Jak vybrat ideální chránič matrace? Poradíme vám

Pořídili jste si kvalitní a pohodlnou matraci, díky které si značně zlepšíte spánek a zdraví? Potom si určitě pořiďte i chránič matrace. Tento praktický doplněk by totiž neměl chybět v žádné ložnici. Nejenže chrání vaši matraci, ale při správném výběru ochrání i vás. Zjistěte, proč si ho pořídit a jaký typ vybrat, aby skutečně plnil svou funkci a co nejvíce vám vyhovoval.

jak-vybrat-chranic-na-matraci-fb

 

Proč si pořídit chránič matrace?

Jako vše i vaše matrace má určitou životnost, jež je limitovaná používáním a péčí o ni. Proto je dobré ji opatřit praktickým chráničem nebo povlakem na matrace, který funguje jako ochranná mezivrstva mezi matrací a prostěradlem. Skvěle zamezí znečištění, mechanickému poškození a rychlému opotřebení matrace, a výrazně tak prodlouží její životnost. Navíc mnohem lépe udrží čistotu lůžka a zlepší jeho tepelný komfort.

Ocení ho však i alergici a astmatici, kteří by ochranu svého lůžka rozhodně neměli podceňovat. I když se vám to ani trochu nelíbí, ve vaší posteli (ve tmě, teple a vlhku) si hoví různé mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně či roztoči, jež vás svými alergeny dráždí celou noc.

Tip na článek: Alergie na roztoče: jak s ní bojovat?

Obzvláště roztoči se v matraci s oblibou zabydlují ve velmi hojném počtu. Jsou jich tam doslova milióny. Není tedy divu, že se často budíte unavení, oteklí nebo vás trápí chronická rýma a jiné neduhy. I s tím vám ale může pomoci dobře zvolený chránič matrace. Chrániče na matrace, které fungují na roztoče, najdete častěji pod názvem protiroztočový povlak na matrace. Tyto povlaky slouží spíše k ochraně člověka před roztoči a lze je kombinovat i se standardními chrániči matrací.

postel-s-chranicem-na-matraci

Pro koho jsou chrániče a povlaky na matrace vhodné:

✔ Rodiny s malými dětmi.
✔ Alergiky na prach a roztoče.
✔ Astmatiky.
✔ Lidi trpící inkontinencí.
✔ Dlouhodobě ležící pacienty.
✔ Každého, kdo se nadměrně potí.
✔ Osoby s citlivou pokožkou.
✔ Ty, kteří rádi jí a pijí v posteli.
✔ Lidi s domácími mazlíčky.
✔ Všechny, kterým záleží na čistotě lůžka.
✔ Ty, kteří chtějí mít zdravý a kvalitní spánek.

Jaké jsou výhody chráničů matrací:

✔ Ochrana matrace před znečištěním (tekutinami, jídlem, prachem atd.), poškozením a rychlým opotřebením.
✔ Prodloužení životnosti matrace.
✔ Pohlcování tělesného potu.
✔ Antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti.
✔ Ochrana proti prachovým roztočům.
✔ Jednoduché použití a rychlá výměna.
✔ Možnost praní v pračce.
✔ Zvýšení komfortu spánku – regulace tuhosti matrace nebo tepelných vlastností.

Tip: Jak správně pečovat o antialergické lůžkoviny s nanotkaninou

Jak vybrat správný chránič matrace

Při výběru je důležité si nejprve ujasnit, co od chrániče požadujete. Zda vám jde především o prodloužení životnosti vaší matrace nebo chcete využít i dalších benefitů – nepromokavost, ochrana proti plísním, roztočům atd.

 • Kvalitní chránič by neměl nijak ovlivnit funkčnost matrace. Všechny její vlastnosti by i při jeho použití měly být plně zachovány.
 • Měl by být lehký, nenápadný a příjemný na dotek. O jeho přítomnosti byste ideálně neměli ani vědět.
 • Kromě toho je dobré zvolit matracový chránič, jež je vyrobený z funkčního a zdravotně nezávadného materiálu.

Neméně důležitou je také otázka, pro koho je chránič určený. Pro alergika nebo astmatika, dítě, zdravého dospělého člověka, osobu trpící inkontinencí, staršího nebo dlouhodobě ležícího člověka? Vždy je nutné brát v potaz potřebu uživatele a na základě toho vybrat vhodný materiál, propustnost či velikost ochranné plochy.

Matracové chrániče podle velikosti ochranné plochy:

 • Částečné
  • Používají se pouze na nejvíce ohroženou část postele.
  • Výhodou je snadná výměna.
  • Nevýhodu může být shrnování při pohybu.
 • Celkové
  • Zakrývají matraci po celé délce.
  • Jsou buď zachytitelné gumičkami/tkaničkami ve všech rozích matrace. Ty však chrání matraci pouze z vrchní strany.
  • Nebo přesahující přes rohy matrace, stejně jako u natahovacích prostěradel, a chrání tak matraci i z boku.
  • Nebo můžete zvolit chrániče se zipem, které chrání matraci kompletně celou ze všech stran.

matracovy-chranic

Typy matracových chráničů podle propustnosti:

Nepropustné chrániče matrací

Největší výhodou nepropustných chráničů je ochrana před tekutinami. Jsou proto vhodné pro děti, které se učí spát bez pleny, nebo lidi trpící inkontinencí. Oceníte je ale i v případě, že se v noci během spánku nadměrně potíte.

Přestože jsou tyto chrániče matrací voděodolné, ve většině případů jsou dobře prodyšné a dovolí matraci přirozeně dýchat. Záleží však na materiálu nepropustné vrstvy:

 • PU neboli polyuretanová vrstva
  Jedná se o kombinaci tkaniny a zátěru z polyuretanu (PUR). Chránič s touto vrstvou zadrží tekutinu před průnikem do matrace, a zároveň si zachovává prodyšnost. Eliminuje pocení, napomáhá prevenci proleženin či opruzenin.
 • PVC nebo materiály na bázi gumy
  Jedná se o kombinaci tkaniny a vrstvy z PVC, případně jiného materiálu na bázi gumy. Udrží ještě větší objem tekutin, takže se perfektně hodí pro osoby trpící inkontinencí. Zásadní nevýhodu je ale neprodyšnost, což zvyšuje pocit tepla a pocení. Navíc jsou při pohybu hlučné.

Propustné chrániče matrací

Propustné chrániče slouží hlavně jako ochrana před mechanickým opotřebením matrace a zajišťují vyšší čistotu lůžka. Vyrábí se z různých materiálů, jejichž prostřednictvím uživatelům zaručují příjemný teplotní komfort, a oproti nepropustným jsou mnohem více prodyšné.

Jaký materiál zvolit?

Na trhu jsou k dispozici chrániče na matrace z různých materiálů. Mezi nejoblíbenější patří bavlna, ale pořídit si můžete také froté úplet, froté úplet z bambusových vláken, Molton – měkká bavlněná tkanina, Tencel (lyocel) – 100% přírodní vlákno, Soft Touch – 90 % bavlna + 10 % příze se zinkem s náplní z dutého vlákna, ovčí rouno nebo třeba polyester s nanotkaninou uvnitř.

Díky zvolenému materiálu si můžete dopřát i bonusové vlastnosti. Například alergici a astmatici jistě ocení úžasné výhody povlaku s nanovlákennou tkaninou, jež je perfektně ochrání před alergeny a dopřeje jim pohodlí a klidný spánek.

Vsaďte na povlaky na matraci s nanotkaninou

Proč právě povlak s nanovlákennou membránou? Protože je to skvělá investice nejen do ochrany matrace před roztoči, ale hlavně do vašeho zdraví a kvalitního spánku. Jak jsme již zmínili výše, matrace je doslova semeništěm roztočů a jejich výkalů, které alergikům a astmatikům způsobují alergické reakce a výrazně jim znepříjemňují život. Jsou pak nevyspalí, unavení, trápí je chronická rýma, kašel, opakované záněty nosohltanu apod.

Tip na článek: Co je nanovlákno? Poznejte okem neviditelný zázrak, který chrání a léčí

Protiroztočový povlak nanoSPACE® na matraci je ideálním řešením, jak se těchto škůdců zbavit a oddávat se vydatnému a ničím nerušenému spánku. A to bez použití jakékoli chemie.

Pod měkkou, perfektně prodyšnou a na dotek velmi příjemnou textilií na povrchu se totiž nachází tenká vrstva české nanotkaniny, která funguje jako nepropustná bariéra. Narozdíl od molekul vzduchu tak roztoči nemají sebemenší šanci skrz ni projít, shromažďovat se ani množit. Vy i vaše dýchací cesty jsou tedy v naprostém bezpečí.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=povlak+na+matraci

Povlak je navíc opatřený zipem a matrace je v něm dokonale chráněná kompletně celá – před poškozením i prachovými roztoči, kteří se do ní nedostanou. Díky nanovlákenné tkanině má i antibakteriální a termoregulační vlastnosti a oproti jiným chráničům, které byste měli prát ideálně při každé výměně ložního prádla, jej stačí prát pouze 1× za rok na 40 °C, protože nanovlákenná membrána nepropustí dovnitř roztoče ani bakterie. V případě odolných skvrn vždy používejte šetrné a ekologické odstraňovače skvrn, abyste nepoškodili membránu. 

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=cleanee+prac%C3%AD+gel

Výhody povlaku na matraci s nanotkaninou:

✔ Chrání matraci před poškozením a rychlým opotřebením.
✔ Zvyšuje hygienický komfort lůžka.
✔ Má antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti.
✔ Zamezuje průniku, shromažďování a množení roztočů a jiných mikroorganismů v matraci.
✔ Pohlcuje tělesný pot.
✔ Je perfektně prodyšný.
✔ Má skvělé termoregulační vlastnosti.
✔ Je opatřený zipem, takže matraci chrání ze všech stran.
✔ Stačí jej prát 1× ročně, a to pouze na 40 °C.
✔ Uživateli dopřává klidný spánek.

Pro tyto úžasné účinky protiroztočový povlak na matraci a další nanovlákenné lůžkoviny nanoSPACE® doporučuje více než 400 českých alergologů. Rozhodně by proto neměl chybět v žádné ložnici, natož u alergiků, astmatiků či lidí, jež trápí jakékoli jiné respirační onemocnění.

► Zjistěte, jak vybrat protiroztočový povlak na matraci.

Jak zvolit správný rozměr chrániče/povlaku na matraci?

Při výběru chrániče či povlaku na matraci nezapomeňte na správný rozměr. Změřte si délku, šířku a výšku matrace, na kterou ho chcete použít.

Chrániče matrací pro dospělé se prodávají ve standardních velikostech na jednolůžko i dvoulůžko. Vyrábějí se také v prodloužených délkách. U dětské matrace jsou běžně dostupné dvě velikosti (120 × 60 cm, 140 × 70 cm).

Pokud máte atypický rozměr lůžka, můžete si pořídit protiroztočové prostěradlo/povlak nanoSPACE® v provedení PLACHTA, které dokážete přizpůsobit téměř jakékoli velikosti matrací a v létě ho alergici využijí i na cestách místo přikrývky.

#produkty#https://www.nanospace.cz/vyhledavani/?string=prost%C4%9Bradlo+plachta/

Myslete na své zdraví a pohodlí

Už víte, který chránič matrace je pro vás ten pravý? Při výběru myslete hlavně na své zdraví a dopřejte si to nejlepší. Nanovlákenné povlaky na matrace či jiné nano lůžkoviny jsou ideální volbou nejen pro alergiky a astmatiky, ale pro každého, kdo se chce skvěle vyspat a probouzet se do dalšího dne s elánem, energií a úsměvem. Pozitivní změnu pocítíte už po první noci.

Lída Kučerová z nanoSPACE
Lída Kučerová je textařka, která při psaní využívá pořádnou dávku empatie a psychologie. Ráda pracuje s emocemi a jejím cílem je lidsky, čtivě a pomocí trefně zvolených slov předávat informace o produktech a zajímavostech zákazníkům nanoSPACE®.