Domácí testování na covid-19 povoleno! Jak se otestovat doma?

Naše antigenní rychlotesty Smart Covid získaly výjimku od Ministerstva zdravotnictví. Nyní se s nimi pohodlně otestujete i doma, v případě pozitivního výsledku ale musíte na kontrolní PCR test. Kdy se testovat a jak? Zodpovídáme nejčastější otázky a odpovědi k samotestování.

Kdy použít antigenní test Smart Covid?

Antigenní testy se používají ve fázi nástupu onemocnění, kdy je v organismu velké množství viru. Ideální je tedy testovat se první dny po nástupu příznaků. Pokud máte opravdu covid-19, test by měl v tuto dobu být pozitivní. Preventivní testování doporučujeme, když půjdete mezi více lidí (např. pracovní schůzky ve více osobách nebo rodinné setkání atd.).

testovaci-metoda

Jak se test používá?

Antigenní test je založený na detekci antigenu, jenž je specifický pro koronavirus SARS-CoV-2. Antigenní rychlotesty Smart Covid se provádí výtěrem tyčinkou z kraje nosu (pouze do hloubky 2,5 cm) nebo výtěrem z krku (mandle / zadní stěna krku). Tyčinka se následně umístí na chvíli do roztoku, který se poté kápne na test. Výsledky se zobrazí podobně jako třeba u těhotenského testu. Podrobný návod je součástí balení.

Výhody:

Rychlost – výsledky jsou známy do 15 minut.

Možnost použití doma – Smart Covid je jeden ze dvou testů, u nichž je sebetestování a prodej laikům povolen.

Vhodné i pro testování dětí – méně invazivní než PCR test

Možnost použití všude, kde je velká koncentrace lidí. Ve firmách / škole / domově seniorů / kulturních zařízeních…

Nevýhody:

O něco nižší spolehlivost než PCR testy.

antigeny-vysledky

Co dělat, když mám pozitivní výsledek?

Máme povinnost vás upozornit, že v případě pozitivního výsledku antigenního testu musíte kontaktovat poskytovatele zdravotních služeb za účelem provedení ověřovacího PCR testu.

Funguje test i na mutace koronaviru?

Ano, rychlotest Smart Covid odhalí i známé mutace viru SARS-CoV-2.

Jak jsou tyto testy citlivé?

Smart Covid testy mají senzitivitu 96,21 % a specificitu 98,48 %. Senzitivita testu = schopnost testu rozpoznat skutečně nemocné osoby. Specificita testu = schopnost testu rozpoznat osoby bez nemoci, tedy pravděpodobnost, že test bude negativní, když osoba není nemocná.

Kde testy koupím?

Nabídku rychlotestů naleznete zde.
Můžete si vybrat z balení po 3, 5 a 10 kusech.

Rychlotesty Smart Covid jsou jedny z prvních certifikovaných antigenních rychlotestů pro prodej v EU. Jsou také na seznamu antigenních rychlotestů, které doporučuje organizace WHO. U produktu je DPH prominuto z rozhodnutí Ministerstva financí ČR. Výjimka Ministerstva Zdravotnictví na prodej laikům platí do 31.3.2021.