Filtrační jednotky: jak efektivně čistit kohoutkovou vodu?

Voda je tak nezbytnou součástí našeho každodenního života, že se mnohokrát nezastavíme nad tím, odkud pochází nebo jaká je její kvalita. Předpokládáme, že dostáváme nejlepší možnou kvalitu. Pro mnohé lidi ve světě je voda z kohoutku považována za nepitnou, a proto vstupuje do hry filtrovaná voda.

filtracni-jednotky-jak-efektivne-cistit-kohoutkovou-vodu-fb

 

Je filtrace pitné vody nutná?

Důležitost filtrace vody spočívá v tom, že umožňuje lidem přístup k čisté vodě, která je bez kontaminantů, která dobře chutná a je spolehlivým zdrojem hydratace. Bez ní existuje riziko onemocnění kontaminovanou vodou nebo alternativou pití jiných nápojů, které nemusí být tak dobré pro vaše zdraví jako filtrovaná voda.

Existují různé druhy filtrace vody, ale všechny nabízejí základy procesu čištění vody. Jedná se o vodu, která byla zbavena škodlivých chemikálií, pesticidů, bakterií a dalších částic, které vodu kontaminují.

Tip: Je kohoutková voda zdravá?

Ačkoli veřejné vodovodní systémy mají zavedeny filtrační protokoly, ty se liší stát od státu. Záleží na tom, odkud voda původně pochází, na způsobu její úpravy a na kvalitě vodovodního potrubí. Například starší systémy filtrace vody, které používají olověné trubky, mohou být škodlivé pro konečné rozptýlení vody kvůli vyluhování olova z trubek do vody.

Voda ze studny. Protože studniční voda pochází z podzemí, místo odtékající nebo povrchové vody, má tendenci být čistší a čerstvější. Podzemní voda má také vysoký obsah zdravých živin a minerálů, které jsou dobré pro naše tělo, pokud ovšem není znečištěná.
 
Studniční voda obvykle chutná lépe kvůli nedostatku přidaných chemikálií. Veřejná voda je upravována chlórem, fluoridem a dalšími drsnými a nebezpečnými chemikáliemi.
 
voda
 

Jak již bylo zmíněno výše, městská voda je ošetřena agresivními chemikáliemi, aby se odstranily bakterie a další patogeny. Chlór a chloraminy jsou nejběžnější chemikálie používané ke zmírnění kontaminantů, ale obě mají svá vlastní rizika.

Chloramin jako dezinfekční prostředek zůstává ve vodě déle během procesu distribuce. V nízkých dávkách jsou chlór a chloraminy v pitné vodě obecně bezpečné.

Co je filtr na úpravu pitné vody?

Vodní filtry odstraňují z vody nežádoucí nečistoty, jako jsou usazeniny, chuť a zápach, tvrdost a bakterie, a výsledkem je lepší kvalita vody.

Voda je jednou z nejdůležitějších látek na planetě, pokrývá 71 % zemského povrchu a lidské tělo může obsahovat až 75 % vody. Voda je životně důležitá pro velké množství skupin, včetně zemědělství, vědy, lékařství, dopravy, vytápění, rekreace a zpracování potravin, stejně jako mytí a možná nejdůležitější ze všeho – pití.

Pro většinu z nás pochází pitná voda z upraveného obecního zdroje, který je bezpečný k pití, ale často se vyznačuje nepříjemnou chutí a zápachem z chemických látek, jako je chlór, který se používá k dezinfekci vody a k její ochraně před choroboplodnými zárodky a bakteriemi.

V závislosti na tom, kde žijete, můžete také zjistit, že voda z vodovodu způsobuje usazování vodního kamene, který může ucpat potrubí a poškodit spotřebiče. Tyto problémy, chuť/zápach chlóru a tvorba vodního kamene jsou jen dva z mnoha problémů, které může filtrace vody vyřešit.

Převaření jako alternativa filtrace? Ačkoli se převaření vody může zdát nákladově efektivní vzhledem k tomu, že nemusíte kupovat nic nového, může být ve skutečnosti poměrně drahé vzhledem k tomu, jaký dopad bude mít tato metoda na váš účet za energii.

Dalším důvodem, proč mnoho lidí nepřevařují vodu, je to, že proces je velmi časově náročný. Chcete-li vodu vyčistit varem, budete muset počkat několik minut, než se voda uvaří, a poté ji musíte nechat vychladnout, pokud ji nechcete pít horkou.

vrouci-voda

Kromě toho vroucí voda nezabije všechny bakterie ani neodstraní chemikálie přítomné ve vodě z vodovodu. Jediným způsobem, jak to bezpečně udělat, je použitím vodního filtru.

Vařící voda může odstranit pouze pevné látky a bakterie, což znamená, že z vody neodstraní škodlivé látky, jako je chlór a olovo. Kromě toho vařící voda z kohoutku s olovem ve skutečnosti koncentruje tento kontaminant, takže je voda nebezpečnější, než kdyby nebyla převařena.

Tip: Jak na úpravu tvrdé vody v domácnosti?

Jak funguje filtr na vodu?

Typy filtrace vody

Mechanická filtrace

Základní myšlenkou mechanické filtrace je fyzické odstranění usazenin, nečistot nebo jakýchkoli částic ve vodě pomocí bariéry. Mechanické filtry mohou být cokoli od základní síťky, která filtruje velké nečistoty, až po keramický filtr, který má extrémně složitou strukturu pórů pro ultra jemnou filtraci patogenních organismů.

Filtr, který využívá mechanickou filtraci, bude mít obvykle mikronové hodnocení, které udává, jak účinné jsou filtry z hlediska velikosti částic, které je schopen odstranit. Mezi běžná hodnocení, která můžete vidět, patří:

  • 5 mikronů – Odstraní většinu částic viditelných pouhým okem.
  • 1 mikron – Odstraní částice, které jsou příliš malé na to, aby je bylo možné vidět bez mikroskopu.
  • 0,5 mikronu – Odstraní cysty.

Absorpční filtrace

Absorpce ve vodních filtrech se nejčastěji provádí uhlíkem, který je vysoce účinný při zachycování nečistot přenášených vodou. Důvod, proč uhlík tak snadno absorbuje nečistoty, je ten, že má obrovský vnitřní povrch, který je plný zákoutí a skulin, které mohou zachycovat chemické nečistoty, jako je chlór.

Většina běžných domácích filtrů obsahuje granulované aktivní uhlí, které redukuje nežádoucí nečistoty a pachy. Dražší filtry používají uhlíkové blokové prvky, které jsou obecně účinnější a obvykle mají mikronové hodnocení pro odstraňování částic.

K výrobě uhlíku pro filtry včetně dřeva a kokosových skořápek lze použít celou řadu různých látek, přičemž filtry ze skořápek kokosových ořechů jsou účinnější, ale také dražší.

Tip: S našimi filtry na kohoutkovou vodu, které lze jednoduše nainstalovat pod vodovodní baterii, zbavíte kohoutkovou vodu chloru, pesticidů, antibiotik, analgetik, hormonů, drog, těžkých kovů a mikroplastů, které ve vodě po konvenční filtraci zůstávají. Prospěsné minerální látky ve vodě zůstávají.

UV filtry

UV je jednoduchá a bezpečná technologie pro dezinfekci vody. Jsou považovány za ideální způsob úpravy vody bez použití potenciálně škodlivých chemikálií.

UV úprava vody je extrémně efektivní a cenově výhodné řešení, které zabíjí většinu vodou přenášených virů a bakterií. Kromě toho nezanechává ve vodě žádné prvky, pokud jde o chuť, barvu nebo zápach – takže UV filtry jsou opravdu perfektní produkty na čištění vody.

Často jsou označovány jako „UV sterilizátory“ nebo „UV reaktory“. UV vodní filtr se skládá z komory z nerezové oceli, která obsahuje UV lampy, které jsou připojeny k ovladači. Lampy jsou umístěny ve vodotěsné trubici vyrobené z křemene, která nabízí robustní ochranu. Jak voda prochází jednotkou, je vystavena vysoce intenzivnímu UV záření vyzařovanému lampami, které ničí DNA v bakteriálních buňkách a virech.

Lampy jsou vyrobeny tak, aby vyzařovaly UV světlo o intenzitě 40 mJ/cm², což je vlnová délka, u které bylo dlouho prokázáno, že zabíjí DNA v bakteriálních buňkách. Světlo přeruší řetězec DNA, zastaví růst bakterií a účinně je zabíjí.

Nanofiltrace

Nanofiltrace je technika, která v posledních letech prosperuje. Dnes se nanofiltrace používá hlavně v procesu čištění pitné vody, jako je změkčování vody, odbarvování a odstraňování mikroznečišťujících látek. Během průmyslových procesů se nanofiltrace používá k odstranění specifických složek, jako jsou barviva.

Nanofiltrace je proces související s tlakem, během kterého dochází k separaci na základě velikosti molekuly. Tato technika se používá hlavně pro odstraňování organických látek, jako jsou mikropolutanty a multivalentní ionty.

Další aplikace nanofiltrace jsou:

  • Odstranění pesticidů z podzemních vod.
  • Odstranění těžkých kovů z odpadních vod.
  • Recyklace odpadních vod v prádelnách.
  • Změkčení vody.
  • Odstranění dusičnanů.

 nadoba-na-filtrovani-vody

Filtrace podle umístění

Nádoby na vodní filtr

Nádoby na vodní filtr se plní shora a mají vestavěné filtry, kterými musí voda projít, než se vylije k pití nebo k jinému použití.

  • Výhody: Levný nákup, žádná instalace, snadné použití.
  • Nevýhody: Liší se podle modelu a velikosti pórů, filtry je nutné pravidelně vyměňovat, pomalé filtrování.

Filtry do chladničky

Mnoho chladniček má vestavěný filtr, který dodává vodu přes dvířka a zásobuje automatický výrobník ledu.

  • Výhody: Dodává se s mnoha ledničkami, často zlepšuje chuť vody, může také filtrovat vodu používanou na výrobu ledu, snadno se používá.
  • Nevýhody: Filtry je nutné pravidelně vyměňovat.

Filtry namontované na kohoutku

Filtrační systémy namontované na kohoutku se připojují ke standardnímu kohoutku a lze je zapínat a vypínat mezi průtokem filtrované a nefiltrované vody.

  • Výhody: Lze snadno přepínat mezi filtrovanou a nefiltrovanou vodou, relativně levné.
  • Nevýhody: Nepracuje se všemi kohoutky, může zpomalit průtok vody.

Filtry vestavěné

Filtrační systémy integrované do kohoutku jsou vodovodní baterie navržené s vestavěnými filtry a vyžadují instalaci.

  • Výhody: Lze snadno přepínat mezi filtrovanou a nefiltrovanou vodou.
  • Nevýhody: Často drahé, vyžadují instalaci.

#produkty#https://www.nanospace.cz/cisteni-kohoutkove-vody/

Filtry pod dřez

Filtrační systémy jsou instalovány pod dřezem a posílají vodu potrubím do vlastní speciálně instalované baterie filtru.

  • Výhody: Filtruje velké množství vody, nezabírá místo na kuchyňské lince.
  • Nevýhody: Často drahé, může vyžadovat úpravy instalatérství.

drez

Úprava vody v celém domě

Zařízení na úpravu vody v celém domě upravují veškerou vodu vstupující do domu, nejen vodu používanou k pití.

Výhody: Úprava se aplikuje na veškerou vodu vstupující do vašeho domova, což může být důležité pro tvrdou vodu a těkavé organické sloučeniny.

Nevýhody: Často drahé, může vyžadovat úpravy potrubí, může vyžadovat profesionální údržbu, filtrování, které odstraňuje chlór, může zvýšit růst bakterií ve všech potrubích ve vašem domě.

Tip na článek: Proč regulovat tlak vody v domácnosti?

Kde se používá filtr na kohoutkovou vodu?

Filtry na kohoutkovou vodu se používají zkrátka všude tam, kde chcete mít kvalitní filtrovanou vodu. Nejedná se jen o individuální rovinu, a tedy filtrace vody v domácnostech, ale filtr na kohoutkovou vodu se skvěle hodí prostředí, jako jsou:

  • Penziony
  • Hotely
  • Restaurace
  • Nemocnice
  • Pracovní prostředí
  • Domácnosti

Ultra filtrační jednotky IMRITA

Jedná se o filtry na vodu, které podobně jako reverzní osmózy využívají princip membrány s velmi malými póry o velikosti 0,01 mikrometru. Utra filtrace dokáže z vody odstranit viry a bakterie, ale zachovají ve vodě minerální látky.

Tip: Více o reverzní osmóze se dočtete v našem článku zde

Výhodou ultra filtrace je vyšší produkce vody než u reverzních osmóz. Ultra filtrace nabízíme ve dvou provedeních jako poddřezové řešení nebo pro připojení k hlavnímu rozvodu vody.

Odstraňuje z vody cizí částice, rez, bakterie a další škodlivé látky. Ve vodě rozpuštěné prospěšné prvky a minerály nejsou odstraňovány a zůstávají ve vodě. Obsahuje integrovaný filtr s aktivním uhlím, který pomůže odstranit organické sloučeniny a chlór ve vodě.

Jedinou nevýhodou může být to, že neodstraňuje dusičnany.

Výběr vodního filtru pro pití a vaření může být těžký, existuje tolik modelů nejlepších vodních filtrů a každý z nich má různé úrovně filtrace a samozřejmě náklady.

Chcete-li si vybrat ten svůj, odpovězte na tyto dvě jednoduché otázky:

  1. Chcete pouze filtrovat pitnou vodu, popřípadě celý dům? 
  2. Chcete odstranit všechny druhy kontaminantů nebo jen některé?

Velkoobjemová Ultra filtrační jednotka IMT-U8 

Přístroj je vybaven ultra filtrační membránou s vysokou účinností filtrace (0,01 mikronu). Odstraňuje z vody cizí částice, rez, bakterie a další škodlivé látky. Ve vodě rozpuštěné prospěšné prvky a minerály nejsou odstraňovány a zůstávají ve vodě. Obsahuje integrovaný filtr s aktivním uhlím, který pomůže odstranit organické sloučeniny a chlór ve vodě.

ultra-filtracni-jednotka-IMT-U8 (8)

 

  • Určená k instalaci na patu domu.
  • Filtrační membrána PAN propustnost 0,01 mikronů (10 nanometrů).
  • Zachovává minerální látky ve vodě.
  • Životnost PAN membrány až 36 měsíců.
  • Mimořádně vhodná jako filtrace pro bazény a vířivky.
  • Pro rodinné domy, hotely, penziony, komerční prostory.

 

Ultra filtrační jednotka IMT-U7 

Tato filtrační jednotka má podobné vlastnosti jako výše uvedená. Obě se hodí k filtraci celého objektu, například rodinného domu.

 ultra-filtracni-jednotka-IMT-U7 (2)

 

  • Určená k instalaci na patu domu.
  • Filtrační membrána PAN propustnost 0,01 mikronů (10 nanometrů).
  • Životnost PAN membrány až 36 měsíců.
  • Zachovává minerální látky ve vodě.
  • Pro rodinné domy, hotely, penziony, komerční prostory.

Ultra filtrační jednotka pro filtrování kohoutkové vody IMT-D5

Přístroj je vybaven ultra filtrační membránou s vysokou účinností filtrace (0,01 mikronu) a je určený pro instalaci pod kuchyňský dřez.

ultra-filtracni-jednotka-IMT-D5

 

  • Dotykové ovládání.
  • Zachovává minerální látky ve vodě.
  • Filtrace membrány: 0,01 mikronů (10 nm)
  • Automaticky upozorní na nutnost výměny vložek.
  • Špičkový filtr s aktivním uhlím pro odstranění zápachu z vody.
  • Životnost membrány až 36 měsíců.
  • Životnost uhlíkového filtru až 12 měsíců.

Zvýhodněné sety na úpravu pitné vody

Pokud hledáte něco speciálního, nebo zkrátka chcete věnovat kvalitě vaší vody trochu víc péče, nabízíme ke koupi zvýhodněné sety. Na výběr máme ze dvou variant, a to změkčovací stanici na úpravu tvrdosti vody a filtrace vody nebo filtraci vody s regulátorem tlaku vody.

Kombinováním, změkčovací stanice s filtrací vody a filtrace vody s regulátorem tlaku vody, docílíme udržení životnosti přístrojů.

Zvýhodněný set IMT-U8 + IMT-M5

Tlakový regulační ventil s filtrem pro regulaci a filtraci vody. Inteligentní tlakový regulační ventil s předfiltrem a s funkcí regulace dynamického i statického tlaku je určený pro instalaci na vstupu vody do domu ihned za uzávěrem vody.

IMT-U8 + IMT-M5

Skutečný tlak lze vizuálně zobrazit na tlakoměru. Když je překročen nastavený tlak vody ventil okamžitě zareaguje na tuto změnu a tlak vody upraví na nastavenou hodnotu, kterou můžete vidět na vestavěném manometru.

Zvýhodněný set IMT-S2 + IMT-U8

Automatické změkčovače vody do rodinného domu slouží ke změkčování tvrdé vody v domácnosti a odstranění vodního kamene. Jde o automatické zařízení, které se instaluje přímo na přívod vody, díky čemuž změkčená voda protéká v celém domě.

 set IMT-S2 + IMT-U8

 

  • Instalace na hlavní přívod vody do domu.
  • Plně automatický provoz a cyklus regenerace.
  • Vysoký průtok až 1 m3/hod.
  • Pro rodinné domy, hotely, penziony, komerční prostory.

Jak prodloužit životnost ultrafiltrační jednotky IMRITA?

Bez ohledu na typ filtrů, které používáte, je nezbytné je pravidelně měnit. Není však ekonomické měnit filtry příliš brzy. Podívejte se na následující známky toho, že je třeba vyměnit filtry:

  • Neobvyklá chuť vody.
  • Znatelné nečistoty.
  • Viditelné praskliny.
  • Pomalý nebo žádný průtok vody.

Tip: Více produktů od značky IMRITA naleznete zde

Velmi důležitá je péče o filtry, ovšem je dobré vědět, že PAN membrána se mění jen u výrobce. Co se dá měnit jsou filtry s aktivním uhlím.

I když má membrána PAN dlouhou životnost, jelikož je hydrofilní a silně odolná proti znečištění, je dobré ji proplachovat. Časté proplachování zachycených škodlivin prodlužuje životnost membrány.

Správná údržba a instalace filtrace vody je zásadním krokem k udržení čisté a zdravé pitné vody.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=IMT-D5+filtra%C4%8Dn%C3%AD+vlo%C5%BEka+/

Zdroje

  • Ajogbeje, O.J., Stammitti-Scarpone, A., Cao, S., Akanni, T., Ng, S., & Acosta, E.J. (2021). Separation of Emulsions with Fibrous Filter-Coalescers. Langmuir, 37(25), 7630-7642. https://doi.org/10.1021/acs.langmuir.1c00333
  • Kim, C., Pennell, K.D., & Fortner, J.D. (2020). Delineating the Relationship between Nanoparticle Attachment Efficiency and Fluid Flow Velocity. Environmental Science & Technology, 54(21), 13992-13999. https://doi.org/10.1021/acs.est.0c02669
  • Waldschläger, K., & Schüttrumpf, H. (2020). Infiltration Behavior of Microplastic Particles with Different Densities, Sizes, and Shapes—From Glass Spheres to Natural Sediments. Environmental Science & Technology, 54(15), 9366-9373. https://doi.org/10.1021/acs.est.0c01722
  • Johnson, W.P. (2020). Quantitative Linking of Nanoscale Interactions to Continuum-Scale Nanoparticle and Microplastic Transport in Environmental Granular Media. Environmental Science & Technology, 54(13), 8032-8042. https://doi.org/10.1021/acs.est.0c01172
  • Perez, A.J., Patiño, J.E., Soos, M., & Morales, V.L. (2020). Morphology of Shear-Induced Colloidal Aggregates in Porous Media: Consequences for Transport, Deposition, and Re-entrainment. Environmental Science & Technology, 54(9), 5813-5821. https://doi.org/10.1021/acs.est.9b05744
  • Micić, V., Bossa, N., Schmid, D., Wiesner, M.R., & Hofmann, T. (2020). Groundwater Chemistry Has a Greater Influence on the Mobility of Nanoparticles Used for Remediation than the Chemical Heterogeneity of Aquifer Media. Environmental Science & Technology, 54(2), 1250-1257. https://doi.org/10.1021/acs.est.9b06135
  • Rasmuson, A., Erickson, B., Borchardt, M., Muldoon, M., & Johnson, W.P. (2020). Pathogen Prevalence in Fractured versus Granular Aquifers and the Role of Forward Flow Stagnation Zones on Pore-Scale Delivery to Surfaces. Environmental Science & Technology, 54(1), 137-145. https://doi.org/10.1021/acs.est.9b03274
Lukáš Konečný, strategie a rozvoj v nanoSPACE
Lukáš Konečný působí v oblasti nanotechnologií od roku 2015, vystudoval VŠE a dlouhodobě se věnuje digitálnímu marketingu, digitalizaci a automatizaci reklam pro technologické firmy a online projekty. Od května 2020 se stará v nanoSPACE o strategii a rozvoj firmy.