Funkční nátěr FN NANO® BioMax

Kód: 1085/1 L 1085/5 L Zvolte variantu
1 452 Kč 7 042 Kč od 1 452 Kč 1 200 Kč bez DPH 5 820 Kč bez DPH od 1 200 Kč bez DPH
Objednáno u dodavatele Skladem (5 ks) Zvolte variantu
Varianta
Můžeme doručit do:
9.8.2024 24.7.2024 Zvolte variantu

Funkční nátěr FN NANO® BioMax je speciálně vyvinut proti COVID-19, aby bránil virům, bakteriím a dalším mikroorganismům v tom, aby se usazovaly na povrchu, rostly a rozmnožovaly a zároveň je schopen redukovat koncentraci organických a anorganických nečistot ve vzduchu. Ošetřený povrch také chrání proti postupnému zašpinění nečistotami rozptýlenými ve vzduchu. Nátěr chrání podklad proti UV záření.

Vhodný pro: Nemocnice, veřejné budovy, banky, školy, garáže, sklepy, bunkry, potravinářská výroba

Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku. 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Funkční nátěr FN NANO® BioMax byl vyvinut na bázi nátěru FN NANO®1 na s cílem maximalizovat jeho antimikrobiální funkci a umožnit jeho využití jako účinného biocidního prostředku s dlouhodobým účinkem ve zdravotnických zařízeních, v domovech seniorů i domácnostech a na dalších místech s cílem zlepšit ochranu proti šíření infekcí. FN NANO®1 BioMax je kompozitní antibakteriální ochranný nátěr na bázi oxidu titaničitého s účinnou biocidní látkou a velmi silným fotokatalytickým účinkem. Antibakteriální účinek aktivní biocidní látky je podpořen fotokatalytickým efektem, který je aktivován při dopadu denního světla nebo umělého světla s podílem UVA spektra.

Jeho ochranné a samočistící vlastnosti jsou na rozdíl od chemických přípravků nevyčerpatelné.
Zaručuje mimořádně účinnou ochranu podkladu, a proto je často využíván jako účinná technologie pro snížení rizika přenosu nákaz v interiérech – zejména ve zdravotnických zařízeních.

Funkční nátěr FN NANO® BioMax je inertní, neobsahuje žádné organické látky a neuvolňují se z něho žádné nežádoucí chemikálie do prostředí.

Jak funguje fotokatalytický nátěr?

Dvě běžné látky jako je vzduch a v něm třeba rozptýlené molekuly kouře či virů a bakterií existují bez problémů společně (např. v zakouřené místnosti). V okamžiku, kdy se částice kouře dotkne osvětleného povrchu natřeného fotokatalytickým nátěrem, reaguje s kyslíkem a dojde k oxidaci čili k hoření (povrch ale zůstává stále chladný, jedná se o chemickou reakci). Nečistoty ve vzduchu jsou pak rozloženy na molekuly vody a oxidu uhličitého. Fotokalýzou lze rokládat organické alergeny, karcinogeny, viry, bakterie, spóry, ale i rozkládat výfukové zplodiny. Nakonec se i ty nejsložitější organické molekuly přemění na neškodné jednoduché anorganické sloučeniny, jimiž jsou oxid uhličitý, voda a příslušné minerální kyseliny. Na rozdíl od různých chemických přípravků fotokatalytická vrstva zvládne i mikroby, protože pálí bez rozdílu všechnu organickou hmotu.

Celý proces je aktivován denním světlem, proto je v interiérech, kde je nátěr použit důležité, aby na povrch dopadalo denní světlo nebo aby byla místnost osvětlená speciálními žárovkami. Fotoaktivní vrstva je porézní a má obrovský měrný povrch. Tím, že je proces poháněn světlem, tudíž je na rozdíl od jiných přípravků nevyčerpatelný a nevnáší do prostředí další látky, jako je tomu v případě dezinfekcí apod.

 

Co dokáže fotokatalytický nátěr?

prinosy-FN-nateru

 • -  Účinně likviduje mikroorganismy – viry, bakterie, plísně a další mikroorganismy
 • -  Zabraňuje usazování virů a bakterií – snižuje riziko přenosu nákaz
 • -  Velmi vhodný pro alergiky a astmatiky
 • -  Pomocí fotokatalytického efektu čistí vzduch od organických škodlivin
 • -  Vysoká ochrana proti UV záření – před vyšisováním a degradací podkladu
 • -  Samočistící funkce – chrání povrch před usazováním špíny rozptýlené ve vzduchu
 • -  Vysoká prodyšnost a paropropustnost, certifikován pro beton

Výhody nano nátěru FN NANO®

vyhody-nano-nateru

 • Proti rozpadu a ztráty barevnosti fasády

 • Proti negativnímu působení UV záření
 • Levný provoz - celý proces je poháněn světlem
 • Prodloužení životnosti fasády
 • Dlouhodobý čistý vzhled
 • Aktivní složka nátěrové suspenze neškodí životnímu prostředí ani lidskému zdraví
 • Nano nátěr je až o několik řádů účinnější než fotokatalytické barvy na silikátové, silikonové nebo akrylátové bázi.
 • Vrstva se snadno aplikuje na povrch štětcem, nízkým válečkem nebo nástřikem
 • Je vysoce paropropustnostný – kámen v zimě neodmrzá a nepraská
 • Maximální ochrana proti UV záření – proti šisování a erozi povrchu

Doporučení výrobce pro použití antibakteriálního funkčního nátěru FN NANO® BioMax ve zdravotnických zařízeních dle Vyhlášky č. 306/2012 Sb.:

 • -  Obnova FN NANO®  BioMax jedenkrát za pět let – zákrokové a operační sály, pracoviště akutní lůžkové intenzivní péče, odběrové místnosti, laboratoře, infekční oddělení, dětská a novorozenecká oddělení.
 • -  Obnova FN NANO®  BioMax jedenkrát za sedm let – ostatní s výjimkou prostor zdravotnických zařízení nesloužících k poskytování zdravotních služeb

POUŽITÍ FN NANO®  BioMax RADIKÁLNĚ OMEZUJE VÝSKYT VIRŮ, BAKTERIÍ, PLÍSNÍ A DALŠÍCH MIKROORGANISMŮ.

POSUDEK Státního zdravotního ústavu (SZÚ)

– Antimikrobiální aktivita FN NANO®  BioMax, certifikáty

SZÚ – Laboratoře CEM, NRL pro dezinfekci a sterilizaci provedly testování antibakteriální účinnosti vzorku FN®  BioMax zkušební metodou modifikovanou dle ISO 22196. Při zkušební teplotě 36 +- 1°C, relativní vlhkosti prostředí větší než 90% a po dobu působení 5 hodin bylo dosaženo těchto výsledků u jednotlivých mikrobů:

(K = kontrola v log – referenční sklo, P = testovaný vzorek, K – P = pokles)

U všech těchto mikrobů došlo ke snížení počtu mikroorganismů o 5 log řádů, které zajišťuje baktericidní účinek. Biocidní funkce prostředku je umocňována silným samočistícím účinkem a čištěním vzduchu na bázi fotokatalytického efektu oxidu titaničitého.

Tři pravidla pro aplikaci nano nátěrů - na co si dát pozor

1) Před nanášením suspenzi vždy promíchejte - při aplikaci používejte ideálně vaničku nikoliv kýbl. Pokud používáte kýbl, je nutné, aby vám suspenzi stále někdo míchal. Nikdy nenechávejte nátěr stát delší dobu bez míchání. 

2) Všechny vrstvy musí být tenké - FN NANO nejsou krycí nátěry, jedná se o funkční nátěry, a aby správně nátěr vykrystalizoval, je nutné, abyste nanášeli vždy tenké vrstvy. Nikdy si práci nezjednodušujte tím, že se rozhodnete, že nanesete místo tří vrstev dvě silnější vrstvy. Nátěr by měl být tenký. 

3) Nikdy neaplikujte nátěr na voděodolné povrchy a vždy aplikujte nátěr minimálně 24 hodin po vymalování

Vzhled nátěrů

FN NANO®  BioMax je polo transparentní. V základním provedení má bílý odstín, je možno objednat i kolorované odstíny. Tloušťka nátěrové vrstvy je optimálně 5-20 mikronů.

Vrstva je aktivní okamžitě po dopadu denního světla nebo umělého světla s podílem UVA spektra (interiér), antibakteriální efekt je zajištěn i bez přítomnosti světelného záření chemickou biocidní látkou. Optimální vlnová délka UV světla pro nasvícení z umělého zdroje je 365 nm.

Nátěr je vyzrálý po 24 hodinách.

FOTOKATALYTICKÝ EFEKT JE PERMANENTNÍ, NEVYČERPATELNÝ A NESLÁBNE S ČASEM. VŠECHNY OCHRANNÉ FUNKCE JSOU ZACHOVÁNY PO CELOU EXISTENCI NÁTĚROVÉ VRSTVY.

Na povrchu vytvořeném FN NANO®  BioMax nátěrem, který je aktivován UVA světlem, se díky fotokatalýze neusazuje špína, bakterie ani jiné mikroorganismy (funguje jako bariéra proti mikroorganismům). Zároveň je to vysoce účinná technologie pro dekontaminaci vzduchu.

 

Možnosti použití 

 • Vnější fasády, zdi, betonové konstrukcey
 • Ošetření styčných ploch budov 
 • Vhodné do tunelů na ničení toxinů a zplodin z aut
 • Ošetření povrchů proti sprejerům (je vhodné nanést pět vrstev místo obvyklých tří. Vznikne tak velice porézní hydrofilní film, kterým sprej špatně proniká. Na stejný výtvor pak spotřebuje sprejer až 5x tolik barvy a navíc lze drsným kartáčem jeho výtvor snadno seškrábat, tu je poté třeba na seškrábaném místě obnovit např. válečkem). Pět vrstev stačí nanést pouze na spodek fasády a pro zbytek stačí obvyklé tři vrstvy. Typická spotřeba suspenze je litr/10 m2)

Video – Jak si vytvořit samočistící fasádu

 

Složení:

Kompozitní nátěr na čistě vodní bázi. Obsahuje povrchově neupravený fotokatalyzátor
(50 – 70 g/l), anorganická pojiva a účinnou biocidní látku, čímž je zajištěna jeho dlouhodobá bezchybná ochranná funkce a také obzvláště vysoká samočistící účinnost.

Nátěr v souladu s evropskými i světovými trendy ochrany životního prostředí a zdraví neobsahuje žádné organické sloučeniny. Aplikovaná vrstva nátěru FN NANO®  BioMax je inertní a zcela bezpečná. Neuvolňuje žádné látky do životního prostředí.

Použití v interiérech a exteriérech

 

Interiér - oblasti použití

 • Nemocnice, veřejné budovy, banky, školy
 • Živočišná výroba a potravinářská výroba (snížení rizika epidemie, snížení zápachu a výskytu bakterií, hub, plísní, kvasinek)
 • Garáže, sklepy, bunkry - sanitární ošetření a čištění vzduchu od mikrobů, toxinů, automobilových zplodin a zápachů.
 • Pro zděné i sádrokartonové podklady – při potížích s plísní, houbami apod. doporučujeme nejprve plochy ošetřit prostředkem proti plísním, nechat zaschnout a následně provést jeden nátěr FN NANO® 1 BioMax jako prevenci proti usazování mikroorganismů. Následně pak aplikovat další dvě vrstvy funkčním nátěrem FN NANO® 2 nebo FN NANO® 3 pro vytvoření aktivní antimikrobiální ochrany a samočistící nanočističky vzduchu. Zde je nutno zajistit pro dlouhodobou funkčnost nátěru dostatečný zdroj světla pro jeho aktivování.

Způsob nanášení nano nátěru FN NANO® 1

Před každou aplikací je nutno nátěr velmi důkladně protřepat v obalu, ve kterém je dodáván. Dokonalé protřepání je potřebné pro dosažení rovnoměrného promíchání nerozpustné prachové složky v nátěru. To je nezbytné pro zajištění správné funkce ochranné nátěrové vrstvy.

Je důležité, aby byl nátěr stále v pohybu. V praxi to znamená, že si odlijeme jen malé množství již důkladně promíchaného nátěru a teprve pak aplikujeme. Před dalším nalitím opět protřepeme.
Pro dosažení pěkného vzhledu vždy nanášíme co nejtenčí, avšak souvislou a rovnoměrnou vrstvu, kterou necháme před dalším nátěrem plně zaschnout.

Stříkáním - optimálně tři nátěrové (nástřikové) vrstvy. Na hladké plochy doporučuje výrobce nanesení nátěru stříkáním pro vytvoření tenké rovnoměrné vrstvy.

Nanášení válečkem optimálně ve třech nátěrových vrstvách je vhodné prakticky pro všechny plochy. Stejnoměrné nanášení vyžaduje určitou zručnost.

Nanášení štětcem (pro špatně přístupná místa) optimálně ve třech nátěrových

vrstvách je vhodné pro špatně přístupná místa, hlubší difuzi aktivní látky a k ošetření ploch, které mohou být například zasaženy plísní.

 • Dobře zakryjte všechny plochy, které nebudou ošetřovány FNÒ vrstvou
 • Vrstvu je nutné nechat uschnout mezi jednotlivými nánosy
 • Nenanášet za deště
 • Pro lepší účinek doporučujeme plochy před nanesením vrstvy důkladně očistit

Nenanášejte na vodoodpudivý (hydrofobní) povrch.

Použitý způsob aplikace, pomůcky a zařízení musí odpovídat konkrétním podmínkám, stavu a požadavkům objektu, na kterém má být nátěr použit.

Během aplikace nátěru nanočástice aktivní látky penetrují do porézní struktury podkladu, kde se vážou ve vrstvě anorganických pojiv. Ještě ostrůvkovitá vrstvička o síle pouhých 200 nanometrů je schopna zajistit fotokatalytickou funkci zhruba z padesáti procent, což zaručuje mnohaletou funkčnost a účinnost této povrchové úpravy i ve venkovním prostředí. Nanesená vrstva je mrazuvzdorná a vysoce paropropustná – v zimě tedy nedochází
k poškození podkladu tzv. odmrznutím.

Ředění:

Neředí se!

Spotřeba:

50 - 150 ml/m2, typicky 1litr =10m2 ochranného povrchu ve třech nátěrových vrstvách. 

Další vrstva nanonátěru se aplikuje na již zaschlou vrstvu, která dle teploty a vlhkosti v místnosti zasychá 1-4 hodiny. V praxi stačí přiložit na natřenou stěnu hřbet ruky a tak zjistit, zda-li je nátěr již kompletně vyschlý (a je možné aplikovat další vrstvu), nebo je stále vlhký a je třeba ještě počkat.

Na hladkém povrchu v interiéru 10-15m .

Čištění nářadí:

Vodou - co nejdříve po použití.

Balení:

Plastové kontejnery 1 a 5 litrů

Skladování:

Maximálně 2 roky od data výroby v chladu, v neotevřeném originálním balení. Před použitím je nutné směs velmi důkladně promíchat protřepáním v originálním obalu. U kolorovaných variant doporučujeme, při skladování delším než 2 dny od data výroby, po důkladném promíchání v lahvi (kanystru) namixovat suspenzi (nátěr) tyčovým mixérem, aby došlo k dokonalému distribuování pigmentu v tekutině. Nesmí zmrznout!

Bezpečnost

Dodržujte bezpečnostní opatření v souladu s bezpečnostním listem a platnými předpisy používejte respirátor nebo jiné vhodné vybavení pro ochranu dýchacích orgánů. Nevdechujte stříkací mlhu, používejte ochranné brýle a kuklu nebo jiné prostředky k ochraně očí, obličeje a pokožky. Při kontaminaci místo důkladně opláchněte vodou a ošetřete krémem. V případě podráždění vyhledejte lékaře.

Likvidace odpadu

Použitý prázdný obal odevzdejte na sběrné místo obalových odpadů.
Obaly se zbytky výrobků odkládejte na místě určeném obcí k odkládání nebezpečných odpadů nebo předejte osobě oprávněné k nakládání s nebezpečnými odpady. Řiďte se pravidly uvedenými v bezpečnostním listu a místními vyhláškami.

 

 >>> Více v článku FN NANO®1 BioMax: Nátěr, který ničí covid-19 

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Samočisticí nátěry
Použití: Exteriér, Interiér, Akrylátová fasáda, Silikátová fasáda
Produkt nelze doručit na pobočky Zásilkovny: ℹ️ vyloučení tekutých látek z přepravy dle Obchodních podmínek Zásilkovna s.r.o.
5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
V Avatar autora | 22.2.2022
Spokojená

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

fn-nano-header

Společnost FN NANO vyvíjí a vyrábí nanotechnologické funkční nátěry a vodní přípravky se samočístící schopností, které likvidují mikroorganismy (včetně řas), organické nečistoty, alergeny a zápach.

Účinnost produktů FN NANO potvrdily nezávislé studie provedené Akademií věd ČR, Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, Vysokou školou báňskou v Ostravě a dalšími výzkumnými organizacemi.

Jak přípravky FN NANO fungují?

Hlavní účinnou složkou produktů FN NANO jsou fotokatalytické krystaly oxidu titaničitého (TiO2). Po dopadu slunečního světla se aktivují a – ve spolupráci s kyslíkem – vytvoří ve svém okolí silné oxidační prostředí, které rozkládá organické molekuly na oxidy uhlíku, dusíku, síry a na vodu.

Vysokou účinnost přípravků ve formě nátěrů zajišťuje patentované pojivo, které zvyšuje funkční plochu krystalů TiO2 na maximum. Brání dalšímu usazování mikroorganismů a zároveň chrání podklad, na kterém jsou nanesené před působením UV záření.

Přípravky FN NANO neobsahují žádné organické látky a nejsou nebezpečné pro životní prostředí.

Bližší informace si přečtěte zde:

► Jak vyčistit bazén bez chemie

Jaký přípravek FN NANO zvolit?

Nátěr volte podle materiálu zdi a zamýšlené funkce:

► pohledový beton, omítka a zdivo v exteriéru s cílem zachovat většinu původní barvy (transparentnost 60 až 65 %) – funkční nátěr FN® 1 venkovní použití (vhodný i jako podkladová vrstva pro další typy FN NANO nátěrů),

► beton, omítka, zdivo z kamene v exteriéru i interiéru s cílem zajistit vyšší účinnost čištění vzduchu (transparentnost nátěru 50 %) – funkční nátěr FN® 2 venkovní i vnitřní použití,

► omítka a betonové zdivo v interiéru s cílem maximalizovat čištění vzduchu (bílá barva nátěru, transparentnost nátěru 30 až 40 %) – funkční nátěr FN® 3 vnitřní použití,

► kámen a přírodní obklady v exteriéru s cílem zachovat maximum původní barvy (transparentnost nátěru cca 80 %) a struktury podkladu – funkční nátěr FN® 1 Transparent,

► omítka a betonové zdivo v interiéru s cílem maximalizovat antimikrobiální a biocidní funkci (transparentnost nátěru 60 až 65 %) – funkční nátěr FN® 1 Biomax,

► dřevo a dřevěné obklady v exteriéru i interiéru s cílem zachovat vzhled a strukturu materiálu a zabránit jeho degradaci (transparentnost nátěru cca 80 %) – funkční nátěr FN® NANO WOOD.

Pro vyčištění bazénu bez chemických přípravků zvolte ekologický čistič bazénů FN® AQUA, který je šetrný i k pokožce alergiků a lidí s kožními problémy.