Výplach nosu může pomáhat při léčbě COVID-19

Dýchací cesty jsou vstupní branou do organismu nejenom pro vzduch, který dýcháme, ale také pro rozmanité mikroorganismy či alergeny. Proplachy nosu solným roztokem jsou jednou z cest, jak eliminovat riziko nákazy a také jak zmírnit příznaky respiračních onemocnění a to včetně covid-19.

Dejte si do nosu! Konvičku mořské vody

Všichni to dobře známe. Pokud si nás nějaký vir či alergen oblíbí, pravděpodobně saháme po volně prodejných lécích, krabici kapesníků a v případě nachlazení po cibulovém čaji. Stále více lidí ale sahá také po sprejích či konvičkách na proplach nosu. Proč? Protože jde o skvělý a přirozený způsob, jak udržet v čistotě a pohodě sliznici nosu. Tedy místo, které nás při nachlazení i alergii umí potrápit nejvíce. Výplach nosu se provádí solným roztokem, který neobsahuje pro tělo žádné nepřirozené látky. Na výplachy můžete použít speciální konvičky a roztok, který se prodává v sáčcích. Doporučujeme zakoupit roztok k tomu určený a ne ho podomácky vyrábět z vody a kuchyňské soli. Samozřejmě to jde, ale nemusíte trefit správnou koncentraci. Příliš silný roztok vám pak sliznici může poškodit.

Jak se konvička do nosu používá?

Je to hodně jednoduché, dokonce tak, že to zvládnou i 5 leté děti. Slaný roztok naléváme pomocí konvičky do jedné nosní dírky a druhou dírkou jej necháme volně vytékat ven. Postup zopakujeme i u druhé nosní dírky. Jemným vysmrkáním pak odstraníme přebytek roztoku. Pro děti existují speciální dětské konvičky, ale pozor, vždy by při vyplachování měly být pod dohledem dospělého. 

Proč proplachovat nos konvičkou?

  • Roztok odstraní suché kousky hlenu, prachu, alergenů či jiných nečistot 
  • Zvlhčuje suché sliznice
  • Povzbuzuje činnost řasinek
  • Uvolňuje “zadní rýmu”
  • Odstraňuje příznaky alergie a nachlazení
  • Pomáhá pacientům se spánkovou apnoe léčených metodou nazální přetlakové ventilace (CPAP)

Pokud byste chtěli výplachy nosu zkusit, ale na konvičku se zatím necítíte, mohou pro vás být vhodné nejrůznější spreje se solným roztokem. Ty jsou vhodné pro denní hygienu, či pro menší děti – spreje lze používat i pro nejmenší kojence. Lze je také vzít pohodlně s sebou, pokud třeba cestujete. 

Izotonický roztok - přirozená pomoc vhodná kdykoliv

Izotonický roztok je dobře známý fyziologický roztok. Obsahuje stejnou koncentraci soli, která je v buňkách lidského těla (tedy 0,9 % NaCl). Používá se především k očištění a zvlhčení sliznice. Při rýmě funguje tak, že ředí hlen a tím zjednodušuje vysmrkávání. Vzhledem k jeho šetrnosti je ale vhodný i pro každodenní nosní hygienu. Lze ho dlouhodobě a bez obav používat také u nejmenších dětí či v těhotenství.

vyplach-nosu

Hypertonický roztok - vhodný při silnější rýmě

Hypertonický roztok obsahuje vyšší koncentraci NaCl než je v buňkách našeho těla. Když se hypertonický roztok dostane do kontaktu se sliznicí začne vytahovat vodu z tkáně a tím vyrovnávat koncentraci soli na obou stranách – tento proces je známý jako osmóza. Během rýmy máme totiž oteklou sliznici v nose a otok způsobuje právě nadměrné zadržování vody. Hypertonický roztok pomáhá zklidnit oteklou sliznici a tím uleví od nepříjemného pocitu ucpaného nosu. Výhoda oproti kapkám s léčivými látkami je, že na něm nevzniká závislost. Nedoporučuje se ale hypertonické roztoky využívat k pravidelné nosní hygieně, protože by mohly sliznici nosu příliš přesušovat.

Hypertonický roztok při léčbě covid-19

V roce 2019 proběhla ve Velké Británii studie, která se zaměřovala na vliv výplachů nosu na dobu trvání repiračních onemocnění. Do studie byli zahrnuti i pacienti, kteří byli infikováni různými koronavirovými infekcemi. Pacienti, kteří začali s proplachy nosu hypertonickým roztokem do 48 hodin od objevení prvních příznaků, měli ve srovnání s kontrolní skupinou kratší dobu infekce, dokonce v průměru o 1,9 dne. Vzhledem k mírnějším příznakům používali také výrazně méně volně prodejných léků – dokonce o 36 %. Výsledky studie přináší důkaz, že solný roztok má antivirové účinky a to napříč různými typy virů, které způsobují respirační onemocnění. Z toho lze vyvozovat, že výplach nosu hypertonickým roztokem může hrát roli ve zmírňování symptomů a délce onemocnění covid-19. Samostatná studie zahrnující vir SARS-CoV-2 zatím není k dispozici, ale výsledky předchozí studie zahrnující jiné lidské koronaviry jsou přesvědčivé. Je navíc prokázáno, že při onemocnění covid-19 se vir SARS-CoV-2 nachází v horních dýchacích cestách symptomatických a asymptomatických jedinců ve vysoké koncentraci. V nose je koncentrace o dost vyšší než v krku, což napovídá, že výplachy nosu mohou koncentraci a vylučování viru snížit, čímž zároveň pomohou snížit přenos viru na další jedince.

Chcete výplach nosu vyzkoušet? Vše potřebné naleznete zde.