Jak dezinfikovat nano respirátor

Respirátory a roušky se staly naším každodenním doplňkem. Aby ale dobře sloužily svému účelu, je nutné s nimi správně zacházet a dezinfikovat je. Víte, jak naložit s vaším nano respirátorem?

jak-dezinfikovat-nano-respirator-fb

 

Sterilizace a dezinfekce respirátorů

Dezinfekce respirátorů je vhodná pouze u nanovlákenných respirátorů. Běžné respirátory sice lze dezinfikovat, ale při nošení ztrácejí účinnost, a proto nemusí být bezpečné jejich opakované používání. Pokud i přesto chcete běžný respirátor sterilizovat, můžete zkusit jeden z následujících bodů

  • teplem - horkou párou nebo v mikrovlnné troubě,
  • UV zářením - UV lampou (horské slunce),
  • vhodným dezinfekčním prostředkem,
  • pasterizací - suchý ohřev při teplotě 60-70 °C,
  • ozónem.

U nanovlákenných respirátorů doporučujeme vždy číst pokyny jednotlivých výrobců nebo používat dezinfekci na nanovlákenné respirátory, která je vhodná na všechny typy nanovlákenných respirátorů.

Dezinfekce respirátoru BreaSAFE ANTI-COVID

BresaSAFE ANTI-COVID je respirátor, který prokazatelně zachytává až 99 % částic o velikosti virů. Kromě certifikace FFP2 má i certifikaci COVID-19, která garantuje dostatečnou ochranu proti koronaviru SARS-CoV-2. V respirátorech BreaSAFE ANTI-COVID jsou navíc použity i nanočástice stříbra, díky nimž nemohou mikroorganismy ve struktuře respirátoru přežívat a množit se. 

sterilizace-breasafe-jak-na-to

Jak dlouho mohu respirátor nosit?

BreaSAFE ANTI-COVID lze při správné manipulaci a sterilizaci používat bezpečně až 14 dní, pokud není zanesený nečistotami. 

Jak respirátor sterilizovat?

Po každém použití je nutné respirátor dezinfikovat pomocí dezinfekce na bázi 70% lihu či isopropylalkoholu. Je možné využít naši speciální dezinfekci na roušky a respirátory. Nepoužívejte pro sterilizaci dezinfekční prostředky určené na ruce či pokožku! Obsahují glycerin, který může respirátor zanést a snížit tak jeho životnost, také není bezpečné ho vdechovat. Taktéž se vyvarujte použití prostředků s peroxidem vodíku, který může poškodit nanovlákennou membránu v respirátoru. Respirátor se nesmí namáčet ve vodě ani jiné tekutině. Vyvaření či sterilizace párou jako u látkových roušek tedy nepřichází v úvahu. 

Kdy respirátor vyměnit?

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=breaSAFE+ffp2/

Pokud došlo k zanesení prachem či jinými nečistotami nebo pokud vnímáte, že se vám s respirátorem hůře dýchá, vyměňte ho okamžitě. Jinak by měl se správnou sterilizací vydržet minimálně 2 týdny. 

Dezinfekce respirátoru SPURTEX 

Nano respirátor SPURTEX zachytává prokazatelně 98,5 % částic o velikosti virů a splňuje kvalitativní třídu FFP2. Snadno se skrze něj dýchá díky nízkému tlakovému odporu a je velmi lehký a prodyšný. 

Jak dlouho mohu respirátor nosit?

Respirátory SPURTEX jsou prodávány jako jednorázové, ale lze je v případě nutnosti sterilizovat 3-5x, pokud nedošlo k jejich poškození či zanesení.

Jak respirátor sterilizovat?

Po použití je možno respirátor nouzově sterilizovat pomocí germicidní (UV-C) lampy po dobu 15 minut. Respirátor lze také sterilizovat pomocí alkoholové či isopropylalkoholové dezinfekce. Je možné využít naši speciální dezinfekci na roušky a respirátory. Ani u tohoto respirátoru se nedoporučuje sterilizace párou, žehlení či praní. Jako v předešlém případě ani zde nepoužívejte dezinfekci na ruce či dezinfekci s peroxidem vodíku.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=respir%C3%A1tory+dezinfekce/

Kdy respirátor vyměnit?

Nanovlákenné respirátory SPURTEX lze bezpečně používat po celou pracovní směnu (8 hodin), jsou vhodné i na cestování letadlem, autobusem či vlakem. Při běžném použití je možno respirátor sterilizovat 3-5x. Pokud ale došlo k zanesení prachem či jinými nečistotami, vyměňte respirátor okamžitě. Respirátor také vyměňte, pokud jste se pohybovali v silně kontaminovaném prostředí.

Tip: Jaký je nejlepší respirátor proti jemnému prachu? Přečtěte si náš článek. 

 

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.