Kam v létě potřebujete respirátor? Přečtěte si článek. Nezapomeňte, že do letadla bývají povinné, pořiďte si například letní respirátor.

FFP3 respirátory

Co znamená respirátor z kategorie FFP3?

Respirátory se ve světe certifikují různými standardy, nejčastěji se setkáváme s certifikaci "filtering facepiece", která je označovaná jako FFP. Jednotlivé třídy FFP1, FFP2 a FFP3 značí, jak vysokou ochranu poskytují dle evropského standardu ochrany (evropská norma).  Dalšími často využívanými standardy jsou N95, N99 a N100 (americký) či P1, P2 a P3 (australský). Čím vyšší číslo za FFP, N či P, tím větší ochrana. Pokud pracujete s toxickými látkami, doporučuje se zvolit nejvyšší možnou ochranu, a to respirátor FFP3, P3 či N100.  Ovšem, pokud se chcete chránit před viry, nově se vytvořila speciální kategorie, které se říká Antivir či ANTI COVID. Jedná se o ochranné prostředky s novou evropskou certifikací COVID-19. 

 

Respirátor

Filtrační účinnost materiálu

(odstraní x% veškerých částic, které mají průměr 0.3 μm nebo větší)

Celková účinnost1 
FFP1 & P1 min. 80 % min. 75%
FFP2 & P2 min. 94 % min. 92%
N95 min. 95 %
N99 & FFP3 min. 99 % min. 98%
P3 min. 99,95 %
N100 min. 99,97 %

 

1 Celkový průnik se skládá ze tří částí:
  1. průnik těsnící linií lícnicovou částí
  2. průnik vydechovacím ventilem (pokud je součástí)
  3. průnik filtrem

Respirátory z kategorie FFP3 mají nejnižší povolenou celkovou účinnost 98 % při velikosti do 360 nm. 

 

Zachytí všechny respirátory FFP3 koronavirus? Nevíme

Předpokládá se, že když respirátory FFP3 mají lepší záchyt pro částice o velikost 0,3 μm a větší než respirátory FFP2, zachytí i koronavirus. Ve skutečnosti ale nevíme, či je ochrana dostatečná, protože viry jsou veliké 80-150 nm. Proto se nyní hovoří o nanovlákenných respirátorech Antivir, které dokáží bezpečně zachytit i menší částice a EU přichází s novým testovacím standardem COVID_19, které přímo testují průnik virů o nižších velikostech. 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení