🚨 Až 4000 Kč cashback při zakoupení čističky vzduchu značky Airbi. Více informací zde

Panthenol: Účinky na pleť i vlasy

Na výrobu kosmetických produktů se používají přípravky, které pokožce vrací její pružnost, zásobují ji vitamíny a podporují obnovu buněk. Jedním z nich je i panthenol, což je alkoholová sloučenina kyseliny pantothenové (vitamín B5). Lze ho tedy označit jako provitamín B5, protože v organismu rychle oxiduje na kyselinu pantothenovou. V kosmetickém průmyslu se používá jako zvlhčující látka a ke zlepšení hojení ran. Určitě znáte krémy po opalování s obsahem panthenolu. V jakých dalších kosmetických a farmaceutických produktech ho najdeme a proč?

Razítko

Jak panthenol vypadá

Při pokojové teplotě má panthenol vzhled bílého prášku, případně průhledného oleje. Je velmi pravděpodobné, že se ve vaší domácnosti nachází alespoň jeden kosmetický nebo farmaceutický prostředek s obsahem panthenolu. Ve složení přípravku bývá uváděn jako dexpanthenol, D-pantotenylalkohol, butanamid či provitamin B5

Vesměs funguje jako zvlhčovač – hydratuje pleť i sliznice, není proto divu, že ho obsahují i nosní spreje, pleťové vody, čisticí prostředky, rtěnky, řasenky i make-up nebo léky, jež se používají po kousnutí hmyzem nebo na opruzenou dětskou pokožku. Panthenol totiž dokáže zklidňovat začervenalou pokožku, zánět nebo podráždění po holení.

Tip: Objevte tajemství hydratující kosmetiky s přírodními aktivními látkami MYRAMAZE®

Účinky panthenolu:

 • Hydratuje pokožku,
 • urychluje hojení popálenin a drobných ran,
 • podporuje funkci kožní bariéry,
 • má protizánětlivé vlastnosti,
 • zlepšuje vzhled vlasů i pleti.

V jakých produktech najdete panthenol?

 • V produktech pečující o vlasy, jako jsou šampony, kondicionéry, pěny na vlasy a spreje na vlasy,
 • v produktech pečující o pleť, jako jsou čisticí prostředky na obličej, vody, séra, krémy, opalovací krémy a tonery,
 • v kosmetických výrobky, včetně očních linek, řasenek, podkladových bází a rtěnek,
 • v produktech pečujících o oči, jako jsou oční kapky a roztoky na kontaktní čočky,
 • ve farmaceutických výrobcích, včetně mastí, krémů, nosních sprejů a pastilek.

Panthenol ve výrobcích pečujících o vlasy a nehty

Produkty pro péči o vlasy velmi často panthenol obsahují, protože dokáže zlepšit jejich strukturu, dodat ji zářivost i sílu. Chrání vlasy před povětrnostními vlivy i při stylingu účesu za použití fénu, kulmy nebo žehličky na vlasy. Jeho pozitivní účinky ocení ten, komu vlasy řídnou, protože panthenol dokáže tento proces zpomalit. V nehtové kosmetice panthenol zpevňuje kůžičku okolo nehtů a vyživuje samotné nehty, čímž je dělá pevnějšími. Protože je zároveň i hydratuje, zabraňuje jejich zlomení nebo štěpení.

Tip: Nedostatek vitamínu D: jak ho doplnit?

Panthenol na spálenou pokožku od sluníčka

Přípravky po opalování s panthenolem jsou považovány za nejúčinnější, často se kombinuje ještě s Aloe Vera a vitaminem E, které jsou také považovány za ideální látky pro zklidnění pokožky po opalování. Panthenol zklidňuje a hydratuje pokožku a urychluje její regeneraci a hojení. Pokud vyrážíte na dovolenou za sluníčkem, je vhodné si s sebou zabalit hydratační mléko po opalování, které právě obsahuje panthenol. 

Tip: Co je solární ekzém?

co-na-spalenou-plet

Je panthenol bezpečný?

Většina lidí se zajímá, je-li kosmetický přípravek, který používá, bezpečný. O panthenolu lze říct, že bezpečný je, protože nezpůsobuje mnoho kožních problémů. Občas se může objevit špatná reakce na panthenol v podobě kožní dermatitidy nebo kontaktní alergie, ale obvykle jsou hodně vzácné. To z něho dělá kosmetický přípravek, který je většinou velmi dobře snášen.

#produkty#https://www.nanospace.cz/sk/prirodni-opalovaci-kremy/

Až si budete vybírat hydratační krém po opalování nebo tělové mléko, nebojte se koupit takové, které panthenol obsahuje. Vaší pleti dodá potřebnou hydrataci a učiní ji hebkou a vláčnou.

Zdroje:

 • Camargo Jr, F.B., Gaspar, L.R. and Maia Campos, P.M., 2011. Skin moisturizing effects of panthenol-based formulations. Journal of cosmetic science, 62(4), p.361.
 • Cho, Y.S., Kim, H.O., Woo, S.M. and Lee, D.H., 2022. Use of Dexpanthenol for Atopic Dermatitis—Benefits and Recommendations Based on Current Evidence. Journal of Clinical Medicine, 11(14), p.3943.
 • Campinas, C.P.P., Fidelis, M.C., Campinas, M.C.P.P. and Favaro, R., Scalp care efficacy of a leave-on treatment based on niacinamide, caffeine, and panthenol James Schwartz, PhD, Procter & Gamble, Cincinnati, OH, United States; Christina Gemmer, Procter & Gamble, Cincinnati, OH, United States; Holly Krigbaum, Procter & Gamble, Cincinnati, OH, United States; James Henry, PhD, Procter &.
 • Loden, M., 2005. The clinical benefit of moisturizers. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 19(6), pp.672-688.
 • Ebner, F., Heller, A., Rippke, F. and Tausch, I., 2002. Topical use of dexpanthenol in skin disorders. American journal of clinical dermatology, 3, pp.427-433.
 • Gorski, J., Proksch, E., Baron, J.M., Schmid, D. and Zhang, L., 2020. Dexpanthenol in wound healing after medical and cosmetic interventions (postprocedure wound healing). Pharmaceuticals, 13(7), p.138.
Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.