Akce na čističky vzduchu Airbi 1+1 ZDARMA. Platí do 30. června.

Česko představilo neviditelný svět na Expu v Dubaji

Silvestrovské oslavy v českém pavilonu světové výstavy Expo 2020 (Expo bylo přesunutu z roku 2020 na rok 2021, ale název zůstal Expo 2020) začaly proměnou rotační expozice v přehlídku českých nanotechnologických produktů a vynálezů. Návštěvníci tak mohli proniknout do neviditelného světa nanotechnologií, ve kterém Češi excelují.

 

To, co je v Česku standardem, ve světě teprve vyvíjejí

Na výstavě nechyběly ani české nano roušky a nano šátky, které se staly v Česku symbolem boje proti koronaviru a především ukázkou české vyspělosti v nanotechnologiích.

„To, co se pro české občany se stalo během posledních dvou letech standardem, je v jiných zemích teprve ve fázi výzkumu. Nano roušky jsou známé akorát v Česku a Jižní Koreji. Zatímco čeští návštěvníci nano roušky a nano šátky důvěrně znají, zahraniční se nad nimi pozastavují a fascinuje je, že něco takového už dávno u nás lze koupit.“ Říká Lucie Konečná, ředitelka společnosti nanoSPACE. Na výstavě byly k vidění české designové pratelné nano roušky a pratelné nano šátky, které jsou v České republice brané jako ekvivalent respirátoru FFP2.

Polštáře a přikrývky budoucnosti

Alergiků celosvětově přibývá, a právě použití nanovlákenných membrán v přikrývkách a polštářích se pravděpodobně stane standardem. „Nanovlákenná membrána dokáže velmi efektivně zabránit shromažďování roztočů a alergenů ve výplni polštářů, přikrývek a matrací, jedná se o jednoduchou mechanickou ochranu před roztoči.“ Vysvětluje Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Na první pohled jsou polštáře i povlečení s nanovlákennou membránou nerozlišitelné od těch běžných.

Nano síťky do oken proti smogu

Na světové výstavě zaujala i české firma Nafigate Corporation, která vyrábí mimo jiné i sítě do oken, které dokáží filtrovat i smog. Ty by mohly ve velkých asijských městech nahradit tradiční síťky proti komárům. Kromě smogu dokáží filtrovat i alergeny a další nanočástice, které se vyskytují ve velkém množství ve velkých metropolích.

Součástí stále expozice byla i prezentace IQ Structures, která vyvíjí a vyrábí špičkové bezpečnostní prvky pro zabezpečení bankovek, dokladů a cenin proti padělání. Speciálně pro EXPO 2020 vytvořila společnost IQS Group miniaturu modelu Velké mešity Al-Mastdžid al-Harám v Mekce o velikosti zrnka písku (≈0,5mm2). V obchodu v českém pavilonu byl ke koupi i speciální hologram EXPO 2020 s motivy české účasti na světové výstavě včetně speciálních nanografických snímků Prahy a Dubaje.

„Nanostruktury společnosti IQ Structures jsou vyráběné v rozlišení desítek nanometrů – pro představu: model auta vyrobený danou metodou má velmi přesné tvary, ale můžete zaparkovat i na lidském vlasu,“ vysvětluje Jiří F. Potužník. „Nám ale nejde ani tak o další české, a v tomto případě spíš světové „nej“, ale o ukázku funkční inovativní technologie a originálního designu, což je původní smysl EXPO.“

nano-mesita

Nakonfiguruj si vlastní 3D vločku

Nejzábavnější částí expozice je pro návštěvníky určitě stěna plná 3D tiskáren, kde si mohou nakonfigurovat a vytisknout vlastní 3D vločku. Tato stěna je součástí expozice The Future of Manufacturing od společnosti Průša Research. Tisk trvá čtyři hodiny, takže stačí ráno zadat a po obědě si vločku vyzvednout. Tu si pak můžete odvést domů jako suvenýr nebo se podílet na budování trojrozměrné sochy. Ta se odráží v instalaci s názvem Fluidum autorů Petra Vacka a Adama Ciglera – kinetická soustava pětaosmdesáti roboticky ovládaných zrcadel, které přetváří odraz diváka a jeho okolí jako vertikální vodní hladina.

Jádrem pavilonu je systém vyrábějící vodu ze vzduchu

I v lednu mohli návštěvníci navštívit stálou expozici, jejímž technologickým i expozičním jádrem pavilonu je systém S.A.W.E.R. Zařízení, které samostatně vyrábí vodu ze vzduchu pouze s pomocí solární energie, zavlažuje zahradu vysázenou v dubajském písku a ukazuje, jak stvořit oázu v poušti.

Vizuálně nejkrásnější je instalace společnosti LASVIT

Český pavilon se může pochlubit také nádhernou monumentální světélkující instalací společnosti LASVIT, navrženou Maximem Velčovským. Exponát s názvem Golden Rain je vyroben z kovových vláken a skla, a propojuje tradiční sklářskou výrobu s moderními technologiemi.

lasvit-instalace-epo

Lucie Konečná, provozní ředitelka v nanoSPACE
Lucie Konečná se pohybuje v nanotechnologiích 7 let, je spoluautorkou projektu Česko je nano a dlouhodobě pracuje na zvyšování povědomí o nanotechnologiích. Od května 2020 řídí provoz e-shopu nanoSPACE.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení