Vánoční balíčky od 399 Kč. Potřebuji dárky!

Nanoroušky - jak nekoupit padělek?

Pokud se chcete před viry a bakteriemi chránit co nejlépe, použijete pravděpodobně respirátory či roušky s označením nano. Ty totiž deklarují vyšší ochranu či mají testy přímo na ochranu před viry. Věděli jste ale, že se v ČR prodávají i falešné nanoroušky? Jak se nenechat napálit, nevyhodit peníze a koupit opravdu roušku či respirátor s nanomembránou? Dozvíte se níže.

 

Nanovlákna jedině z ČR!

Možná jste zaregistrovali nedávno proběhlou kauzu falešných nanoroušek. Vědci z Technické univerzity v Liberci otestovali šest nanoroušek, které jsou k dostání v České republice - tři dovozové a tři vyrobené v ČR. Všechny výrobky se prodávaly s označením “nano” a v jejich popisech bylo uvedeno, že obsahují nanotextilii.

Testy ale velmi záhy odhalily, že dovozové roušky užívají označení nano neprávem. Ani v jedné z těchto zahraničních roušek dovezených z Asie totiž nebyla nalezena žádná nanovlákenná textilie. Výrobky obsahovaly pouze tzv. mikrovlákenné textilie s otvory o velikosti až 30 000 nanometrů - přitom koronavirus SARS-CoV-2 má velikost pouze 80 až 150 nanometrů! Tyto falešné nanoroušky tedy ochrání nositele zhruba stejně jako staré bavlněné tričko, ale za cenu mnohonásobně vyšší.

Oproti tomu všechny české výrobky označené ‚‚nano’’ nanovlákennou membránu skutečně obsahovaly. Opravdová nanomembrána má díky hustotě vláken tak maličké otvory, že dokáže zachytit i částice mnohem menší než 100 nanometrů - tedy bez problémů i viry, včetně koronaviru, a také bakterie. Přesto ale zůstává velmi prodyšná a dobře se přes ní dýchá.

Jak tedy postupovat, pokud si chcete pořídit opravdovou nanoroušku a ne padělek?

1. Nakupujte pouze od ověřených výrobců

Na trhu se vyskytuje velké množství zmetků a to nejenom na e-shopech, ale třeba i v kamenných lékárnách. Na našem e-shopu nanoSPACE naleznete pouze zboží od ověřených českých výrobců sdružených v Asociaci nanotechnologického průmyslu.

2. Dejte přednost českým výrobkům

Česká republika je nanotechnologická velmoc, proto v této oblasti dává smysl zakoupit české výrobky a podpořit místní podnikatele. České nanoroušky jsou také testovány dle evropských norem a mají certifikáty, které jsou snadno ověřitelné. Oproti tomu výrobky ze zahraničí (a především z Asie) mají velmi často certifikáty, jejichž platnost je složité ověřit i pro české úřady, natož pro spotřebitele. Seznam ověřených výrobců nanoroušek naleznete zde.

#produkty#https://www.nanospace.cz/designove-nano-rousky/

Tip: Chtěli byste aby vám rouška vydržela déle než na jeden den? Zkuste designové pratelné nano roušky nebo antivirové nano šátky nanoSPACE.

3. Poznám nějak falešnou nanoroušku?

V případě roušek a respirátorů je pro laika rozpoznání padělku prakticky nemožné, na což samozřejmě podvodníci vsází. Roušky s nanomembránou vypadají na první pohled podobně jako běžné chirurgické roušky, rozdíl se zjistí až pod elektronovým mikroskopem. I zde tedy platí, že 100% jistotu budete mít pouze, když nakoupíte od ověřených výrobců.

4. Nesnažte se za každou cenu ušetřit

Ceny opravdových nanoroušek a falešných nanoroušek se mohou lišit. Roušky s nanovlákennou membránou totiž vyžadují jinou technologii výroby, což samozřejmě trochu navyšuje náklady a výslednou cenu výrobku. Nesnažte se tedy za každou cenu ušetřit a koupit co nejlevnější nanoroušku - je totiž dost možné, že koupíte pouze obyčejnou, ale předraženou ústenku.

Nabídka nano roušek ve větších baleních

#produkty#https://www.nanospace.cz/nano-rousky/

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.