Jak snadno a bezpečně odmastit povrch bez technického benzínu
Před lakováním, malováním nebo lepením byste měli každý povrch důkladně odmastit. Právě mastnota brání přilnavosti laku, barvy či lepidla a může být hlavní příčinou toho, proč se vám daná úprava nepovede. Spousta lidí odmašťuje povrch pomocí lihu. Ten však není dobrý pro naše zdraví, ani životní prostředí. Níže se podíváme na to, jak snadno a bezpečně odmastit povrch bez technického benzínu.
Proč je důležité povrch odmastit?
Odmaštění povrchu se před jakoukoli úpravou často podceňuje, ale má velký vliv na konečný výsledek. Mastnota, oleje, prach nebo jiné nečistoty mohou způsobit, že barva, lak nebo lepidlo nebudou na povrchu dobře držet. To pak vede k nerovnoměrnému pokrytí, odlupování nebo i k tomu, že lepený spoj vůbec nevydrží.
Když povrch dobře odmastíte, ušetříte si spoustu práce, protože nebudete muset řešit, jak odstranit vzniklé bublinky nebo fleky. Lepší přilnavost materiálu úzce souvisí i s jeho životností, která se automaticky prodlouží.
Tip pro kutily: Nejlepší tip, jak snadno odstranit rez z kovu (železa, oceli a litiny)
Co se používá na odmaštění?
K odmaštění povrchu se používají různé prostředky. Přípravek na odmaštění byste měli vybírat podle typu materiálu, který chcete odmastit, a také rozsahu nečistot. Mezi nejčastěji používané odmašťovací prostředky patří:
- Isopropylalkohol (IPA) – Univerzální čistič, který se rychle odpařuje a je šetrný k většině povrchů, včetně plastů a kovů.
- Aceton – Aceton je velmi účinný odmašťovač, vhodný na kovové povrchy. Nedoporučujeme ho používat na plast.
- Technický benzín (líh) – Používá se na kovové i plastové povrchy, dobře rozpouští mastnotu, ale negativně ovlivňuje lidské zdraví.
- Odmašťovače na bázi vody – Jde o šetrnější variantu vhodnou na dřevo nebo některé plasty.
- Čističe brzd – Čističe brzd se používají k rychlému odmaštění kovových povrchů, hlavně tedy v automobilovém průmyslu.
- Saponát – Saponát slouží k základnímu odmaštění povrchu, který se nechystáte nijak zvlášť upravovat (např. nádobí).
Mohlo by vás zajímat: Jak spojit kov bez svařování?
Nejlepší přípravek na odmaštění povrchu: Odmašťovač Impasol Green
Na odmaštění jakéhokoliv povrchu doporučujeme použít Odmašťovač Impasol Green. Nahrazuje tradiční technický benzín, ale zachovává si stejnou odmašťovací sílu, jen bez škodlivých účinků, které mají klasické odmašťovací přípravky.
4 důvody, proč na odmaštění povrchu použít Odmašťovač Impasol Green
- Je bezpečný – Impasol Green je nehořlavý a neohrožuje zdraví člověka ani při dlouhodobém používání.
- Je šetrný k životnímu prostředí – Nepředstavuje ekologickou zátěž. Obsah VOC (těkavých organických látek) je pouhých 15 % a nemá žádný CLP (výstražný) symbol.
- Je univerzální – Efektivně odstraňuje různé typy nečistot, jako jsou minerální, rostlinné a živočišné tuky, konzervační oleje, vosky a další těžko odstranitelné zbytky, a to z jakéhokoliv povrchu. Je vhodný i pro ultrazvukové aplikace do 60 °C.
- Je účinný – Má optimální odpařování (10–12 minut), což vám usnadní práci a zlepší přilnavost povrchu pro další úpravy.
Tip: Jak opravit prasklé potrubí: Nejsilnější lepidlo na kov
Jak odmastit povrch pomocí Odmašťovače Impasol Green?
Aplikace Odmašťovače Impasol Green je velice snadná. Postupujte podle následujících kroků:
- Připravte si čistý hadřík, houbičku nebo štětec podle typu a velikosti povrchu.
- Odmašťovač můžete nanést přímo na povrch, který chcete vyčistit, nebo na hadřík či houbičku.
- Jemně otírejte nebo stírejte povrch, abyste odstranili veškeré mastnoty, oleje nebo nečistoty.
- Nechte povrch přirozeně uschnout. Odmašťovač má optimální dobu odpařování 10–12 minut, takže po sobě nezanechá žádné zbytky.
Na co si dát pozor?
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv přípravek na odmaštění povrchu, doporučujeme ho otestovat na malé ploše, abyste měli jistotu, že nedojde k poškození materiálu. Obzvlášť to platí pro velmi jemné materiály.
Zapamatujte si, že více čisticího prostředku neznamená čistší povrch. Naopak, nadměrné množství odmašťovače může na povrchu zanechat skvrny nebo mastný film.
#produkty#https://www.nanospace.cz/odmasteni-a-cisteni:impasol,impacor/
Tip: Jak opravit protékající bojler a čím ho zalepit
Často kladené dotazy
Čím nejlépe odmastit povrch?
Nejlepším prostředkem na odmaštění povrchu je Odmašťovač Impasol Green, který účinně odstraní z povrchu mastnotu, oleje, vosk a další nečistoty. Je bezpečný, ekologický a snadno se s ním pracuje. Existují i jiné odmašťovače, ale ty nejsou dobré ani pro zdraví člověka, ani pro planetu.
Jak odmastit povrch před nátěrem?
Naneste odmašťovač na povrch pomocí houbičky, hadříku nebo rozprašovače.
Jak odmastit povrch před nátěrem?
Naneste odmašťovač na povrch pomocí houbičky, hadříku nebo rozprašovače. Důkladně otřete mastnotu a nečistoty. Nechte povrch přirozeně uschnout. Zkontrolujte, že je povrch čistý a suchý, a až potom naneste nátěr. Odmaštění povrchu před nátěrem je stěžejní proto, aby nátěr dobře přilnul.
Čím odmastit povrch před lepením?
Před lepením je důležité, aby byl povrch dokonale čistý a bez mastnoty. Doporučujeme použít Odmašťovač Impasol Green, který odstraní i těžko odstranitelné nečistoty a zároveň zlepšuje přilnavost lepidla. Stačí jej nanést na hadřík, otřít povrch a nechat uschnout.
Čím odmastit před lakováním?
Pro odmaštění povrchu před lakováním je nejvhodnější Impasol Green, který účinně odstraní mastnotu a oleje bez zbytků. Díky optimálnímu odpařování (10–12 minut) nezůstane na povrchu žádný mastný film, což zlepšuje přilnavost laku a výslednou kvalitu lakování.
Jak odmastit kov?
Zvolte vhodný odmašťovač (doporučujeme Impasol Green). Naneste odmašťovač přímo na kov nebo na hadřík. Důkladně povrch očistěte, především u hran a spojů, kde se mastnota často usazuje. Po vyčištění nechte povrch vyschnout a zkontrolujte, zda je zcela čistý..
Zdroje
- SULTANA, Nilufa, et al. Understanding the properties of fat, oil, and grease and their removal using grease interceptors. Water Research, 2022, 225: 119141.
- EBNESAJJAD, Sina; EBNESAJJAD, Cyrus. Surface treatment of materials for adhesive bonding. William Andrew, 2013.
- PINTOR, Ariana MA, et al. Oil and grease removal from wastewaters: sorption treatment as an alternative to state-of-the-art technologies. A critical review. Chemical Engineering Journal, 2016, 297: 229-255.
-
SHEVCHENKO, Natalia. Problem of grease and its solutions in commercial kitchens. 2012.