Zboží naskladňujeme téměř každý den. Pokud nějaké vyhlížíte, klikněte u daného produktu na tlačítko Sledovat. Zašleme vám e-mail, až bude skladem.

Jaký je rozdíl mezi rouškou a nano rouškou?

"Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mne." Tímto sloganem se v Česku často vyjadřuje skutečnost, že běžná zdravotnická ústní rouška nechrání před viry svého uživatele, ale zabezpečí jen jeho okolí, pokud by byl nositel roušky nakažený virovou infekcí.

Donedávna by bylo možné s obsahem úvodního tvrzení stoprocentně souhlasit, ale objev nanovláken a následný vývoj nanovlákenných membrán pro ústní roušky a respirátory to změnil. Nové ústní roušky s filtrem z nanovláken chrání před průnikem virů obousměrně nejen okolí uživatele roušek, ale i jejich nositele. V současnosti tedy můžeme říct: "Moje nanovlákenná rouška chrání mne i tebe."

Zatímco obvyklé zdravotnické roušky mají zpravidla strukturu tří netkaných textilií (2 vrstvy spunbond a mezi nimi 1 vrstva meltblown), nanovlákenné roušky obsahují vedle netkaných textilií především velice účinnou vrstvu nanovlákenné membrány, která je přibližně stokrát hustší, než netkané textilie spunbond a meltblown. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny nanovlákenné roušky, může mít záchyt až 99,9 % bakterií a virů.

 

Nano roušky

  • Neztrácí účinnost zvlhnutím
  • Chrání před viry a bakteriemi toho, kdo ji nosí
  • Lze ji opakovaně používat při vhodném zacházení (2-3x)
  • Nepropustí alergeny - vhodná pro alergiky 
  • Vhodná do letního počasí

Běžné chirurgické roušky

  • Ztrácí účinnost zvlhnutím
  • Nechrání před viry a bakteriemi toho, kdo ji nosí
  • Nelze ji opakovaně používat 
  • Propouští alergeny
  • Vhodná do letního počasí

Běžná rouška přestává fungovat po pár desítkách minut

V běžné zdravotnické roušce je hlavní záchytnou vrstvou netkaná textilie meltblown. Při výrobě se tato netkaná textilie elektrostaticky nabíjí a tím se zvyšuje její účinnost při záchytu znečišťujících látek od uživatele roušky směrem do jeho okolí. Elektrostatiku bohužel vybíjí vlhkost, takže uživatel běžné zdravotnické roušky svým vlhkým dechem po několika desítkách minut snižuje účinnost své roušky. Podobné je to i při skladování těchto zdravotnických roušek. Běžná vlhkost ve skladech elektrostatiku z roušek vybíjí a během skladování tak konvenční zdravotnické roušky postupem času ztrácejí na účinnosti.

Srovnani meltblown vs nanomembrana

Vlhkost nesnižuje účinnost nanovlákenné rouškyy

Nano roušky problém se snižováním účinnosti vlivem vlhka nemají. Obsahují sice také netkanou textilii meltblown, která odfiltruje hrubý prach, nejjemnější nečistoty včetně virů pak ale dofiltruje nanovlákenná membrána. Volbou roušky s nanovlákennou membránou tak volíte dva filtry v jednom produktu, který na rozdíl od běžných zdravotnických roušek chrání před viry obousměrně - zabezpečí tedy uživatele nanovlákenné roušky i jeho okolí.

Molekuly vzduchu velmi lehce procházejí přes hustou síť nanovláken v nanovlákenném filtru. Proto je nanovlákenná rouška prodyšná a neklade dechu velký odpor. Viry putující vzduchem na kapénkách a na jiných nečistotách se však zachytí spolu s těmito nečistotami v nanovlákenné membráně.

Ekonomické a environmentální hledisko volby nanovlákenných roušek

Nanovlákenné roušky mají mnohem vyšší životnost, než běžné zdravotnické roušky. Zatímco konvenční zdravotnickou roušku by si její uživatelé měli měnit minimálně každé dvě hodiny, nanovlákenná rouška jim bude spolehlivě sloužit po celou jejich pracovní dobu (a nahradí tak 4 i více běžných zdravotnických roušek). 

Zaměstnavatelé často preventivně nakupují roušky do svých skladů. Jak už ale bylo řečeno, běžné roušky skladováním kvůli běžné skladovací vlhkosti ztrácí postupně účinnost. Dokáže-li tedy každá nanovlákenná rouška v ochraně před mikroorganismy nahradit 4 až 5 kusů konvenčních zdravotnických roušek, je využívání nanovlákenných roušek příznivější volbou pro životní prostředí. 

 

>>> Dětské nano roušky <<<

>>> Nano roušky pro muže <<<

>>> Nano roušky pro ženy <<<

>>> Nano roušky na gumičky <<<