Jak vybrat respirátor

Jak si vybrat respirátor na ochranu proti virům?

Chtěli byste si pořídit respirátor, ale neorientujete se v nabídce a míře ochrany? Nevíte, který respirátor vás ochrání proti koronaviru a jak poznat kvalitní FFP2 respirátor? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi průmyslovým respirátorem a nanovlákenným respirátorem? Vysvětlíme vám rozdíly a poradíme s výběrem.

 

Nano respirátory
 • Neztrácí účinnost zvlhnutím během nošení a skladování.
 • Chrání před viry a bakteriemi až na 99 %.
 • Lze je opakovaně používat = jsou ekologičtější.
 • Jsou bez výdechového ventilku.
 • Poskytují dvojí ochranu - záchyt částic na elektrostaticky nabitou textilní membránu a nanovlákennou membránu.
Průmyslové respirátory
 • Ztrácí účinnost zvlhnutím při nošení.
 • Ztrácí účinnost zvlhnutím při skladování.
 • Nevíme jistě, do jaké míry chrání před viry a bakteriemi, nejsou na to testovány.
 • Nelze je opakovaně používat = vytvářejí více odpadu.
 • Často jsou opatřené ventilkem.
 • Zachycují částice pouze na elektrostaticky nabitou textilní membránu.

 

Nano respirátory tedy poskytují spolehlivější ochranu, jsou šetrnější k životnímu prostředí a jsou navíc přímo testované i na ochranu proti virům či bakteriím. Pokud chcete mít garantovanou ochranu proti virům, zvolte nano respirátor.

 

Prohlédnout nabídku nano respirátorů

 

Co je respirátor a kdy ho využít?

Respirátor je ochranná maska určená primárně k ochraně nositele proti částicím či mikroorganismům z vnějšího prostředí. Respirátor je dobré mít, když víte, že se budete déle pohybovat v rizikovém prostředí s velkou koncentrací lidí - například v nemocnici, v kině či delší dobu v hromadné dopravě. Také pokud víte, že budete v blízkosti nakaženého člověka. Respirátory se dělí dle schopnosti filtrovat částice od prachu až po mikroorganismy či plyny. Mohou být jednorázové i na opakované použití.

 

respiratory-spurtex-widescreen

 

FFP3, N95 či nano respirátor - který chrání nejlépe?

Na trhu najdete tzv. průmyslové respirátory testované dle průmyslových norem a nano respirátory, které jsou testované mimo průmyslové normy také na záchyt virů a bakterií. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jistě jste se už setkali se zkratkou FFP neboli “filtering facepiece“. Touto zkratkou se označují respirátory testované dle evropských průmyslových norem = průmyslové respirátory. Třídy FFP1, FFP2 a FFP3 pak označují jejich míru ochrany. V české společnosti převládá názor, že před viry nás ochrání respirátory vyšších stupňů FFP2 a FFP3, což ale není podloženo testováním. Ptáte se proč?

Průmyslové testování nezahrnuje testy na ochranu před viry. Tyto respirátory jsou totiž určené především pro prašné či jinak znečištěné prostředí - např. doly či průmyslovou výrobu. Zkoumá se tak například, zda projde nebo neprojde parafínový olej nebo dolomitový prach. U FFP3 se pouze předpokládá, že by vás měl před viry ochránit, ale nikdy na to nebyl přímo testován.

Před respirační nákazou viry či bakteriemi naopak prokazatelně chrání nanovlákenné respirátory, které jsou vyráběny právě s tímto účelem a jsou testovány i na záchyt virů a bakterií. Výrobci nanovlákenných respirátorů přesto označení FFP2 a FFP3 také používají. Dělají to proto, aby se v jejich produktech vyznali ti, kdo respirátory nakupují pro ochranu svých pracovníků před silným průmyslovým znečištěním.

Pokud ale respirátor obsahuje nanovlákennou membránu, může svého nositele před viry zabezpečit stejně účinně, ať už má průmyslové označení FFP2 nebo FFP3. Je možné, že jste se setkali také s označením N95, N99, N100 nebo P1, P2 a P3. Jde o ekvivalent k FFP1, FFP2 a FFP3. Pozor si dávejte na standard KN95.  

Dejte si pozor na KN95

Dodavatelé z Asie mají často certifikace ze zemí mimo Evropskou unii podle standardu KN95, který odpovídá evropskému respirátoru třídy FFP2 jen z 1/3. Navíc se často můžete setkat i falešnými certifikáty, kdy zboží nebylo testováno vůbec. Základní rozdíl je v tom, že respirátory KN95 se testují jen na část aerosolu, a to konkrétně na sůl, ale už ne na částice parafínového oleje, které se více podobají virům a bakteriím. Není tedy vůbec jisté, zda viry zachytí. Více o rozdílech si přečtěte tady

 

nanomembrana-zachyt

Funkce nanovlákenné membrány

Ventilek: ano či ne?

Výdechový ventil můžete často vidět na respirátoru nejvyšší třídy FFP3, jehož cílem je zajistit nositeli jednodušší dýchání například při práci v prašném prostředí. Tento ventil ale zároveň může propouštět virové částice do okolí. Na ochranu před viry tedy určitě doporučujeme respirátory bez ventilku, které chrání jak nositele, tak i jeho okolí.

Porovnání konkrétních průmyslových a nano respirátorů

 

Značka

Typ

Počet použití

Úroveň ochrany

Úprava

Cena

Nano Med.Clean FFP2

nano

min 5x

FFP2

ne

46 Kč

Spurtex V100 FFP2

nano

min 5x

FFP2

ne

58 Kč

BreaSAFE Classic FFP3

nano

14x a více

FFP3

ne

175 Kč

BreaSAFE Community Mask FFP2

nano

min 5x

FFP2

ne

66 Kč

BreaSAFE ANTI-COVID-19

nano

až 14x

FFP2

nanostříbro

126 Kč

respirátor FFP2

průmyslový

1x

FFP2

ne

od 30-300 Kč

respirátor FFP3

průmyslový

1x

FFP3

ne

od 250 Kč

Jak vybrat nano respirátor?

Při výběru respirátoru hraje roli velikost, konstrukce, možná délka nošení i cena. Na trhu jsou momentálně dva výrobci nanovlákenných respirátorů. Oba dva jsou certifikované jako FFP2, ale u BreaSAFE ANTI COVID byla dtestem (12/2020) naměřena filtrace FFP3:

Všechny nanovlákenné respirátory prokazatelně poskytují dostatečnou ochranu proti virům a bakteriím. Pokud ale hledíte na certifikáty, tak respirátory BreaSAFE Classic a BreaSAFE ANTI COVID poskytují ochranu až na úrovni certifikace FFP3, BreaSAFE COMMUNITY MASK a respirátory Spurtex poskytují ochranu FFP2.

BreaSAFE Classic FFP3 se stal dokonce světově prvním nano respirátorem, který oficiálně získal certifikaci FFP3.

Konstrukce a tvar respirátoru

Problémem u respirátorů bývá většinou univerzální velikost, ale výrobci se snaží vyjít vstříc větší poptávce. I u některých nanovlákenných respirátorů se proto začalo vyrábět více velikostí, ty s jednou velikostí totiž často nesedí na menší obličeje. Respirátory obecně nejsou vhodné pro děti - nesmí se totiž na dětech testovat.

 • Respirátory BreaSAFE ANTI COVID jsou skořepinové a lze je utáhnout gumičkami. Nemusí sedět lidem s velmi drobným obličejem či atypickým nosem.
 • Respirátory BreaSAFE COMMUNITY MASK FFP2 jsou ultralehké a mají unikátní anatomický tvar pro lepší těsnění. Vyrábí se ve velikosti M a L.
 • Respirátory BreaSAFE Classic FFP3 jsou skořepinové, mají navíc nosní klip a inovované těsnění. Opět nemusí sedět lidem s velmi drobným obličejem či atypickým nosem. 
 • Respirátory Spurtex jsou měkčí a poddajnější a mají tvarovatelný nos, jsou proto vhodnější pro lidi s atypickým tvarem nosu. Opět se ale jedná o jednu univerzální velikost, která nemusí být vhodná pro drobné obličeje. Gumičky nelze utáhnout (jedině svépomocí udělat uzlík).
 • Respirátory Nano Med.Clean jsou ultra prodyšné a ideální na léto

 

Příklad správného nasazení respirátoru Spurtex:

Opakovatelné použití

Respirátory BreaSAFE ANTI COVID a BreaSAFE Classic FFP3 lze při správné manipulaci a sterilizaci používat bezpečně až 14 dní (pokud nejsou zanesené). Respirátory BreaSAFE COMMUNITY MASK sterilizovat dezinfekčním roztokem. Spolehlivě chrání i po 5 praních. Respirátory Spurtex lze sterilizovat 3-5x, pokud nedošlo k poškození či zanesení.

Antimikrobiální úprava

V respirátorech BreaSAFE ANTI-COVID jsou použity nanočástice stříbra (nanostříbro), které bylo vyhodnoceno jako jedna z nejúčinnějších antimikrobiálních látek. Díky použití nanomembrány s aktivním stříbrem nemohou mikroorganismy ve struktuře respirátoru přežívat a množit se. 

Cena 

Nanovlákenné respirátory Spurtex začínají na ceně 54 Kč / ks v největším balení. Respirátory BreaSAFE se prodávají v cenách od 66 Kč / ks až po 175 Kč / ks v závislosti na typu a velikosti balení. Nejlevnější jsou respirátory Nano Med.Clean, které začínají na 40 Kč za kus.

Jak sterilizovat nanovlákenné respirátory?

Protože se nano respirátory mohou používat opakovaně, je nutné je před každým dalším použitím sterilizovat. Nanovlákenné respirátory Spurtex lze sterilizovat 3-5x, nanovlákenné respirátory BreaSAFE ANTI COVID až 14x. Doporučujeme 70% roztok ethanolu bez příměsí a bez jakékoli vonné esence, která by mohla zanášet nanovlákennou membránu.