5 tipů na nejlepší filtr na vodu: Filtrace vody ze studny i z kohoutku
Představte si, že každý den pijete vodu plnou nečistot. Není to úplně příjemná představa, že ne? Čistá voda je základem našeho zdraví, ale ne v každé domácnosti je samozřejmostí, proto je důležitá filtrace vody ze studny i z kohoutku. Bez správné filtrace mohou ve vodě zůstávat bakterie, chemikálie a další škodlivé látky. V tomto článku vám povíme, jaký je nejlepší filtr na vodu, abyste mohli veškeré starosti ohledně čistoty vody hodit za hlavu.
Jak nejlépe filtrovat vodu?
Nejlepší způsob, jak filtrovat vodu se odvíjí od toho, odkud vodu čerpáte a na co ji chcete použít. Podle toho si pak vyberete příslušný filtr na vodu.
Typy filtrů na vodu z kohoutku a ze studny
- Mechanické filtry – Mechanické filtry odstraňují z vody mechanické nečistoty, mezi které patří písek, rez nebo kal. Jsou takovým prvním stupněm filtrace, kdy je třeba vodu zbavit viditelných částic.
- Uhlíkové filtry – Uhlíkové filtry využívají k odstranění chloru, pesticidů, těžkých kovů a dalších chemikálií aktivní uhlí. Lepší kvalita vody je po jejich použití opravdu znát.
- Reverzní osmóza – Filtry s reverzní osmózou jsou jedny z nejefektivnějších, nejekologičtějších, ale také nejnákladnějších. Voda prochází přes polopropustnou membránu, která zachytí až 99 % nečistot, včetně bakterií, virů a rozpuštěných solí. Jsou ideální do oblastí s vysokým znečištěním vody. Tyto filtry vyžadují oproti jiným typům častější údržbu.
- Ionizátory vody – Tato zařízení vodu nejenom filtrují, ale také upravují její pH. Ionizátory produkují alkalickou vodu, která má díky vyššímu pH a antioxidačním vlastnostem lepší chuť a celkově pozitivní vliv na naše zdraví.
- UV filtry – UV filtry likvidují bakterie a viry pomocí ultrafialového záření. Neodstraňují ale chemikálie ani těžké kovy, a proto se často kombinují s jinými typy filtrů.
- Filtry s nanotechnologií – Nanofiltry mají extrémně malé póry zachycující částice, bakterie, viry a další kontaminanty, které jsou mnohem menší než ty, které dokážou zachytit klasické filtry. Filtry s nanotechnologií nezarůstají viry ani bakteriemi, díky čemuž nedochází k opětovné kontaminaci vyčištěné vody.
Tip: Jak na úpravu tvrdé vody v domácnosti?
Jak vybrat filtr na vodu?
Při výběru filtru na vodu nezapomeňte zvážit:
- Kvalitu vody ve vašem regionu – Zjistěte si, co vaši vodu konkrétně znečišťuje. Doporučujeme vám nechat si udělat laboratorní testy, které vám právě odhalí, jaké kontaminanty je třeba z vody odstranit.
- Údržbu filtrů – Některé filtry vyžadují častější výměnu nebo čištění. Jste skutečně ochotní a schopní udržovat daný filtr v provozu?
- Kapacitu a rychlost filtrace – Ujistěte se, že má filtr pro potřeby vaší domácnosti dostatečnou kapacitu. Důležitá je také rychlost filtrace, hlavně když potřebujete filtrovat větší množství vody najednou.
- Instalaci a prostor – Některé filtry jsou na instalaci náročnější a zabírají více místa. Zvažte, jestli máte na filtr dostatek prostoru a zda budete ochotní investovat do jeho instalace, v případě, že ji sami nezvládnete.
- Cena – Roli při výběru filtru na vodu hraje také jeho pořizovací cena i náklady na provoz a údržbu. Určité typy filtrů sice levně pořídíte, ale jejich provoz vás může stát víc než provoz původně dražších typů.
Mohlo by vás zajímat: Je kohoutková voda zdravá?
5 nejlepších filtrů na vodu z kohoutku i ze studny
Vytvořili jsme pro vás seznam 5 filtrů, které jsou na domácí i hotelovou filtraci pitné vody nejlepší. Účinně zbaví vodu škodlivých látek a výrazně zlepší její chuť, takže nebude chutnat třeba jako ta z bazénu.
1) AQUA VIVA nano filtr v instalační sadě s hadičkami
Patentovaný filtr AQUA VIVA využívá pokročilou nanotechnologii, která vodu efektivně zbavuje cizorodých chemikálií, pesticidů, hormonů, trihalometanu, chlóru, chlorovaných uhlovodíků, nebezpečných bakterií, virů a mikroplastů.
AQUA VIVA účinně odstraňuje mikroplasty díky mechanické filtraci a adsorpci. Mikroplasty o velikosti 0,1 µm se odstraní mechanicky, menší mikroplasty se adsorbují na povrch uhlíkových nanotrubiček. Tento proces byl dlouhodobě testován a měřen pomocí elektronového mikroskopu na VŠCHT.
#produkty#https://www.nanospace.cz/cisteni-kohoutkove-vody:aqua-viva/
Filtr nezarůstá viry ani bakteriemi, které by mohly vyčištěnou vodu znovu kontaminovat. Instalace je velmi snadná. Filtr můžete umístit pod dřez či umyvadlo. Sada obsahuje veškeré potřebné příslušenství pro první instalaci. Instalační pouzdro a příslušenství jsou součástí balení.
Tip: Filtrační jednotky: jak efektivně čistit kohoutkovou vodu?
2) Filtr kohoutkové vody s nožičkami H2O Nanotec
Filtr kohoutkové vody s nožičkami H2O Nanotec využívá českou patentovanou nanotechnologii, která je v současnosti nejúčinnějším a zároveň nejekologičtějším způsobem čištění vody. Filtr odstraňuje z vody širokou škálu škodlivých látek včetně chloru, pesticidů, antibiotik, analgetik, hormonů, drog, těžkých kovů, mikroplastů, virů a bakterií.
Jednou z hlavních výhod filtru H2O Nanotec je to, že z vody neodstraňuje prospěšné minerální látky, které mají podíl i na její dobré chuti. Naopak všechny filtrem zachycené škodlivé látky jsou ekologicky zlikvidovány, aby se nedostaly zpět do přírody.
#produkty#https://www.nanospace.cz/cisteni-kohoutkove-vody:h2o-nanotec/
Filtr je vyroben z kvalitního nerezového plechu, díky němuž má dlouhou životnost. Měnitelná filtrační vložka vám vydrží přibližně 6 měsíců. Nový design verze V2 je kompaktnější a prostorově úspornější, takže ho bez problémů umístíte pod dřez. Instalace filtru je rychlá a jednoduchá, zvládnete ji za pouhých 15 minut. Adaptér pro připojení hadic můžete připojit jak vodorovně, tak svisle podle vašich možností.
Tip: Proč regulovat tlak vody v domácnosti?
3) Ultra filtrační jednotka pro filtrování kohoutkové vody IMT-D5
Tento filtr na vodu je vybaven ultra filtrační membránou s vysokou účinností (0,01 mikronu), což znamená, že dokáže odstranit i ty nejmenší cizí částice, včetně virů, bakterií, usazenin a rzi. Díky této pokročilé technologii budete mít jistotu, že voda, kterou pijete, je opravdu čistá.
Stejně jako předchozí filtr, zachovává i IMT-D5 ve vodě rozpuštěné, zdraví prospěšné prvky a minerály, které přispívají také k dobré chuti vody. Integrovaný filtr s aktivním uhlím dále zlepšuje celkovou kvalitu vody tím, že odstraňuje organické sloučeniny a chlor, což pomáhá eliminovat nepříjemný zápach.
Tip: Značka IMRITA nabízí velké množství možností na úpravu kohoutkové a studniční vody.
Přístroj vás automaticky upozorní na nutnost výměny filtračních vložek, a tak máte záruku, že filtrace bude vždy fungovat na té nejvyšší úrovni. Životnost membrány se pohybuje okolo 36 měsíců a životnost uhlíkového filtru okolo 12 měsíců. Díky kompaktním rozměrům vám filtr nebude pod dřezem zabírat moc místa. Pro instalaci budete potřebovat odbočku pro vstup vody z roháčku (součástí balení), elektrickou zásuvku v dosahu a přístup do odpadu.
4) Reverzní osmóza na čištění vody ze studny IMT-RS8
Reverzní osmóza IMT-RS8 dokáže vodu ze studny zbavit dusičnanů, dusitanů, bakterií, zápachu a těžkých kovů. Reverzní osmóza vodu také výrazně změkčuje a integrované vysokotlaké čerpadlo zajišťuje, že filtrace probíhá rychle a efektivně.
Instalace tohoto filtru je velmi jednoduchá, instaluje se pod dřez. Stačí připojit napájecí adaptér, připojovací hadici ke zdroji vody a hadičky pro filtrovanou vodu. V balení najdete i samostatný kohoutek na filtrovanou vodu. Přístroj se díky dotykovému ovládání snadno obsluhuje a díky automatickému upozornění na nutnost výměny filtračních vložek je nenáročná i jeho údržba.
Špičkový filtr s aktivním uhlím, který je součástí zařízení, odstraní organické pachy a chlor, což kvalitu vody zase o něco zvýší. Uhlíkový filtr by vám měl vydržet až 12 měsíců a membrána až 24 měsíců.
K dispozici máte i model IMT-NF6 s menší kapacitou.
#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=Reverzn%C3%AD+osm%C3%B3za/
Mohlo by vás zajímat: Co to je reverzní osmóza a jak funguje?
5) Velkoobjemová Ultra filtrační jednotka IMT-U8 pro filtraci vody
Velkoobjemová ultra filtrační jednotka IMT-U8 představuje ideální řešení pro ty, kteří hledají spolehlivý a efektivní způsob, jak zajistit čistou zdravotně nezávadnou vodu pro celý dům. Jednotka je tedy určena k instalaci do rodinných domů, hotelů, penzionů i komerčních prostorů.
Tento filtr na vodu odstraňuje viry, bakterie, usazeniny a rez pomocí ultra filtrační membrány s propustností 0,01 mikronu. Znamená to, že všechny cizí částice a škodlivé látky jsou z vody odfiltrovány, ale prospěšné minerály a stopové prvky ve vodě zůstanou. Integrovaný filtr s aktivním uhlím navíc pomáhá eliminovat organické sloučeniny a chlor.
IMT-U8 disponuje membránou PAN, která má životnost až 36 měsíců a je mimořádně odolná proti znečištění. Hydrofilní membrána se snadno čistí. Častým proplachováním zachycených škodlivin její životnost ještě o něco prodloužíte. Jednotka podporuje vysoký průtok vody (4 m³/hod), což plně vyhovuje potřebám celého domu. Hodí se také k filtraci vody v bazénech nebo vířivkách.
#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=Ultra+filtra%C4%8Dn%C3%AD+jednotka/
Pouzdro filtru se vyrábí z broušené nerezové oceli 304, která odolává dynamickému tlaku vodního rázu i statickému tlaku. Pro optimalizaci výkonu a prodloužení životnosti filtrační membrány doporučujeme nainstalovat redukční tlakový ventil s předfiltrem IMRITA IMT-M5 nebo IMRITA IMT-M8.
Jak často měnit filtr na vodu?
Doba, po níž je třeba filtr na vodu vyměnit, se u jednotlivých druhů filtrů liší. Nezáleží jen na filtru, ale také na kvalitě vstupní vody a objemu spotřebované vody. Stav filtru je potřeba pravidelně kontrolovat (pokud tedy doma nemáte typ, který vás sám na nutnost výměny upozorní).
Uhlíkové filtry se mění zhruba každé 3 až 6 měsíců, ultra filtrační jednotky a nanofiltry přibližně po 1 roce a reverzní osmóza po 2 letech. Nezapomeňte ale na to, že některé filtry na vodu obsahují ještě předfiltry, které je potřeba měnit častěji.
Často kladené dotazy
Jak vyčistit kohoutkovou vodu?
Kohoutkovou vodu můžete vyčistit pomocí mechanického filtru, filtru s aktivním uhlím, reverzní osmózy, ionizátoru, UV filtru nebo nanofiltru.
Kam umístit filtr na vodu?
Filtr na vodu můžete umístit pod dřez, na kuchyňskou linku, nebo na hlavní přívod vody do domu. Umístění se odvíjí od typu filtru a vašich potřebách.
Jak dlouho filtrovat vodu?
Voda se filtruje průběžně, jak prochází filtračním systémem. Proces je okamžitý, takže čistou vodu máte k dispozici hned, jak vyteče z kohoutku.
Jak upravit vodu ze studny na pitnou?
Vodu ze studny je třeba upravit pomocí filtračního systému, který odstraní bakterie, dusičnany, těžké kovy a další kontaminanty. Ideální je použít reverzní osmózu nebo nanofiltr.
Jak filtrovat studniční vodu?
Vodu ze studny můžete filtrovat pomocí mechanických filtrů, filtrů s aktivním uhlím, UV filtrů, reverzní osmózy, ionizátoru nebo nanofiltru. Při výběru se řiďte především složením vody, tedy mírou jejího znečištění.
Jak vyčistit vodu ze studny?
Vodu ze studny doporučujeme vyčistit pomocí uhlíkových filtrů, filtrů s reverzní osmózou nebo nanofiltrů.
Jak filtrovat vodu z kohoutku?
Vodu z kohoutku lze filtrovat pomocí filtrů s aktivním uhlím, mechanických filtrů, reverzní osmózy, UV filtrů, ionizátorů nebo nano filtrů. Při výběru filtru se řiďte mírou znečištění vody.
Zdroje
- VONBERG, R.-P., et al. Use of terminal tap water filter systems for prevention of nosocomial legionellosis. Journal of hospital infection, 2005, 60.2: 159-162.
- SHIELDS, PATRICIA A.; BERENFELD, SHARON A.; FARRAH, SAMUEL R. Modified membrane-filter procedure for concentration of enteroviruses from tap water. Applied and environmental microbiology, 1985, 49.2: 453-455.
- FOLTZ, Franz. Science, pollution, and clean drinking water: choosing between tap water, bottled water, and home purification. Bulletin of Science, Technology & Society, 1999, 19.4: 300-309.
- GOVOROVA, Zhanna; PODLESNOV, Nikita; GOVOROV, Vadim. Devices for cleaning tap water. In: E3S Web of Conferences. EDP Sciences, 2019. p. 01027.
- CARRASCO-TURIGAS, Glòria, et al. The Effect of Different Boiling and Filtering Devices on the Concentration of Disinfection By‐Products in Tap Water. Journal of environmental and public health, 2013, 2013.1: 959480.