Je čištění vzduchu ozonem opravdu bezpečné a zdraví neškodné?

O ozonové čističky vzduchu je čím dál větší zájem, což je vzhledem k epidemické situaci naprosto pochopitelné. Dezinfekce ozonem je v tuto chvíli totiž nejúčinnější metodou pro vyčištění vzduchu, ploch a povrchů uvnitř uzavřených prostor. Spolehlivě likviduje bakterie, plísně a viry, včetně koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje tolik obávané onemocnění covid-19. Je však čištění ozonem opravdu bezpečné? 

dezinfekce-ozonem-rizika-fb

 

Ozon je přírodní dezinfekce

Ozon neboli aktivní kyslík (O3) vzniká působením elektrických výbojů nebo UV záření na molekuly vzdušného kyslíku (O2) a běžně se vyskytuje v přírodě. Jde tedy o naprosto přírodní dezinfekci. Proto je pro živé organismy neškodný a není potřeba se ho jakkoli obávat. I zde ale platí pravidlo „všeho s mírou“

Ve vysoké koncentraci, která se používá při dezinfekci ozonem, je již jedovatý a zdraví škodlivý. Právě z toho důvodu je nutné se při ozonizaci nezdržovat v čištěné místnosti a odnést z ní i zvířata a rostliny.

Jakmile ozonový generátor odvede svou práci a vydezinfikuje celý prostor, upozorní vás zvukovým signálem. Do místnosti však alespoň 1–2 hodiny nevstupujte a počkejte, až se ozon rozpadne zpátky na vzdušný kyslík (O2). Teprve potom můžete vejít a pořádně vyvětrat. Následně už neexistuje žádné zdravotní riziko a vy si můžete plnými doušky užívat zdravější a voňavý vzduch bez škodlivin.

Tip: Zjistěte, co je ozonový generátor, jaké jsou jeho výhody a jak funguje.

Dezinfikuje nejen ovzduší, ale i povrchy

Pokud se ptáte, zda musíte z dané místnosti před čištěním ozonem odnášet i veškeré předměty, tak nemusíte. Právě naopak. Ozon důkladně a precizně vydezinfikuje vše, co mu přijde do cesty, včetně nábytku, textilií a věcí, které jste v ní zanechali.

lifeox-air-ozzy-výhody

Tip: Jak jednoduše vyčistit auto od zápachu? Přečtete si náš článek, jak čistit nejenom vaší klimatizaci.

Díky plynnému skupenství se dostane i na těžko dostupná a propustná místa a spolehlivě vás zbaví škodlivých mikroorganismů (viry, bakterie, plísně) a alergenů či pachů ze zvířat, kouře a podobně. Je proto více než vhodný pro alergiky a astmatiky.

Velkým problémem, kteří řeší právě výše zmínění alergici, jsou především roztoči, žijící v sedacích soupravách či lůžkovinách nebo kobercích. Nejsou okem viditelní, proto běžným úklidem je nemožné je odstranit. Velmi účinný způsob odstranění se jeví právě generátor ozonu. 

Tip: Jak se efektivně zbavit roztočů v domácnosti, najdete v tomto článku. 

Dávejte si však pozor na některé materiály. Jelikož je ozon silné oxidační činidlo, může při vyšší koncentraci poškozovat povrchy náchylné ke korozi, nebo urychlovat degradaci plastů a výrobků z gumy. Takové předměty z místnosti raději odneste, stejně jako předměty vyšší či umělecké hodnoty. Případně je bezpečně zakryjte.

Čištění ozonem se využívá ve zdravotnictví i potravinářství

Vzhledem ke skvělým účinkům a spolehlivosti se čištění pomocí ozonu hojně využívá v mnoha oblastech. Ve zdravotnictví a potravinářství nevyjímaje. V nemocnicích se jím například dezinfikují chirurgické nástroje, v ordinacích a čekárnách efektivně likviduje viry a bakterie.

cisteni-ozonem

Své uplatnění našel i v potravinářském průmyslu, kde se používá k tzv. ozonizaci potravin. Nejen že je čistí, sterilizuje, zbavuje toxických látek a odstraňuje nepříjemné zápachy, ale zároveň je chrání před plísněmi, mikroorganismy a nenechavým hmyzem. Díky tomu jim výrazně prodlužuje životnost.

Ozonový generátor vs. životní prostředí

Když se řekne ozon, automaticky si každý z nás představí strašáka jménem ozonová díra. Je proto naprosto pochopitelné, že vás zajímá, jaký má generátor ozonu, potažmo dezinfekce ozonem, dopad na životní prostředí. Skvělá zpráva je, že se nemusíte ničeho obávat.

Vzhledem k tomu, že po čištění se brzy ozon rozpadne zpátky na vzdušný kyslík (O2), a navíc neobsahuje žádné chemikálie, jde o plně ekologickou a pro člověka i přírodu nezávadnou metodu – což je jeho velkou výhodou.

#produkty#https://www.nanospace.cz/generatory-ozonu/?order=bestseller/

Čištění ozonem je tedy opravdu bezpečné a šetrné jak k přírodě, tak i lidskému zdraví. Jen je vždy potřeba pamatovat, že čeho je moc, toho je příliš. Pokud budete dodržovat všechna výše uvedená pravidla a pokyny v návodu, nemáte se čeho bát. Naopak vám ozonová čistička vzduchu perfektně poslouží a dopřeje mnohem zdravější prostředí. 

Firma Lifetech se více než 30 let zabývá výrobou dezinfekčních technologií. Vedle generátorů ozonu prodává také UV lampy a zařízení pro detekci a destrukci ozonu. Na vývoji těchto produktů spolupracuje mj. i se zahraničními univerzitami. Produkty Lifetech jsou ověřeny Státním zdravotním ústavem. 

Stačí si jen vybrat tu nejlepší pro vás ››.Lída Kučerová z nanoSPACE
Lída Kučerová je textařka, která při psaní využívá pořádnou dávku empatie a psychologie. Ráda pracuje s emocemi a jejím cílem je lidsky, čtivě a pomocí trefně zvolených slov předávat informace o produktech a zajímavostech zákazníkům nanoSPACE®.