Antivirový šátek na léto: chladivá látka a účinnost FFP2

Horké letní počasí dokáže být někdy dost náročné. Pot teče proudem, takže na sobě určitě nechcete mít respirátor. Co ale dělat, když vládní opatření proti šíření onemocnění covid-19 nošení ochranných pomůcek FFP2 nařizuje? Sáhněte po letním nanošátku z chladivého a prodyšného materiálu, který  vás bude účinně chránit před viry, smogem, alergeny, plísněmi a prachovými částicemi.

letni-antivirove-satky

 

Díky kvalitní české nanomembráně nabídne antivirový šátek svému nositeli všestrannou ochranu. Přesně z toho důvodu si nanošátek s oblibou pořizují i alergici, astmatici, cestovatelé a sportovci. Nasazením tubusového nákrčníku efektivně zamezíte vdechování znečištěného vzduchu a alergenů, takže chráníte své zdraví. Často po šátku sáhnou také lidé se sníženou imunitou, kteří potřebují spolehlivou ochranu před infekcí.

Prodyšný šátek na léto v různých barvách

Novinka do horkých letních dnů je vyrobená z vysoce prodyšného mikrovlakenného materiálu MICRO MESH. Tento elastický úplet skvěle odvádí pot a vodní páru, proto se používá i na výrobu sportovního oblečení určeného do extrémních podmínek. Pleteninu z mikrovláken oceníte především v teplých letních měsících, protože na dotek příjemně chladí. Šátek se však dokonale hodí k celoročnímu nošení.

nano-letni-satky

Ochrannou vrstvu nákrčníku tvoří všitá nanomembrána, o které se rozepíšeme o několik řádků níže.

Antivirový šátek v letním provedení má podobu tunelu, takže si ho snadno nasadíte přetažením přes hlavu. Oproti klasické verzi, se kterou jste se už možná setkali, je letní varianta šátku nanoSPACE o něco málo kratší a více vykrojená v oblasti krku. Tato drobná změna napomáhá k ještě příjemnějšímu nošení.

Dnes už to ale není pouze o pohodlném nošení a spolehlivé ochraně. Hodně záleží i na vzhledu. Rouška nebo šátek totiž dotváří váš celkový outfit. Proto si na našem e-shopu můžete vybrat letní šátek nanoSPACE hned v několika barvách – od klasické černé přes oblíbenou modrou až po růžovou.

Pořiďte si stylový antivirový šátek, ve kterém se budete cítit skutečně dobře po všech stránkách.

Nanomembrána funguje na principu mechanické bariéry

Průměr nanovlákna je asi tisíckrát menší než lidský vlas, což znamená, že se bavíme maximálně o desítkách až stovkách nanometrů. Z těchto vláken se speciální technologií upřede extrémně hustá nanovlákenná membrána, která dokáže čistě mechanicky zabránit oboustrannému průniku submikronových částic. 

Nanovlákna jsou zkrátka tak blízko u sebe, že už mezi nimi není téměř žádný prostor. Molekula vzduchu sice skrze miniaturní otvory bez problémů pronikne, ale bakterie, virus nebo pyl se už mezerou neprotáhne.

Tip na článek: Jak na jaře bojovat s pylovou alergií?

Kdybychom všechno zvětšili, můžete si nanovlákennou membránu představit jako volejbalovou síť, molekulu vzduchu jako pingpongový míček a nežádoucí částice (viry, bakterie, pyly, plísně, smog atd.) jako volejbalové balóny.

Testovaná účinnost záchytu částic 97 % až 99 %

Do letních šátků nanoSPACE je všitá kvalitní česká nanomembrána od společnosti PARDAM NANO4FIBERS, která má otestovaný záchyt na částice o velikosti 100-300 nanometrů s účinností 97 % až 99 %.

Pro lepší představu je na místě uvést několik velikostí:

 • virus měří nejčastěji 20-400 nanometrů
 • virion koronaviru SARS-CoV-2 má průměrnou velikost 120 nanometrů
 • bakterie dosahují velikosti 200-1000 nanometrů
 • pylová zrna mají nejčastěji velikost od 15 000 do 200 000 nanometrů

Kromě toho je důležité zmínit i další informace, které vám pomohou se správnou interpretací výsledků testování.

Nanomembrána totiž dokáže velice efektivně zabránit průniku i podstatně menších částic než těch testovaných. Během laboratorních testů se záměrně používají částice o velikosti 200-300 nm, protože přes materiály určené ke vzduchové filtraci prochází právě tato velikost částic obvykle nejsnáze.

Pokud jsou částice menší, začnou hrát důležitou roli tzv. Van der Waalsovy síly, které membráně pomáhají zlepšit účinnost záchytu.

Je dobré také vědět, že bakterie a viry se ve vzduchu pokaždé navážou na další aerosolové nebo prachové částice. Z toho důvodu je reálná velikost daleko větší, takže na membráně ulpí mnohem snáze.

Šátek nanoSPACE je vhodný k opakovanému nošení

Nanovlákenná membrána použitá v letních antivirových šátcích nanoSPACE má na rozdíl od konkurenčních produktů hned několik výhod.

Možná jste si už říkali: „Co se vlastně stane s mikroorganismy, které se zachytí ve struktuře šátku?“ Rozhodně nemusíte mít strach. Membrána PARDAM NANO4FIBERS je obohacená o nanočástice stříbra s označením Nanosilver®, které brání přežívání a množení mikrobů uvnitř materiálu.

Další výhodou české nanomembrány s označením PARDAM NANO4FIBERS je dlouhá životnost, během které si zachovává skvělou účinnost záchytu částic. Membrána totiž vykazuje nadstandardní pevnost a odolnost vůči poškození. Pokud budete šátek prát šetrným způsobem a budete dodržovat doporučení od výrobce, tak si nanomembrána udrží filtrační účinnost i po 15 pracích cyklech.

#produkty#https://www.nanospace.cz/eko-praci-prostredky/

Jestli se chcete přesvědčit o kvalitě použité nanomembrány, přečtěte si časopis dTest (konkrétně vydání 12/2020), ve kterém najdete výsledky nezávislého testování. U šátků nanoSPACe byla naměřena filtrační účinnost FFP2 a zároveň bylo testováním potvrzeno, že se účinnost nesnižuje ani po vyprání.

nano-satek-multicolor

Přesně to odlišuje letní šátek nanoSPACE od konkurenčních produktů. Během našeho dlouhodobého testování se nám do rukou dostalo velké množství nanovlákenných membrán. Většinou však docházelo už po jediném vyprání k razantnímu snížení filtrační účinnosti. Častokrát dokonce z 99 % na pouhých 10 %.

Rozdíl v kvalitě je opravdu propastný. Jsou zkrátka věci, na kterých se šetřit nevyplatí. Pokud chcete nanomateriál, který vás skutečně ochrání, musíte nakupovat u prověřeného prodejce.

Hlavní výhody antivirového šátku nanoSPACE v letním provedení:

 • v oblasti nosu a úst je všitá nanomembrána s testovaným záchytem 97 % až 99,9 %
 • použitá nanovlákenná membrána úspěšně zachycuje viry, bakterie, prachové, pylové i smogové částice
 • součástí kvalitní české nanomembrány je obohacená o antibakteriální částice Nanosilver®
 • nadstandardně prodyšný materiál MICRO MESH na dotek příjemně chladí, takže se dokonale hodí i do letního počasí
 • je vhodný na sport i každodenní nošení
 • ideální řešení pro alergiky, astmatiky i osoby s oslabenou imunitou
 • můžete ho používat opakovaně
 • speciálně tvarovaný střih kryje obličej i krk a tím vás dokonale chrání
 • díky elastickému materiálu, nosnímu klipu a stahovací gumičce šátek snadno uzpůsobíte, aby perfektně seděl na každém obličeji

Tip: Jak poznám, že máte alergii? Přečtěte si náš článek. 

Horké letní dny se blíží, tak se na ně důkladně připravte, abyste se zase nemuseli zbytečně potit. Pořiďte si pohodlný šátek s nanomembránou, ve kterém se budete cítit skutečně dobře po všech stránkách. Dnes už nemusíte dělat kompromisy!

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.