). Najdete v kategorii AKCE.

Výplach nosu jako prevence i léčba respiračních onemocnění

proplach-nosu-konvickou 

 

Proč nos vyplachovat?

Dýchací cesty jsou vstupní branou do organismu nejenom pro vzduch, který dýcháme, ale také pro rozmanité mikroorganismy a cizorodé látky. Náš imunitní systém si s většinou těchto nezvaných hostů poradí, někdy ovšem na bakterie a alergeny nestačí. Potom je vhodné podat mu pomocnou ruku.

Proplachy nosu solným roztokem jsou jednou z cest, jak eliminovat riziko nákazy a zmírnit příznaky respiračních onemocnění, jako je nachlazení, chřipka či COVID-19. Vyplachování nosu vám pomůže i v situacích, kdy rychle potřebujete:

 • zmírnit projevy alergické (senné) rýmy,
 • vyčistit nosní dutiny od prachu (třeba po dni stráveném na stavbě).

Proplachování nosu nebolí. Naopak – pokud jej provádíte správně, je docela příjemné a hlavně přináší okamžitou úlevu. 

Jak proplachování nosu funguje?

Všichni to dobře známe. Pokud si nás nějaký vir či alergen oblíbí, sáhneme po volně prodejných lécích, krabici kapesníků a v případě nachlazení po cibulovém čaji. Tyto prostředky nám pomáhají tišit příznaky respiračních onemocnění, často ale obsahují mnoho „přebytečné chemie“.

Na stejném, ale přírodním principu fungují spreje a konvičky na vyplachování nosu, po kterých sahá stále více lidí. Jde totiž o skvělý a přirozený způsob, jak udržet v čistotě a pohodě sliznici nosu. Tedy místo, které nás při nachlazení i alergii umí potrápit nejvíce. Cílem proplachu je z nosu a přilehlých dutin odstranit co nejvíce alergenů (pylu, prachu ad.) a patogenních mikroorganismů. Výplach odstraňuje také nečistoty, přebytečný hlen a odumřelé buňky, které jsou živnou půdou bakterií.

Dále pomáhá: ● zvlhčit suchou sliznici ● povzbudit činnost řasinek (aktivněji odstraňují hlen a cizorodé látky), ● uvolnit zadní rýmu zlepšit výsledky u pacientům se spánkovou apnoe léčených metodou nazální přetlakové ventilace (CPAP – Continuous Positive Airway Pressure).

 

Výplach nosu se provádí solným roztokem, který neobsahuje žádné pro tělo nepřirozené látky. Na výplachy můžete použít speciální konvičky a roztok, který se prodává už připravený v sáčcích Doporučujeme vyvarovat se domácí přípravě roztoku z vody a kuchyňské soli. V takovém solném roztoku vám bude chybět hydrogenuhličitan sodný (důležitý pro udržení správného pH), navíc pravděpodobně netrefíte správnou koncentraci. Sůl je totiž potřeba odvážit s přesností na desetiny gramu. Příliš silný roztok může vaši nosní sliznici poškodit (viz dále).

Jak vyplachovat nos: návod na správné použití nosní konvičky

Výplach nosu je hodně jednoduchý, dokonce tak, že jej zvládnou i 5leté děti. Jak na to?

 1. Nalijte předpřipravený roztok ze sáčku do konvičky. Předtím jej jemně protřepejte, aby se dobře promíchal. Jste-li nemocní, před výplachem se vysmrkejte – odstraníte většinu hlenu a odumřelých buněk. 
 2. Lehce se předkloňte, přibližně tak, abyste se na konvičku dívali svrchu. Ústí konvičky přiložte k levé či pravé nosní dírce, druhou nechte volnou. 
 3. Hlavu mírně nakloňte do strany, tak, aby začal slaný roztok téct. Druhou dírkou jej nechte volně vytékat ven, např. do umyvadla. Dejte pozor, abyste hlavu příliš nezakláněli, roztok by vám natekl do krku. Postup zopakujte i u opačné nosní dírky.
 4. Jemným vysmrkáním odstraňte přebytek roztoku.

Pro děti existují speciální dětské konvičky, ale pozor, vyplachujte vždy jen pod dohledem dospělého. 

Pokud byste chtěli výplachy nosu zkusit, ale na konvičku se zatím necítíte, mohou pro vás být vhodné spreje se solným roztokem. Hodí se pro denní hygienu dospělých i menších dětí – spreje lze používat i u kojenců. Lze je také vzít pohodlně s sebou, pokud třeba cestujete.

Pozor, důležitá je volba správného solného roztoku. Existují dva: izotonický a hypertonický – a každý se hodí pro trochu jiné situace.

Izotonický roztok - vhodný při prevenci, slabé rýmě a alergiích

Izotonický roztok je dobře známý fyziologický roztok, používaný např. v nemocnicích. Má stejnou koncentraci solí jako buňky lidského těla (přibližně 0,9 %). Vedle chloridu sodného (kuchyňské soli) obsahuje také hydrogenuhličitan sodný, který v lidském těle brání výkyvům pH.

Izotonický roztok se používá především k očištění a zvlhčení sliznice. Při rýmě ředí hlen a tím zjednodušuje vysmrkávání. Vzhledem k jeho šetrnosti je ale vhodný i pro každodenní nosní hygienu a lze ho dlouhodobě a bez obav používat také u nejmenších dětí či v těhotenství

A co říká věda? Podle pozorování pomohlo 3týdenní vyplachování nosu izotonickým roztokem pracovníkům pily – vystavených dřevěnému prachu – snížit podráždění a pálení nosní sliznice.

Proplach nosu izotonickým roztokem je také účinnou prevenci proti virovým respiračním onemocněním a zánětům vedlejších dutin. Dle studie z roku 2004 byli dobrovolníci užívající nosní sprej se slaným roztokem méně nemocní a jejich příznaky trvaly téměř o polovinu kratší dobu.

Podle výsledků české studie  děti, které si vyplachovaly nos, užívaly několikrát méně prostředky na zvlhčení sliznice a snížení horečky. A brály až 7krát méně častěji léky na ucpaný nos. Výrazně se také zkrátil průběh nemoci a výskyt komplikací, jako je zánět dutin.

Nosní konvička vám pomůže i v situaci, kdy na vás zaútočí pyly či jiné alergeny a nemáte po ruce antihistaminika (či svou situaci nechcete řešit pomocí léků). Rozbor většího množství studií dospěl k závěru, že proplachování nosu izotonickým roztokem ulevuje od příznaků alergické rýmy a snižuje dobu jejího trvání.
vyplach-nosu

Hypertonický roztok - proti silnější rýmě a chřipce

Hypertonický roztok obsahuje vyšší koncentraci solí, než jaká je v buňkách našeho těla. Když se hypertonický roztok dostane do kontaktu se sliznicí, začne vytahovat vodu z tkáně a tím vyrovnávat koncentraci soli na obou stranách – tento proces je známý jako osmóza. 

Během rýmy máme totiž oteklou sliznici v nose následkem nadměrného zadržování vody. Hypertonický roztok pomáhá zklidnit oteklou sliznici a tím ulevuje od nepříjemného pocitu ucpaného nosu. Lze jej použít také při zánětu nosních a vedlejších dutin, a to i jako doplněk k předepsané léčbě.

Podle studie z přelomu milénia pomáhá vyplachování nosu hypertonickým roztokem snížit závažnost chronického zánětu a nutnost užívat antibiotika. Pacientům s tímto onemocněním také zvyšuje kvalitu života.

Výhodou hypertonických roztoků oproti kapkám s léčivými látkami je, že na nich nevzniká závislost. Nedoporučuje se je ale využívat k pravidelné nosní hygieně, protože by mohly sliznici nosu příliš přesušovat.

Hypertonický roztok je vhodný i při léčbě kororavirových onemocnění

V roce 2019 proběhla ve Velké Británii studie, která se zaměřovala na vliv výplachů nosu na dobu trvání repiračních onemocnění. Do studie byli zahrnuti i pacienti, kteří byli infikováni různými koronavirovými infekcemi. Pacienti, kteří začali s proplachy nosu hypertonickým roztokem do 48 hodin od objevení prvních příznaků, měli ve srovnání s kontrolní skupinou kratší dobu infekce, v průměru o 1,9 dne. Vzhledem k mírnějším příznakům používali také výrazně méně volně prodejných léků – dokonce o 36 %. 

Výsledky studie přináší důkaz, že solný roztok má antivirové účinky a to napříč různými typy virů, které způsobují respirační onemocnění. Z toho lze vyvozovat, že výplach nosu hypertonickým roztokem může hrát roli ve zmírňování symptomů a délce onemocnění COVID-19

Samostatná studie zahrnující vir SARS-CoV-2 zatím není k dispozici, ale výsledky předchozí studie zahrnující jiné lidské koronaviry jsou přesvědčivé. Je navíc prokázáno, že při onemocnění COVID-19 se vir SARS-CoV-2 nachází v horních dýchacích cestách symptomatických a asymptomatických jedinců ve vysoké koncentraci. V nose je koncentrace o dost vyšší než v krku, což napovídá, že výplachy nosu mohou koncentraci a vylučování viru snížit, čímž zároveň pomohou snížit přenos viru na další jedince.

Chcete výplach nosu vyzkoušet? Vše potřebné naleznete zde.

Co si z článku odnést?

 • Výplach nosu snižuje riziko nákazy a zmírňuje příznaky respiračních onemocnění, senné rýmy a zánětu dutin.
 • K proplachu nosu se používá slaný roztok a speciální konvička nebo sprej. Z hlediska zdraví je vhodnější kupovat připravené roztoky v sáčku.
 • Při vyplachování je důležité předklonit se, naklonit hlavu na stranu a nechat roztok volně protékat.
 • Izotonický slaný roztok se hodí jako prevence proti respiračním onemocněním a pro pravidelnou nosní hygienu. Ulevuje také od lehké rýmy a alergie.
 • Hypertonický slaný roztok by se měl aplikovat jen u těžšího nachlazení či chřipky. Pomáhá uvolnit ucpaný nos a dutiny.

Zdroje:Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení