Jak vybrat respirátor

Chtěli byste si pořídit respirátor, ale neorientujete se v nabídce a míře ochrany? Nevíte, který respirátor vás ochrání proti koronaviru a jak poznat kvalitní FFP2 respirátor? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi průmyslovým respirátorem a nanovlákenným respirátorem? Vysvětlíme vám rozdíly a poradíme s výběrem.

jak-vybrat-respirator

 

Jak si vybrat respirátor na ochranu proti virům?

Respirátory s nanovlákennou membranous

Neztrácí účinnost zvlhnutím během nošení a skladování

Chrání před viry a bakteriemi až na 99 %

Lze je opakovaně používat = jsou ekologičtější

Jsou bez výdechového ventilku

Poskytují dvojí ochranu - záchyt částic na elektrostaticky nabitou textilní membránu a nanovlákennou membránu

Běžné respirátory bez nanomembrány

Ztrácí účinnost zvlhnutím při nošení

Ztrácí účinnost zvlhnutím při skladování

Nevíme jistě, do jaké míry chrání před viry a bakteriemi, nejsou na to testovány

Nelze je opakovaně používat = vytvářejí více odpadu

Často jsou opatřené ventilkem

Zachycují částice pouze na elektrostaticky nabitou textilní membránu

Nano respirátory tedy poskytují spolehlivější ochranu, jsou šetrnější k životnímu prostředí a jsou navíc přímo testované i na ochranu proti virům či bakteriím. Pokud chcete mít garantovanou ochranu proti virům, zvolte nano respirátor. 

Co je respirátor a kdy ho využít?

Respirátor je ochranná maska určená primárně k ochraně nositele proti částicím či mikroorganismům z vnějšího prostředí. Respirátor je dobré mít, když víte, že se budete déle pohybovat v rizikovém prostředí s velkou koncentrací lidí - například v nemocnici, v kině či delší dobu v hromadné dopravě. Také pokud víte, že budete v blízkosti nakaženého člověka. Respirátory se dělí dle schopnosti filtrovat částice od prachu až po mikroorganismy či plyny. Mohou být jednorázové i na opakované použití.

nano-respirator-spurtex-2 

FFP3, N95 či nano respirátor - který chrání nejlépe?

Na trhu najdete tzv. průmyslové respirátory testované dle průmyslových norem a nano respirátory, které jsou testované mimo průmyslové normy také na záchyt virů a bakterií. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jistě jste se už setkali se zkratkou FFP neboli “filtering facepiece“. Touto zkratkou se označují respirátory testované dle evropských průmyslových norem = průmyslové respirátory. Třídy FFP1, FFP2 a FFP3 pak označují jejich míru ochrany. V české společnosti převládá názor, že před viry nás ochrání respirátory vyšších stupňů FFP2 a FFP3, což ale není podloženo testováním. Ptáte se proč?

Průmyslové testování nezahrnuje testy na ochranu před viry. Tyto respirátory jsou totiž určené především pro prašné či jinak znečištěné prostředí - např. doly či průmyslovou výrobu. Zkoumá se tak například, zda projde nebo neprojde parafínový olej nebo dolomitový prach. U FFP3 se pouze předpokládá, že by vás měl před viry ochránit, ale nikdy na to nebyl přímo testován.

Před respirační nákazou viry či bakteriemi naopak prokazatelně chrání nanovlákenné respirátory, které jsou vyráběny právě s tímto účelem a jsou testovány i na záchyt virů a bakterií. Výrobci nanovlákenných respirátorů přesto označení FFP2 a FFP3 také používají. Dělají to proto, aby se v jejich produktech vyznali ti, kdo respirátory nakupují pro ochranu svých pracovníků před silným průmyslovým znečištěním.

Pokud ale respirátor obsahuje nanovlákennou membránu, může svého nositele před viry zabezpečit stejně účinně, ať už má průmyslové označení FFP2 nebo FFP3. Je možné, že jste se setkali také s označením N95, N99, N100 nebo P1, P2 a P3. Jde o ekvivalent k FFP1, FFP2 a FFP3. Pozor si dávejte na standard KN95.  

Dejte si pozor na KN95

Dodavatelé z Asie mají často certifikace ze zemí mimo Evropskou unii podle standardu KN95, který odpovídá evropskému respirátoru třídy FFP2 jen z 1/3. Navíc se často můžete setkat i falešnými certifikáty, kdy zboží nebylo testováno vůbec. Základní rozdíl je v tom, že respirátory KN95 se testují jen na část aerosolu, a to konkrétně na sůl, ale už ne na částice parafínového oleje, které se více podobají virům a bakteriím. Není tedy vůbec jisté, zda viry zachytí. Více o rozdílech si přečtěte tady.

 

jak-funguje-nanovlakenna-membrana

Funkce nanovlákenné membrány

Ventilek: ano či ne?

Výdechový ventil můžete často vidět na respirátoru nejvyšší třídy FFP3, jehož cílem je zajistit nositeli jednodušší dýchání například při práci v prašném prostředí. Tento ventil ale zároveň může propouštět virové částice do okolí. Na ochranu před viry tedy určitě doporučujeme respirátory bez ventilku, které chrání jak nositele, tak i jeho okolí.

Porovnání konkrétních průmyslových a nano respirátorů

Značka

Typ

Počet použití

Úroveň ochrany

Cena

 

Spurtex V300 FFP3

nano

min 5x

FFP3

99 Kč za kus

KOUPIT

BreaSAFE® PRO-MASK FFP3

nano

min 5x

FFP3

66 Kč za kus

KOUPIT

Nano Med.Clean FFP2

nano

min 5x

FFP2

20 Kč za kus

KOUPIT

Spurtex V100 FFP2

nano

min 5x

FFP2

20 Kč za kus

KOUPIT

BreaSAFE® Classic FFP3

nano

14x a více

FFP3

23 Kč za kus

KOUPIT

Nanovlákenný respirátor FFP2 BreaSAFE®

nano

min 5x

FFP2

39,8 Kč za kus

KOUPIT

BreaSAFE® ANTI-COVID-19 FFP2

nano

až 14x

FFP2

33 za kus

KOUPIT

respirátor FFP2

průmyslový

1x

FFP2

od 30-300 Kč

 -

respirátor FFP3

průmyslový

1x

FFP3

od 250 Kč

 -

#produkty#https://www.nanospace.cz/ffp3-respiratory/

Jak vybrat nano respirátor?

Při výběru respirátoru hraje roli velikost, konstrukce, možná délka nošení i cena. Na trhu jsou momentálně tři ověření výrobci nanovlákenných respirátorů. V nabídce naleznete ultra prodyšné respirátory, ale i pevné skořepinové pro dvoutýdenní použití. Ověření výrobci:

PARDAM NANO4FIBERS s.r.o.

Roudnická společnost PARDAM NANO4FIBERS s.r.o. je předním světovým výrobcem anorganických nanovláken a nanotechnologických produktů. Společnost je členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a součástí projektu Česko je nano. Vyrábí tyto respirátory:

BreaSAFE Classic FFP3 se stal dokonce světově prvním nano respirátorem, který oficiálně získal certifikaci FFP3.

Z řady BreaSAFE nabízí také luxusní extra tenké respirátory:

SPURTEX

Respirátory řady Spurtex jsou lehké a velmi prodyšné nanovlákenné respirátory s nízkým tlakovým odporem a se záchytem 98,5 %. Respirátory jsou bez ventilku a jsou vhodné pro profesionální i domácí užití. 

Nano respirátor Spurtex má ověřený záchyt 98,5 % pro submikronové částice včetně částic o velikosti virů. Respirátor Spurtex je vhodný pro všechny, kdo potřebují vyšší stupeň ochrany (zdravotnický personál, chronicky nemocní, rizikové skupiny, alergici a astmatici), než jim poskytuje běžná rouška. Nanovlákenné respirátory jsou jednorázové a mají vyztužený ohýbatelný okraj, který se snadno přizpůsobí jakémukoli tvaru obličeje.

NANO MED.CLEAN

Novinka roku 2021 – extrémně prodyšné a lehké respirátory se záchytem na parafinové oleje 98,1 % a záchyt virů a bakterií 99,9% v Nelson Labs v USA. Vhodné do letního horkého počasí. 

Všechny nanovlákenné respirátory prokazatelně poskytují dostatečnou ochranu proti virům a bakteriím.

Konstrukce a tvar respirátoru

Problémem u respirátorů bývá většinou univerzální velikost, ale výrobci se snaží vyjít vstříc větší poptávce. I u některých nanovlákenných respirátorů se proto začalo vyrábět více velikostí, ty s jednou velikostí totiž často nesedí na menší obličeje. Respirátory obecně nejsou vhodné pro děti - nesmí se totiž na dětech testovat.

  • Respirátory BreaSAFE® ANTI COVID jsou skořepinové a lze je utáhnout gumičkami. Nemusí sedět lidem s velmi drobným obličejem či atypickým nosem.
  • Respirátory BreaSAFE® FFP2 jsou ultralehké a mají unikátní anatomický tvar pro lepší těsnění. Vyrábí se ve velikosti M a L.
  • Respirátory BreaSAFE® Classic FFP3 jsou skořepinové, mají navíc nosní klip a inovované těsnění. Opět nemusí sedět lidem s velmi drobným obličejem či atypickým nosem. 
  • Respirátory Spurtex jsou měkčí a poddajnější a mají tvarovatelný nos, jsou proto vhodnější pro lidi s atypickým tvarem nosu. Nabízí se ve velikosti M a L.
  • Respirátory Nano Med.Clean jsou ultra prodyšné a ideální na léto, nabízí se pouze v jedné velikosti

Příklad správného nasazení respirátoru Spurtex:

Opakovatelné použití

Respirátory BreaSAFE ANTI COVID a BreaSAFE Classic FFP3 lze při správné manipulaci a sterilizaci používat bezpečně až 14 dní (pokud nejsou zanesené). 

Ostatní nanovlákenné respirátory lze opakované sterilizovat dezinfekcí (nebo dezinfekční lázní) a to 3-5x, pokud nedošlo k poškození či zanesení.

Antimikrobiální úprava

V respirátorech BreaSAFE ANTI-COVID FFP2 jsou použity nanočástice stříbra (nanostříbro), které bylo vyhodnoceno jako jedna z nejúčinnějších antimikrobiálních látek. Díky použití nanomembrány s aktivním stříbrem nemohou mikroorganismy ve struktuře respirátoru přežívat a množit se. 

Cena 

  • Nejlevnější nano respirátor – Nano Med.Cleanod 20 Kč / ks
  • Střední třída nano respirátoru – Spurtex FFP2 – od 20 Kč / ks
  • Dražší, luxusní nano respirátory – Spurtex FFP3 – od 99,67 Kč / ks

Jak sterilizovat nanovlákenné respirátory?

Protože se nano respirátory mohou používat opakovaně, je nutné je před každým dalším použitím sterilizovat. Nanovlákenné respirátory Spurtex lze sterilizovat 3-5x, nanovlákenné respirátory BreaSAFE ANTI COVID až 14x. Doporučujeme 70% roztok ethanolu bez příměsí a bez jakékoli vonné esence, která by mohla zanášet nanovlákennou membránu. 

Nabídka FFP2 respirátorů

#produkty#https://www.nanospace.cz/respiratory-ffp2/

Nabídka FFP3 respirátorů

#produkty#https://www.nanospace.cz/ffp3-respiratory/

Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.