Nanovlákno

Co to je nanovlákno?

Nanovlákno je velmi tenké vlákno, které může být vyrobeno z přírodních či syntetických materiálů. Velikost se pohybuje od desítek nanometrů až po mikrometr. Tato vlákna se vyznačují vysokým měrným povrchem a lze je použít v kosmetice, ale i například v senzorech, filtrech či separátorech baterií. 

Z čeho se vyrábí nanovlákno?

Dnes je možné vyrobit nanovlákna z přírodních i syntetických materiálů. Například dokážeme vyrobit nanovlákna z kyseliny hyaluronové, která je běžně přítomná v našem těle. Ta se používá v medicíně i v kosmetice. Zároveň ale můžeme vytvořit nanovlákna z Polyamidu 6, který ženy důvěrně znají ze silonek. Jedná se o umělou tkaninu, která se používá na filtry. Najdeme ji například v protiroztočových lůžkovinách nanoSPACE. A teď něco málo o výrobě pro všechny, které zajímají nanovlákna více. 

Počátečním materiálem pro přípravu nanovláken je syntetický nebo přírodní polymer, většinou ve formě polymerního roztoku či taveniny. V současné době existuje velká řada způsobů jak připravit nanovlákennou vrstvu, nejčastěji se setkáváme s elektrostatickým zvlákňováním z polymerních roztoků. Využívá se účinku vysokého napětí, díky kterému z kapičky polymerního roztoku doslova vytryskne viskoelastický jet. Jet je cestou ke sběrnému kolektoru dloužen do tenkých průměrů při současném odpaření rozpouštědla a na sběrný kolektor dopadají již pevná nanovlákna.

U zrodu průmyslové výroby nanovláken byli Češi

To, že jsme v Česku experti na nanovlákna, se ví po celém světě. Už v roce 2005 byl uveden na trh první stroj na průmyslovou výrobu nanovlákna, kterému se říká Nanospider.Tento vynález se zakládá na principu zvlákňování "z válečku". Nanospider je patentován českým CZ294274 a světovým patentem WO/2005/024101a  držitel licence je česká firma Elmarco. Dnes české firmy nabízí celou škálu výrobků z nanovlákenné membrány, které si můžete běžně koupit v obchodě (protiroztočové lůžkoviny nanoSPACE, respirátory BreaSAFE, nano roušky). V oblasti aplikovaného použití nanovláken patříme ke světové špičce. 

Kde se používají nanovlákna?

Nanovlákna se používají ve formě nanovlákenné membrány v technických i zdravotnických aplikacích, například se používají v:

  • Nano rouškách
  • Nanovlákenných respirátorech
  • Protiroztočových lůžkovinách pro alergiky
  • Kosmetických maskách
  • Filtrech ve vzduchotechnice
  • Filtraci vody, vína i piva
  • Výrobu 3D struktur jako lešení pro růst buněk a přípravu náhradních orgánů

Bezpečnost nanovláken

Jak už jsme uvedli, nanovlákna lze připravit z přírodních i syntetických materiálů a nelze tedy obecně prohlašovat "nanovlákna jsou bezpečná" ani "nanovlákna jsou nebezpečná". Je to jako kdybyste řekli "houby jsou jedovaté". Některé houby jsou jedovaté, jiné jedlé, a tak je to s bezpečností nanovláken. Pokud jsou nanovlákna vyrobena z bezpečných materiálů a konečné produkty jsou testované dle českých a evropských standardů, není potřeba se těchto produktů bát. Je třeba vždy jít po konkrétní látce, ze které je nanovlákno vyrobeno.

 

.