Výplach nosu může pomáhat při léčbě COVID-19

Dýchací cesty jsou vstupní branou do organismu nejenom pro vzduch, který dýcháme, ale také pro rozmanité mikroorganismy či alergeny. Proplachy nosu solným roztokem jsou jednou z cest, jak eliminovat riziko nákazy a také jak zmírnit příznaky respiračních onemocnění a to včetně covid-19.

Dejte si do nosu! Konvičku mořské vody

Všichni to dobře známe. Pokud si nás nějaký vir či alergen oblíbí, pravděpodobně saháme po volně prodejných lécích, krabici kapesníků a v případě nachlazení po cibulovém čaji. Stále více lidí ale sahá také po sprejích či konvičkách na proplach nosu. Proč? Protože jde o skvělý a přirozený způsob, jak udržet v čistotě a pohodě sliznici nosu. Tedy místo, které nás při nachlazení i alergii umí potrápit nejvíce. Výplach nosu se provádí solným roztokem, který neobsahuje pro tělo žádné nepřirozené látky. Na výplachy můžete použít buď speciální lahvičku nebo konvičku a roztok, který se prodává v sáčcích. K dostání jsou také nejrůznější spreje se solným roztokem. Ty jsou vhodné pro denní hygienu, či pro děti. Lze je také vzít pohodlně s sebou, pokud třeba cestujete.

Izotonický roztok - přirozená pomoc vhodná kdykoliv

Izotonický roztok je dobře známý fyziologický roztok. Obsahuje stejnou koncentraci soli, která je v buňkách lidského těla (tedy 0,9 % NaCl). Používá se především k očištění a zvlhčení sliznice. Při rýmě funguje tak, že ředí hlen a tím zjednodušuje vysmrkávání. Vzhledem k jeho šetrnosti je ale vhodný i pro každodenní nosní hygienu. Lze ho dlouhodobě a bez obav používat také u nejmenších dětí či v těhotenství.

vyplach-nosu

Hypertonický roztok - vhodný při silnější rýmě

Hypertonický roztok obsahuje vyšší koncentraci NaCl než je v buňkách našeho těla. Když se hypertonický roztok dostane do kontaktu se sliznicí začne vytahovat vodu z tkáně a tím vyrovnávat koncentraci soli na obou stranách – tento proces je známý jako osmóza. Během rýmy máme totiž oteklou sliznici v nose a otok způsobuje právě nadměrné zadržování vody. Hypertonický roztok pomáhá zklidnit oteklou sliznici a tím uleví od nepříjemného pocitu ucpaného nosu. Výhoda oproti kapkám s léčivými látkami je, že na něm nevzniká závislost. Nedoporučuje se ale hypertonické roztoky využívat k pravidelné nosní hygieně, protože by mohly sliznici nosu příliš přesušovat.

Hypertonický roztok při léčbě covid-19

V roce 2019 proběhla ve Velké Británii studie, která se zaměřovala na vliv výplachů nosu na dobu trvání repiračních onemocnění. Do studie byli zahrnuti i pacienti, kteří byli infikováni různými koronavirovými infekcemi. Pacienti, kteří začali s proplachy nosu hypertonickým roztokem do 48 hodin od objevení prvních příznaků, měli ve srovnání s kontrolní skupinou kratší dobu infekce, dokonce v průměru o 1,9 dne. Vzhledem k mírnějším příznakům používali také výrazně méně volně prodejných léků – dokonce o 36 %. Výsledky studie přináší důkaz, že solný roztok má antivirové účinky a to napříč různými typy virů, které způsobují respirační onemocnění. Z toho lze vyvozovat, že výplach nosu hypertonickým roztokem může hrát roli ve zmírňování symptomů a délce onemocnění covid-19. Samostatná studie zahrnující vir SARS-CoV-2 zatím není k dispozici, ale výsledky předchozí studie zahrnující jiné lidské koronaviry jsou přesvědčivé. Je navíc prokázáno, že při onemocnění covid-19 se vir SARS-CoV-2 nachází v horních dýchacích cestách symptomatických a asymptomatických jedinců ve vysoké koncentraci. V nose je koncentrace o dost vyšší než v krku, což napovídá, že výplachy nosu mohou koncentraci a vylučování viru snížit, čímž zároveň pomohou snížit přenos viru na další jedince.

Chcete výplach nosu vyzkoušet? Vše potřebné naleznete zde.