Co pomáhá na kocovinu? 8 skvělých tipů

Kocovina je nepříjemný stav, který mnozí z nás zažili po konzumaci alkoholu. Příznaky kocoviny zahrnují bolest hlavy, nevolnost, závratě, únava a dehydrataci. Ačkoli je nejlepším řešením prevence kocoviny mírná konzumace alkoholu nebo jeho úplné vynechání, existují některé doplňky stravy, které mohou pomoci zmírnit následky nadměrné konzumace alkoholu. V tomto článku se podíváme na některé z těchto doplňků a jejich možné účinky na kocovinu.

Co pomáhá na kocovinu 8 skvělých tipů

 

Jak vzniká kocovina?

Kocovina vzniká jako důsledek konzumace alkoholu a je charakterizována různými nepříjemnými příznaky, jako jsou bolest hlavy, nevolnost, závratě, únava a dehydratace.

Projevy kocoviny: Co způsobuje alkohol

Kocovina se může projovovat různými způsoby:

 1. Dehydratace: Alkohol má diuretický účinek, což znamená, že zvyšuje produkci moči a může vést k dehydrataci. Dehydratace může způsobit bolest hlavy, sucho v ústech, žízeň a závratě.

 2. Aketaldehyd: Když tělo metabolizuje alkohol (ethanol), vytváří se vedlejší produkt zvaný aketaldehyd. Aketaldehyd je toxická látka, která může způsobit nevolnost, zvracení a další nepříjemné příznaky kocoviny.

 3. Zánět: Alkohol může způsobit zánět v těle, což může vést k bolestem, malátnosti a slabosti.

 4. Porucha spánku: Alkohol může narušit spánek tím, že zvyšuje četnost probuzení během noci a snižuje kvalitu spánku. Nedostatek kvalitního spánku může způsobit únavu a podrážděnost během kocoviny. Přečtěte si, jak na zdravý spánek. 

 5. Snížení hladiny cukru v krvi: Alkohol může snížit hladinu cukru v krvi, což může vést k pocitu slabosti, závratě a podrážděnosti.

 6. Rozšíření cév: Alkohol může způsobit rozšíření cév, což může přispět k bolestem hlavy spojeným s kocovinou.

 7. Kongener: Některé alkoholické nápoje obsahují kongener, které jsou vedlejšími produkty fermentace a destilace. Tyto látky mohou zhoršit příznaky kocoviny. Studie ukázaly, že nápoje s vyšším obsahem kongenerů, jako je červené víno nebo whisky, mohou způsobit těžší kocoviny než nápoje s nižším obsahem kongenerů, jako je bílé víno nebo vodka.

8 tipů, jak předcházet kocovině?

Je důležité si uvědomit, že nejlepším způsobem, jak předcházet kocovině, je omezit konzumaci alkoholu a udržovat dostatečnou hydrataci během pití.

 1. Vitamin B-komplex – Alkohol má tendenci snižovat hladinu vitaminů B v těle, což může přispět k pocitu únavy a slabosti během kocoviny. Doplnění těchto vitaminů, zejména B1, B6 a B12, může pomoci zlepšit energii a celkovou pohodu.
 2. N-acetylcystein (NAC) – NAC je antioxidant, který se používá jako detoxikační činidlo a může pomoci chránit játra před škodlivými účinky alkoholu. Užívání NAC před konzumací alkoholu nebo během kocoviny může podpořit zdraví jater a snížit zánět.
 3. Magnesium – hořčík je důležitý minerál, který se často snižuje při konzumaci alkoholu. Doplnění ho může pomoci zmírnit únavu a bolest hlavy spojené s kocovinou.
 4. L-theanin – L-theanin je aminokyselina nalezená v zeleném čaji, která má uklidňující a relaxační účinky. Užívání L-theaninu během kocoviny může pomoci snížit úzkost a stres způsobený nadměrnou konzumací alkoholu.
 5. Zázvor – Zázvor je tradiční bylina, která se často používá k léčbě nevolnosti a zvracení. Užívání zázvorových doplňků nebo čaje může pomoci zmírnit nevolnost spojenou s kocovinou.
 6. Kokosová voda –  Kokosová voda je přirozeně bohatá na elektrolyty a může pomoci zlepšit hydrataci během kocoviny. Pití kokosové vody nebo užívání doplňků s kokosovou vodou může být užitečné pro doplnění ztracených minerálů a urychlení procesu zotavení.
 7. Taurin – Taurin je aminokyselina, která může pomoci chránit játra před škodlivými účinky alkoholu a podpořit detoxikaci. Užívání taurinu jako doplňku během kocoviny může přispět k lepšímu zdraví jater a snížení příznaků kocoviny.
 8. Probiotika  –Alkohol může negativně ovlivnit střevní mikrobiom a způsobit nerovnováhu mezi dobrými a špatnými bakteriemi ve střevech. Probiotické doplňky obsahují živé bakterie, které mohou pomoci obnovit zdravý střevní mikrobiom a zmírnit zažívací potíže spojené s kocovinou.

Prášky proti kocovoině a na odbourání alkoholu

Mindflow Hangover je revoluční přípravek navržený k účinnému boji proti nepříjemným příznakům kocoviny. Tobolky osahují antioxidační účinky a doplňují organismu potřebné minerály a vitamíny. Mindflow Hangover pracuje na několika úrovních: zrychluje metabolismus acetaldehydu, pomáhá imunitě a chrání tělo proti volným radikálům, zabraňuje překyselení organismu a podporuje správnou hladinu cukru.

Díky pečlivě vybraným přírodním látkám, jako je dihydromyricetin (DHM), L-cystein, hořčík bisglycinát, ostropestřec mariánský, opuncie mexická, eleuterokok ostnitý, červený ženšen, vitaminy B6 a B1, zinek bisglycinát a selen, se Mindflow Hangover stává účinným pomocníkem při regeneraci těla po konzumaci alkoholu. Veganská tobolka navíc zajišťuje, že tento přípravek je vhodný i pro ty s vegetariánským či veganským životním stylem. 

Často kladené dotazy: FAQ

Co je kocovina?

Kocovina je nepříjemný stav, který nastává po konzumaci alkoholu a zahrnuje příznaky jako bolest hlavy, nevolnost, závratě, únava a dehydratace.

Jak dlouho trvá kocovina?

Délka trvání kocoviny se liší individuálně a závisí na množství a druhu konzumovaného alkoholu, metabolismu a dalších faktorech. Kocovina obvykle trvá 12-24 hodin, ale u některých lidí může trvat déle.

Co pomáhá na kocovinu?

Některé způsoby, jak zmírnit kocovinu, zahrnují dostatečnou hydrataci, konzumaci lehkých jídel, odpočinek, užívání léků proti bolesti a doplňků stravy, jako jsou vitamíny B-komplex, hořčík nebo N-acetylcystein. Existují i doplňky stravy přímo proti kocovině. 

Existuje lék na kocovinu?

Některé léky a doplňky stravy mohou pomoci zmírnit příznaky. Léky proti bolesti, jako je ibuprofen, a doplňky stravy, jako je hořčík nebo vitamíny B-komplex, nebo speciální doplňky stravy přímo proti kocovině.

Co je prevence proti kocovině?

Prevence kocoviny zahrnuje omezení konzumace alkoholu, udržování dostatečné hydratace během pití, konzumaci jídla před nebo během pití alkoholu a dostatečný spánek.

Co je psychická kocovina?

Psychická kocovina označuje emoční a psychologické příznaky spojené s konzumací alkoholu, jako je úzkost, podrážděnost, deprese a pocit viny.

Jaké tablety nebo prášky mohou pomoci s kocovinou?

Některé tablety nebo prášky, které mohou pomoci s kocovinou, zahrnují léky proti bolesti, jako je ibuprofen, doplňky stravy, jako jsou vitamíny B-komplex, hořčík nebo N-acetylcystein, a někdy i antihistaminika, jako je Kinedryl, které mohou zmírnit nevolnost.

Co s těžkou kocovinou?

Při těžké kocovině je důležité zůstat hydratovaný, odpočívat a užívat léky proti bolesti, pokud je to nutné. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, měli byste se poradit s lékařem.

Jak dlouho může trvat kocovina?

Kocovina může trvat různě dlouho v závislosti na individuálních faktorech, jako je množství a druh konzumovaného alkoholu, metabolismus a zdravotní stav. Obvykle trvá 12-24 hodin, ale u některých lidí může trvat déle.

Co je acetaldehyd a jak souvisí s kocovinou?

Acetaldehyd je jedovatý produkt vznikající při rozkladu alkoholu v těle. Hraje klíčovou roli při vzniku kocoviny, protože jeho hromadění v těle způsobuje řadu nepříjemných příznaků spojených s kocovinou, jako jsou bolest hlavy, nevolnost a závratě.

Proč je hořčík důležitý při léčbě kocoviny?

Hořčík je důležitý pro mnoho tělesných funkcí a jeho hladina může být snížena konzumací alkoholu. Doplnění hořčíku může pomoci zmírnit některé příznaky kocoviny, jako je bolest hlavy a úzkost, a podporovat celkovou regeneraci těla.

Jaká je léčba kocoviny?

Léčba kocoviny se zaměřuje na zmírnění příznaků a podporu regenerace těla. Zahrnuje dostatečnou hydrataci, odpočinek, užívání léků proti bolesti a vhodných doplňků stravy.

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.