Rouška s kapsou - dobrá alternativa látkových roušek

Využíváte rádi bavlněné textilní roušky? Pak už jste možná slyšeli o existenci roušek s kapsou na filtr. Určitě dává smysl je využívat, v našem článku vám vysvětlíme proč. Rouškám zatím vůbec neodzvonilo, naopak to vypadá, že s námi zůstanou ještě dlouhou dobu. I po očkování či prodělaném onemocnění covid-19 byste totiž měli nosit roušku a chránit okolí, protože není 100% jisté, že nemoc dále nepřenášíte.

Tip: Jak poznáte, že máte Covid-19? Přečtěte si náš článek. 

rouska-s-kapsou-na-filtr

 

Látkové roušky

Látkové roušky byly symbolem na počátku pandemie, především z důvodu nedostatku jednorázových pomůcek. Spousta lidí si je ale oblíbila a nosí je i nadále. Bavlněné roušky s kapsou na vyměnitelné filtry jsou pak rozhodně chytrou volbou. Jsou totiž mnohem ekologičtější než roušky jednorázové a zároveň chrání výrazně lépe před vdechnutím virů a bakterií než látkové roušky bez filtru.

Tip: Článek, jak prát ekologičtěji, naleznete zde. 

Látkové roušky vs. ústenky

Jak jsou na tom běžné látkové roušky v porovnání s rouškami s filtrem a jednorázovými ústenkami?

Funkce / rouška Látková S kapsou na filtr Jednorázová
Záchyt kapének ano téměř 100% téměř 100%
Záchyt aerosolů

minimální

částečně ano minimální
Znovupoužitelná ano ano ne
Vyměnitelný filtr ne ano ne
Finanční náklady nízké střední, nutný opakovaný nákup filtrů vyšší, nutný opakovaný nákup roušek

Filtr mnohonásobně zvyšuje účinnost látkových roušek

Roušky s kapsou na filtr vychází v poměru cena/výkon nejlépe. Rozhodně poskytnou vyšší ochranu než jednorázové pomůcky či běžné látkové roušky. V časopisu dTest (12/2020) zkoumali efektivitu bavlněné roušky před a po vložení filtru. Filtrační účinnost roušky pro nejmenší částice se po vložení filtru zvýšila o 233,33 %, záchyt kapének byl pak po vložení filtru téměř 100%.

rouska-s-kapsou

Roušky s kapsou existují v různých tvarech a velikostech, je možno mít klasickou roušku či roušku ve tvaru masky. Existují pak také roušky ošetřené technologií aktivních stříbrných iontů, které jsou vhodné pro lidi s citlivou pokožkou a jsou kromě antibakteriálního účinku také protiplísňové a neutralizují zápachy.

#produkty#https://www.nanospace.cz/rousky-s-kapsou/

Nano filtr je ta pravá volba!

Nejideálnější variantou filtrů do roušek s kapsou jsou nano filtry, které fungují na principu mechanické bariéry a jsou testované pro záchyt nejmenších částic včetně virů. Otvory v nanovlákenném materiálu jsou v řádech nanometrů, a proto jimi neprojdou nejen viry, ale ani mnohem větší bakterie či pyly. Celková filtrační schopnost roušky ale vždy závisí na těsnosti použité roušky.

#produkty#https://www.nanospace.cz/nano-filtry/

Roušky je nutné před opětovným použitím náležitě dezinfikovat a to vypráním v pračce minimálně na 60 °C po dobu 30 minut, nebo vyvařením v hrnci na sporáku minimálně 5 minut. Je možné také použít speciální dezinfekci na roušky. Filtry doporučujeme měnit po 12 hodinách nošení, ale v případě velké fyzické zátěže, například při sportu doporučujeme měnit po 2-3 hodinách.

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.