Zasíláme také na Slovensko. Doručení do 3 dnů od předání dopravci. Pro ceny v EUR použijte přepínátko.

Jak vybrat roušku

Jak vybrat roušku pro ochranu před COVID-19?

Nevíte si rady, jak si správně vybrat nanovlákennou roušku? Nevadí, rádi vám poradíme a pomůžeme s výběrem.

Všechny nanovlákenné roušky, které najdete u nás na e-shopu, mají řádně testovaný záchyt a výrobci jsou členy Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Ovšem i mezi jednotlivými rouškami najdete rozdíl, a to ve způsobu výroby, v ceně, velikosti i záchytu.

Jaký je hlavní rozdíl mezi rouškou a nano rouškou?

Nano roušky
 • Neztrácí účinnost zvlhnutím během nošení a skladování.
 • Chrání před viry a bakteriemi toho, kdo ji nosí.
 • Lze nouzově opakovaně používat.
 • Nepropustí alergeny = vhodná pro alergiky.
 • Jsou vhodné i do teplého počasí.
Obyčejné jednorázové roušky
 • Ztrácí účinnost zvlhnutím při nošení.
 • Ztrácí účinnost zvlhnutím při skladování.
 • Nevíme jistě, do jaké míry chrání před viry a bakteriemi, nejsou na to testovány.
 • Nelze je opakovaně používat = vytvářejí více odpadu.
 • Propouští alergeny.
 • Záchyt částic pouze na elektrostaticky nabitou textilní membránu.

 

 • Nano roušky - na rozdíl od běžné roušky - mají testovaný záchyt virů a chrání tak uživatele před viry a bakteriemi. Dokážou tak do jisté míry nahradit respirátor. Nanovlákenné roušky mají ale daleko více výhod.
 • Běžná rouška funguje na principu elektrostatického nabití, a proto zvlhnutím při nošení, ale i během skladování, ztrácí svou funkčnost. Ke zvlhnutí může dojít už po pár desítkách minut nošení a pak se na roušku už nemůžete spolehnout.
 • Nanovlákenná rouška ovšem funguje na principu mechanické bariéry. Díky tomu funguje i po zvlhnutí a můžete ji nosit celý den. Nano roušku lze bezpečně sterilizovat pomocí dezinfekce vhodné na nanovlákenné roušky a použít ji i 2-3x.

netkaná textilie vs. nanomembrána

Tloušťka vláken a mezer ve stejném měřítku, vpravo je fotografie membrány SPUR 

Jak začít s výběrem

Nejprve se rozhodněte, co je pro vás nejdůležitější. Zda je to cena, těsnění, záchyt nebo také komfort při používání. I když má materiál, z něhož je rouška vyrobena, testovaný záchyt 99 %, vždy záleží na tom, jak dobře vám sedí. I proto je důležité roušku dobře vybrat. Ačkoliv jsou všechny naše roušky z nanovlákenného materiálu, kvalita membrán se liší.

Nano roušky s membránou o nižší gramáží jsou obecně prodyšnější, ale zároveň náchylnější k poškození při sterilizaci a opakovaném používání (skládání, mačkání).  Nano roušky s vyšší gramáží nanovlákenné membrány (BreaSAFE, Spurtex) mají membránu dostatečně pevnou na to, aby vydržela opakovanou sterilizaci, překládání (pokud si ji třeba skládáte do kabelky) a skladování.

Dva z největších českých výrobců, společnosti SPUR a Nano Medical své roušky nechali certifikovat podle zdravotnické normy EN 14683. Dechový odpor tedy musí odpovídat této normě. Jedná se o značky nanoroušek NANO MED CLEAN (CE certifikováno, jako zdravotnický prostředek třídy II., podle normy EN 14683) a SpurTex VS (CE certifikováno, jako zdravotnický prostředek třídy I., podle normy EN 14683) a SpurTex PP (CE certifikováno, jako zdravotnický prostředek třídy II., podle normy EN 14683). Spurtex PP splňuje třídu II, a je vhodná pro zdravotnický personál. 


Ručně šité roušky - pro vysoký komfort, těsnění a záchyt

Jsou vhodné pro ty, kdo potřebují roušku co nejvíce pohodlnou, prodyšnou a těsnicí. Ručně šité roušky jsou vhodné pro děti i lidi s větším či drobnějším obličejem.

 

1) Safety nano roušky

 • 125 Kč / ks
 • hlavní výhody: Prodyšnost, tenkost, tvar, těsnění, komfort

safety-nano-protect-siroky

 

Ručně šité roušky SAFETY NANO PROTECT mají patentovaný tvar, díky kterému rouška skvěle těsní a je mimořádně pohodlná. Aby dobře přiléhala k obličeji, má ohýbatelný nosní klips a gumičku pod bradou pro minimalizaci úniku vzduchu. Gumičky jsou navíc vyráběny z hedvábí a lycry, díky čemuž je za ušima téměř necítíte.

Materiál, ze kterého je rouška vyrobena, má testovaný záchyt 99,9 % pro viry a bakterie a vynikající prodyšnost. Rouška je tak vhodná i do letního počasí. Velmi si ji oblíbili moderátoři, zubaři a lékaři. Nanovlákenná membrána je efektivní, a zároveň velmi tenká, aby obstála i v horkým letním počasí. 

SAFETY NANO PROTECT je vyráběna hned v několika velikostech, a proto ji volí lidé s příliš nestandardně drobným či velkým obličejem.

Velikosti roušky SAFETY NANO PROTECT:

Rouška SAFETY NANO PROTECT běžně vychází na 125 Kč / ks, ale pokud není poničená, zanesená či pošpiněná, lze ji 2-3x sterilizovat, a to například dezinfekcí vhodnou na nanovlákenné produkty.

2) Nanovlákenné roušky Spurtex VS – ručně šité

 • od 52,90 Kč / ks
 • hlavní výhody: pevná a dokonalá nanovlákenná membrána, tvar, komfort

spur-rucne-site-rousky

 

Ručně šité nanovlákenné roušky od Spurtex jsou velmi pevné a mají vyztužený ohýbatelný okraj v oblasti nosu, díky němuž dobře drží tvar. Materiál, ze kterého je nanorouška vyrobena, plně vyhovuje požadavkům na materiál dle evropské normy EN 149:2001+A1:2009 pro filtrační polomasky proti částicím a splňuje kvalitativní třídu FFP2 (84 %). Nanovlákenná membrána od Spur patří ke špičce v oboru, je dokonale poskládaná, aby v ní nebyly ani nejmenší mezery, zároveň má dostatečně vysokou gramáž pro opakované používání po sterilizaci. Nanovlákenné roušky od SPUR jsou dostupné i ve velikosti pro děti od 2 let.


Nanovlákenné roušky vyrobené na automatické lince

Pokud potřebujete ekonomickou variantu, která splní svůj účel záchytu, nano roušky vyrobené na automatické lince jsou pro vás ideální. Jsou vhodné pro lidi se standardní velikostí obličeje.

ekonomicke-nano-rousky-siroke 

1) TIP: Ekonomické balení nano roušek YourMask

 • od 22,90 Kč / ks - nejlevnější nano rouška na trhu
 • výhody: vysoká prodyšnost, cena

Nanovlákenná rouška YourMask má tvar a velikost klasických chirurgických roušek a je vyrobená z materiálu s nanovlákennou membránou s testovaným záchytem více než (BFE, VFE) 99 % virů, bakterií, roztočů, plísní, smogu či polétavé špíny. Díky ohýbatelnému okraji s vyztuženým drátkem je možné ji utěsnit podél nosu. Pokud ale máte větší obličej, je nutné počítat s tím, že rouška nemusí přiléhat po stranách. Produkty N4H nejsou zdravotnickou pomůckou a jsou určeny pouze pro běžné použití. Rouška je velká 90 mm x 170 mm ve složeném stavu a 190 mm x 170 mm v rozloženém stavu.

Není certifikovaná jako zdravotnický prostředek! 

2) TIP pro zdravotníky: Nanovlákenné roušky Nano Med.Clean 50 ks balení

 • od 23,98 Kč / ks
 • výhody: tenká, vysoce prodyšná membrána
 • CE certifikováno, jako zdravotnický prostředek třídy I., podle normy EN 14683

Roušky nano MED.CLEAN mají tvar a velikost klasických chirurgických roušek. Jsou vyrobené na automatické lince a díky tomu je jejich cena velmi příznivá. Mají delší gumičky, proto jsou vhodnější na větší obličeje. Je potřeba počítat s tím, že pokud máte atypický tvar obličeje, rouška nemusí těsnit po stranách jako ručně šité roušky. 

3) TIP pro zdravotníky: Ekonomické balení: Nano roušky SpurTex® PP

 • od 24,58 Kč / ks
 • výhody: homogenní materiál, pevná a kvalitní nanovlákenná membrána
 • Nejlepší poměr kvalita a cena
 • CE certifikováno, jako zdravotnický prostředek třídy II., podle normy EN 14683  - vhodná i pro zdravotnický personál

Nanovlákenné roušky Spurtex PP mají tvar a velikost klasických chirurgických roušek. Jsou vyrobené na automatické lince a díky tomu je jejich cena velmi příznivá. Roušky mají drátek v oblasti nosu pro lepší upevnění. Roušky jsou 5vrstvé, s efektivitou filtrace (BFE) materiálu 99,73 % pro částice bakterií. Nanovlákenná membrána od Spur patří k nejpevnějším, nejlépe poskládaným membránám. Díky tomu je dokonale homogenní a pevné, takže ji lze opakovaně v nutných případech sterilizovat dezinfekcí. Spurtex PP jako jediná z nano roušek splňuje třídu II, a je vhodná pro zdravotnický personál. 

Je potřeba počítat s tím, že pokud máte větší obličej, rouška nemusí těsnit po stranách jako ručně šité roušky. Rouška má velikost 90 mm x 175 mm ve složeném stavu a 160 mm x 175 mm v rozloženém stavu.

 


Roušky s kapsou na nanovlákenný filtr

Pokud hledáte ekonomickou pratelnou variantu, nejvhodnější bude rouška s kapsou na nanovlákenný filtr. Existují dva tvary roušek - tvar maska a tvar rouška. Tvar masky je designovější, elegantnější, ale zároveň musíte počítat s tím, že se do ní filtr vkládá obtížněji než do klasické roušky s kapsou. Ani jedna z dostupných variant nemá tvarovatelný nosní klips. Tím, že se do roušky vkládá pouze filtr, musíte také počítat s únikem filtrace, protože filtr není po celé ploše roušky. Výsledná filtrace proto nikdy nedosáhne filtračních hodnot vloženého filtru.

 

rousky-s-kapsou-siroke

 

1) Rouška maska s filtrem NANO MED.CLEAN | 1 rouška + 10 ks filtrů

Rouška s kapsou NANO MED.CLEAN ve tvaru masky je elegantní a dostupná ve dvou velikostech - S/M a L/XL. Do roušky ve tvaru maska lze vkládat pouze filtry od Nanomedical, protože je nutný speciální tvar. V setu rouška s filtrem je pouze jedna rouška a 10 kusů filtrů. Rouška je určena až na 50 praní.

2) Rouška s filtrem YourPOCKET Silverplus | 2 roušky + 25 ks filtrů

Rouška s kapsou YourPOCKET Silverplus má praktický tvar, do něhož snadno vložíte nanovlákenné filtry. Kapsa má klasický obdélníkový tvar, je tudíž možné do ní vložit jakýkoli filtr o velikosti 9 x 18 cm . Roušky YourPocket lze prát až na vysoké teploty.

3) Rouška s filtrem YourPOCKET Silverkiller | 2 roušky + 25 ks filtrů

Rouška vhodná alergiky a lidi s citlivou pokožkou. Roušky SILVERKILLER jsou ze 100% bavlny, kdy vrchní vrstva je ošetřena technologií aktivních stříbrných iontů SILVERPLUS ®. Rouška je díky tomu antibakteriální, protiplísňová a neutralizuje zápachy. Rouška s kapsou YourPOCKET SILVERKILLER má praktický tvar, do něhož snadno vložíte nanovlákenné filtry. Kapsa má klasický obdélníkový tvar, je tudíž možné do ní vložit jakýkoli filtr o velikosti 9 x 18 cm. 


Jak vybrat nanovlákenný filtr

Nanovlákenné filtry vybírejte vždy podle velikosti kapsy vaší roušky:

Pokud máte roušku o velikosti 10 x 15 cm, můžete se ještě rozhodnout, zda chcete filtr na více použití či jednorázový:

Pokud hledáte něco pro opakovatelné použití a vhodné pro rychlé nandávání a sundávání, doporučujeme antivirový šátek, který má v oblasti nosu a úst nanofiltr a lze jej pohodlně nosit na krku, když ho právě nepotřebujete.


Jak vybrat roušku pro děti

Každé dítě je jiné, proto berte označení věku vždy jen orientačně a raději se dívejte po rozměrech. 

 Pro děti 2-6 let

Pro děti 6+

Pro děti 12+