Novoroční slevy až 84 % na vybrané zboží (šátky, roušky, oblečení, lůžkoviny,...). Najdete v kategorii AKCE.

Jak vyčistit bazén bez chemie

 

Není nic lepšího než si v horkém letním dni skočit do zahradního bazénu nebo do koupacího jezírka. Pěkně se svlažit v průzračně čisté vodě bez řas, nevzhledných zákalů a škodlivých bakterií. Ještě donedávna se na čistění domácích koupališť musela používat chemie. Dneska už dosáhnete skvělých výsledků se speciálními přípravky pro bezchlórovou údržbu vody na bázi nanotechnologií. Suspenze FN AQUA brání přemnožení mikroorganismů a snižuje znečištění vody organickými nečistotami.

Nejčastější důvody znečištění bazénů

Do bazénů se dostává celá řada nečistot, které mají vliv na (ne)kvalitu vody. Když bazén důkladně zakrýváte plachtou, můžete ho poměrně efektivně ochránit před listím, hmyzem, trávou, pylem, prachem a dalšími mechanickými nečistotami. Přesto ani kompletní bazénové zastřešení vás úplně nezbaví všech starostí se znečištěním vody.

Jedním z hlavních znečišťovatelů domácích bazénů jsou totiž lidé. Při koupání se do vody uvolňují odumřelé částečky kůže, pot, mazové a sliznicové sekrety, opalovací krém, kosmetické prostředky, mýdla a další látky, které jsou živnou půdou pro řasy a různé mikroorganismy.

Jak asi správně tušíte, tomu se nedá zcela zabránit. Dokonce ani důkladné osprchování před vstupem do bazénu nespláchne z lidského těla veškerou špínu.

Kontaminovaná voda se stává vhodným prostředím pro růst nebezpečných mikroorganismů, které mohou způsobit zdravotní potíže. Doprovodným jevem zhoršení kvality vody je i změna zabarvení, zakalení nebo zápach vody.

Málokdo ví, že kromě zmíněných nečistot se na snížené kvalitě vody může podepsat i bazénová chemie. Zní to sice trochu paradoxně, ale je to tak.

chlorovani-bazenu

Chemie bazén vyčistí, ale přináší i (zdravotní) problémy

Bazénové chemie se na trhu nabízí celá řada. Základní chemické přípravky pro ošetření vody se dělí na:

 • chlórové
 • peroxidové
 • a speciální

Nikdy však jednotlivé metody nekombinujte. Speciálně chlórová metoda společně s peroxidovou může způsobit nebezpečnou chemickou reakci. Běžně se pro čištění bazénové vody používají prostředky na bázi chlóru. Je to sice asi nejlevnější varianta udržování kvality vody, ale nese s sebou několik nepříjemností.

Že se účinnost chlórových přípravků rapidně snižuje, pokud má voda hodnotu pH nad 7,4, to je sice problém, ale většina majitelů bazénů si s ním hravě poradí.

Mnohem horší je dopad chlórových prostředků a jejich sloučenin na lidské zdraví. Chlorování bazénové vody může mít za následek:

 • podráždění pokožky
 • zarudnutí očí
 • svědění
 • gynekologické potíže
 • a různé alergické reakce

Koupáním v chlórovaném bazénu může docházet i k narušení ochranné funkce sliznice průdušek, přes kterou se potom do těla dostává více alergenů. Podrobněji si o vlivu chlóru na zdraví můžete přečíst například zde.

Kromě toho může mít chlórovaná voda často také nepříjemný zápach.

Jde to i bez chemie. Bazén jednoduše vyčistíte se suspenzí FN AQUA na bázi nanotechnologií

Díky špičkové práci české společnosti z oblasti nanotechnologií, můžete dnes použít pro bezchlórovou údržbu bazénové vody moderní suspenzi FN AQUA.

Je to ekologické řešení, které odborníci na nanotechnologie vyvinuli speciálně za účelem prevence před množením zelených řas, bakterií a plísní v zahradních bazénech. Suspenze FN AQUA se aktivuje působením světla a funguje čistě na fyzikálním efektu. Fotokatalytická nanotechnologie využívá energii světla, kterou přemění na silný čisticí a antimikrobiální efekt.

„Během jednoho slunného dne to sinice postupně zabije a dekontaminuje to toxiny. Máte prakticky pitnou vodu bez parazitů, bez bakterií, bez chemie,” popisoval technologií pro Hospodářské noviny Jan Procházka.

Je to doslova revoluce v bezchlórovém čištění zahradních bazénů. Škoda, že se zatím kvůli platné legislativě nemohou čisticí prostředky na této bázi používat i k udržování kvality vody ve veřejných koupalištích a bazénech bez dokonalé a pravidelné údržby.

Jak čisticí prostředek FN AQUA funguje?

Moderní suspenze FN AQUA obsahuje inertní minerální látky, které na základě svých fyzikálních vlastností využívají energii ultrafialové složky světla k maximálně ekologickému čištění bazénové vody. Můžete tak ve svém rodinném koupališti snadno udržet průzračně čistou a zcela zdravotně nezávadnou vodu.

osetreni-bazenu-fn-aqua-zkusenosti

FN AQUA funguje na 3 základních mechanismech:

 • Sinice, řasy a další mikroorganismy potřebují ke svému životu přístup ultrafialového záření. FN AQUA kolem těchto organismů utvoří neprostupnou bariéru (anorganický film), přes který se k mikroorganismům toto záření nedostane. Z toho důvodu nemohou v mikroorganismech probíhat základní fyziologické procesy založené na využití fotosyntézy, a proto odumřou.
 • Součástí suspenze FN AQUA jsou mikroskopické krystaly fotoaktivního oxidu titaničitého (Ti2), které se za pomoci denního (nebo umělého ultrafialového) světla aktivují a fyzikální cestou odstraní mikroskopické částice organických nečistot. Právě tyto částice by jinak posloužily jako zdroj pro mikroorganismy. Pomocí FN AQUA nežádoucí mikroorganismy v podstatě vyhladovíte.
 • FN AQUA dokáže pomocí fotokatalýzy (což je zcela přirozený proces, který je běžnou součástí našeho života a přírody kolem nás) postupně rozložit molekuly organických látek až na oxid uhličitý a vzduch.

Použitím čisticího přípravku FN AQUA tak nejenom zabráníte přemnožení mikroorganismů ve vodě, ale také zmenšíte množství organických látek, které se jinak v bazénu neustále hromadí.

Při vhodném složení bazénové vody, menší frekvenci a intenzitě využívání bazénu a při dodržování doporučeného postupu FN AQUA, můžete mít v bazénu dokonale čistou a zdravou vodu i zcela bez použití chemie. Zároveň se však v případě potřeby může FN AQUA kombinovat s běžně dostupnými chemickými prostředky nebo aktivním kyslíkem (ozonem).

Výhody FN AQUA v bodech:

Za slunného počasí dokáže vyčistit bazén už za 4 až 8 hodin

Je pH neutrální a účinně působí při každém pH (= kyselost ani zásaditost nehraje roli)

Maximálně ekologické řešení, které vodu vyčistí na základě fyzikálního efektu

Spolehlivě ničí toxiny, mastnotu a špínu

Zabrání přemnožení nežádoucích mikroorganismů – zelených řas, bakterií a plísní

Prostředek je vhodný k čištění domácích bazénů, zahradních jezírek i akvárií

Šetrné řešení čištění vody, které ocení především lidé s citlivou pletí, malé děti a alergici

Umožní snížit používání čisticí chemie na minimum – často můžete dokonce bazénovou chemii zcela vynechat

Potřeba pískové filtrace

Časově náročnější aplikace

Nevhodné pro vířivky

Pokud máte (UV) světlo, je to vhodné řešení pro venkovní, zastřešené i vnitřní bazény

Pro maximální účinnost suspenze FN QUA je ideálním časem pro aplikaci ráno nebo dopoledne. Do bazénu tak bude pronikat sluneční světlo dostatečně dlouho, aby mohl prostředek na bázi nanotechnologií vodu pořádně vyčistit. Pokud chcete přípravek FN AQUA použít pro čištění venkovních zastřešených bazénů nebo soukromých vnitřních bazénů, není to problém. Musíte však mít UV lampu, která suspenzi dodá potřebné ultrafialové světlo.

Jak postupovat při aplikaci?

 

Před každou aplikací musíte suspenzi v obalu důkladně protřebat. Bez promíchání nemusí dojít k rovnoměrnému promíchání nerozpustných nanočástic TiO2. Pokud chcete provést úspěšnou aplikaci, musí být všechny složky čisticího prostředku důkladně promíchané.

Před použitím se FN AQUA ředí podle návodu na potřebnou koncentraci ve větší nádobě a následně se rozmixuje tyčovým mixérem.

Postup aplikace se liší podle toho, jestli se jedná o první použití FN AQUA v sezóně, nebo o použití v běžném provozu. Pokaždé však musíte suspenzi rovnoměrně nastříkat na hladinu bazénu. Skvěle se k tomu hodí zahradní rozprašovač, ale u menších bazénů si bohatě vystačíte i s ručním tlakovým rozprašovačem.

Potom už jen necháte nanotechnologii působit po dobu 6 až 8 hodin. Podrobný postup najdete v návodu, nebo na našem e-shopu u popisu produktu FN AQUA.

Pro udržení průzračné a zdravé vody je podle výrobce ideální aplikovat FN AQUA 1x za 10 až 14 dní. Když se v bazénu kvalita vody zhorší, můžete frekvenci zvýšit i na 1x za 7 až 10 dnů.

Dopřejte si pohodové a zdravé koupání bez jedovaté chemie. Dneska už můžete!